Asus Matrix GTX 285/HDTI/1GD3/A

Karty zbudowane na tym samym układzie nie muszą być swoimi bliźniaczymi kopiami. Doskonale udowadnia to Asus Matrix GTX 285/HDTI/1GD3/A, który oprócz udoskonalonego systemu chłodzenia oferuje mnóstwo niedostępnych wcześniej zwykłym użytkownikom możliwości.

Zastosowany w karcie układ to Nvidia GT200 w najdoskonalszej wersji, czyli GeForce GTX 285. Układ ma 32 potoki renderujące i 240 zunifikowanych jednostek przetwarzania. Standardowo na karcie Asusa jego rdzeń pracuje z częstotliwością 662 MHz, a shadery 1476 MHz. Na karcie zainstalowano 1024 MB pamięci GDDR3 pracującej z zegarem 2484 MHz. Szerokość szyny pamięci do 512 bitów. Jednakże podane częstotliwości to na karcie Asusa wartości wyjściowe.

Dołączone do karty oprogramowanie pozwala w ogromnym stopniu na ingerencję w jej ustawienia. Zmieniać można częstotliwości pracy rdzenia graficznego, shakerów i pamięci. Ponadto można regulować czasy dostępu pamięci, napięcia układu graficznego i pamięci oraz prędkość obrotową wentylatora. Wszystko to podczas działania systemu, w czasie rzeczywistym. Karta ma także zdefiniowane kilka ustawień producenta , dla osób unikających samodzielnego podkręcania. Jeśli zadane ustawienia okażą się zbyt wysokie na skutek czego zawieszeniu ulegnie system i nie będzie możliwości ich wycofania programowo, na śledziu karty umieszczono przycisk do przywracania ustawień domyślnych.

Układ chłodzenia GeForce GTX 285 to potężny radiator i wentylator wymuszający przepływ powietrza. W Asusie dołożono do niego dwie bardzo grube (8 mm) rurki cieplne. Dzięki temu przy standardowych ustawieniach karta jest bardzo cicha a mocne podkręcanie nie grozi przegrzaniem układu i pamięci.

Kartę zaopatrzono w dwa wyjścia DVI i jedno TV. Zasilanie zapewnia jej złącze PCI-Express x16 i dwa gniazda : 6-pin i 8-pin. U góry obudowy radiatora umieszczono podświetlany napis MATRIX, którego barwa zmienia się w zależności od wybranych ustawień karty.

Wydajność karty jest bardzo dobra. Wystarcza do grania we wszystkie dostępne na rynku tytuły, w większości nawet w rozdzielczości 2560 x 1600 punktów. W tabeli przedstawiliśmy wyniki dla ustawień domyślnych, ale kartę można podkręcić uzyskując kilkuprocentowy wzrost wydajności.

Zestaw z kartą w spoczynku pobierał 125 W mocy a pod obciążeniem aż 324 W.

Asus Matrix GTX 285/HDTI/1GD3/A to bardzo wydajna karta graficzna o ciekawych możliwościach. Kosztuje 1499 zł i byłaby to cena akceptowalna za produkt o tej jakości, gdyby na rynku nie było już nowych kart graficznych AMD.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: