Asus Maximus III Formula

Płyty Asusa z logo RoG (Republic of Gamers) przeznaczone są dla entuzjastów: graczy i overclockerów. Asus Maximus III Formula nie tylko spełni wszystkie ich oczekiwania ale nawet dołoży kilka ciekawych, nie spotykanych gdzie indziej rozwiązań.

Płyta przy pierwszym kontakcie zachwyca jakością wykonania i designem. Opis zaczniemy od jej podstawowych parametrów. Zbudowano ją z użyciem podstawki LGA1156 oraz chipsetu Intel P55 – jedynego jak dotąd dedykowanego nowym procesorom serii Core i7 800 i Core i5. Jednoukładowy chipset zaopatrzono w płaski radiator o bardzo dużej powierzchni. Trzy kolejne radiatory połączone rurka cieplną odbierają ciepło z elementów sekcji zasilania.

Cztery gniazda pamięci (maksymalna pojemność łączna RAM to 16 GB), obsługują moduły DDR3 o częstotliwości pracy do 1600 MHz nominalnie i 2133 MHz po podkręceniu. Na płycie umieszczono trzy gniazda dla kart PCI-Express x16, dwa PCI-Express x1 i dwa PCI. Płyta obsługuje karty graficzne pracujące w trybie CrossFire x8 lub SLI x8. Pojedyncza karta pracuje oczywiście na złączu x16. Brak złącza dla napędów starszego typu PATA. Jest za to aż dziesięć złącz SATA i jedno eSATA (kontrolery w chipsecie i dodatkowo JMicron JMB 322 i dwa JMicron JMB 363). Do płyty dołączony jest śledź z drugim złączem eSATA i dwoma USB.

Za sieć odpowiada kontroler Realtek RTL8110SC. Płyty nie wyposażono w zintegrowany kontroler dźwięku, jest za to dołączona karta graficzna Supreme FX X-Fi, wspierająca wiele technologii Creative.

Rozmieszczenie elementów płyty jest bardzo dobre, bez konfliktowych miejsc. Na tylnym panelu znajdziemy dziewięć gniazd USB, jedno PS2, jedno RJ-45, jedno eSATA i IEEE 1394. Znajduje się tu również przycisk do resetowania ustawień BIOS-u i ROG Connect. Na karcie dźwiękowej umieszczona sześć gniazd mini-jack, optyczne i SPDiF, a na dodatkowym śledziu jeszcze dwa USB i jedno eSATA.

W pobliżu gniazd pamięci umieszczono przycisk do sprawdzania kompatybilności modułów RAM z płytą. Funkcja MemPerfect pozwala na znalezienie optymalnych ustawień pamięci dla zadanej częstotliwości pracy. Dzięki funkcji ROG Connect możemy połączyć komputer z notebookiem za pomocą kabla USB i z jego poziomu kontrolować pracę peceta. Funkcja GameFirst kontroluje przepływ informacji przez gniazdo RJ-45 tak aby nawet jeśli gdy podczas grania ściągane są jakieś inne informacje, dane związane z grą miały pierwszeństwo. Dzięki CPU Level Up możemy przetaktować procesor do poziomu wyższego układu. Umieszczone na płycie diody wskazują kolorami poziomy napięć procesora, pamięci i mostka.

BIOS jest doskonały – bardzo dużo funkcji i ogromne zakresy ustawień, wszystko dobrze pogrupowane i łatwe w obsłudze.

Maximus podczas testów wykazał się dobrą wydajnością i stabilnością pracy. Jednakże takie funkcjonowanie nie jest jego żywiołem. Naprawdę sprawdził się dopiero podczas pracy z bardzo mocno przetaktowanym procesorem. Wówczas płyta także działała absolutnie stabilnie.

Trzeba przyznać, że choć drogi, Asus Maximus III Formula, wydaje się być płytą niezwykle atrakcyjną. Uzasadnia swą cenę znacznie bardziej przekonywająco niż np. P7P55D Premium. Być może sekretem jest docelowe grono odbiorców gotowych na spore wydatki, jeżeli za wydane pieniądze dostaną coś wyjątkowego.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: