Asus Maximus II GENE

Zalety:

  • Bardzo dużo złącz
  • Doskonała jakość wykonania
  • Bardzo rozbudowany BIOS
  • Przemyślane rozwiązania
  • Dobry dźwięk

Wady:

  • Format Micro-ATX mniej użyteczny przy konstrukcjach dla entuzjastów
  • Pewne uwstecznienia w stosunku do pierwszej wersji Maximusa

Asus Maximus to nazwa wiele mówiąca fanom najlepszych pecetowych podzespołów i ekstremalnego overclockingu. Nawet w naszej redakcji płyty te stanowią podstawę części platform testowych. Niestety pierwsza wersja Maximusa już dawno została wycofana z rynku. Obecnie dostępne są Maximusy II, a firma postanowiła zmienić dość mocno skojarzenia związane z tym modelem. Asus Maximus II GENE to płyta rozbudowana, ale stworzona w formacie Micro-ATX i z prostszą wersją chipsetu.

Asus Maximus to nazwa wiele mówiąca fanom najlepszych pecetowych podzespołów i ekstremalnego overclockingu. Nawet w naszej redakcji płyty te stanowią podstawę części platform testowych. Niestety pierwsza wersja Maximusa już dawno została wycofana z rynku. Obecnie dostępne są Maximusy II, a firma postanowiła zmienić dość mocno skojarzenia związane z tym modelem. Asus Maximus II GENE to płyta rozbudowana, ale stworzona w formacie Micro-ATX i z prostszą wersją chipsetu. Na tej płycie z podstawką LGA775 użyto chipsetu Intel P45/ICH10R. Wprawdzie to bardzo dobry, doskonale podkręcający się układ, ale jednak prostszy od używanego wcześniej X38. Być może jednak bez sensu byłoby wykorzystywanie układu obsługującego CrossFier x16 na płycie o tak małych wymiarach? P45 obsługuje CrossFire ale w wolniejszym trybie x8. Płyta pozwala na wykorzystanie tej możliwości gdyż dysponuje dwoma gniazdami PCI-Express x16 (oprócz nich ma jeszcze jedno PCI-Express x1 i jedno PCI). Niestety pewne uwstecznienie konstrukcji i jej niekonsekwencja nie budzą entuzjazmu.

Asus zastosował ośmiofazową sekcję zasilania procesora. Doskonale radzi sobie z wszelkimi dostępnymi układami, także podczas podkręcania. To ostatnie ułatwia BIOS – niezwykle rozbudowany z ogromną liczbą funkcji i szerokimi zakresami ustawień. Układ chłodzenia składa się z dwóch sporych radiatorów na sekcji zasilania i mostku północnym, połączonych rurka cieplną i znacznie mniejszego, oddzielnego na mostku południowym. Dobrze radzą sobie z chłodzeniem chipsetu także podczas umiarkowanego podkręcania.

Cztery gniazda pamięci DDR2 pozwalają na instalację pamięci o częstotliwości pracy do 1066 MHz (nie uwzględniając oc). Złącza dość mocno przysunięto do pierwszego PCI-E x16 ale dzięki pomysłowej budowie zatrzasków położonych bliżej karty graficznej, wymiana modułów bez jej demontowania jest bardzo łatwa.

Płytę zaopatrzono w ogromną liczbę złącz i gniazd. Oprócz opisanych wcześniej slotów dla kart rozszerzeń i pamięci mamy tu jeszcze: siedem gniazd SATA, jedno ATA (dla dwóch napędów, kontroler JMicron 363, obsługujący także siódme złącze SATA i zewnętrzne eSATA), piny do podłączenia czterech USB i jednego IEEE1394, możliwość podłączenia aż pięciu wentylatorów (łącznie z układem chłodzenia procesora) i inne. Na tylnym panelu znajdziemy ponadto: gniazdo PS2 klawiatury, sześć USB, jedno RJ-45, sześć mini-jack, optycznie SPDIF, IEEE1394 i eSATA. Tutaj też umieszczono przycisk do resetowania ustawień BIOS-u. Na samej płycie znajdziemy jeszcze przyciski do startu i resetowania komputera bez podłączania przedniego panelu obudowy.

Ośmiokanałowy układ dźwiękowy Supreme FX X-Fi można pochwalić za obsługę takich technologii jak: X-Fi CMSS 3D, X-Fi Crystalizer czy Creative ALchemy. Dzięki niemu tylko nieliczni zdecydowaliby się na dodatkową kartę dźwiękową.

Rozłożenie elementów płyty jest jak na Micro-ATX bardzo dobre, choć jeśli użyjemy dwóch kart graficznych z szerokim chłodzeniem, niemożliwy okaże się montaż innych kart rozszerzeń. Oczywiście zgodnie z oczekiwaniami płyta znakomicie poradziła sobie w testach. Dobre wyniki były wspierane doskonałą stabilnością pracy. I na koniec pozostaje zadać pytanie – czy płyta warta jest swojej ceny (niemal 700 zł)? Jakość wykonania i oferowane możliwości zdają się to potwierdzać, ale jednocześnie prawdziwy fan zdecyduje się raczej na płytę w pełnym wymiarze ATX. Asus Maximus II GENE to ciekawa konstrukcja choć kierowana do wąskiej grupy odbiorców.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier