Asus Maximus III GENE

Płyta w formacie Micro-ATX nie musi ustępować konkurencji w formacie pełnego ATX. Udowadnia to Asus Maximus II Gene, który pozwala na umieszczenie komputera z procesorem Intel Core i7 800 lub Core i5 w niewielkiej obudowie.

Użycie procesorów Intel Core i7 800 i Core i5 do postawki LGA1156 zapewnia już na starcie bardzo duże możliwości. W tym przypadku chipset – Intel P55 jest właściwie uzupełnieniem, gdyż pełni rolę mostka południowego. Płyta Asus Maximus III Gene mimo niewielkich rozmiarów imponuje możliwościami. Obsługuje 16 GB pamięci RAM DDR3 o częstotliwości pracy nawet do 2133 MHz w trybie OC i do 1600 MHz nominalnie.

Dwa gniazda PCI-Express x16 pozwalają na instalację kart graficznych pracujących w trybie AMD CrossFire x8 lub NVIDIA SLI x8. Do dyspozycji użytkownika jest ponadto gniazdo PCI-Express x4 i PCI. Dźwięk generuje układ Supreme FX zapewniający wsparcie dla technologii dźwięku opracowanych przez firmę Creative. Chipset obsługuje sześć złącz napędu SATA, a układ JMicron JMB 363 gniazdo eSATA na tylnym panelu i jedno dodatkowe SATA. Brak złącza dla napędów PATA. Na płycie umieszczono też kontroler i gniazdo IEEE 1394. Dziesięciofazowa sekcja zasilania zapewnia doskonałej jakości prąd, co pozwala na stabilną pracę systemu nawet po mocnym podkręceniu.

Na płycie znalazło się też szereg oryginalnych rozwiązań Asusa. Układ EPU pozwala na zarządzenie energią pobieraną przez kompatybilne podzespoły. Przycisk MemOK! sprawdza kompatybilność modułów z płytą, a technologia MemPerfect pozwala na optymalizację pracy pamięci RAM. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest ROG Connect. Pozwala ono na monitorowanie i zmianę parametrów pracy komputera z płytą Maximus III Gene za pomocą notebooka. Komputery łączy się ze sobą poprzez kabel USB (znajduje się w wyposażeniu płyty).

Co ciekawe, mimo niewielkich rozmiarów rozłożenie elementów płyty jest zupełne niezłe. Moduły RAM da się łatwo wymieniać, kable nie powodują konfliktów a na procesor można założyć nietypowy cooler. Rozbudowany BIOS to tylko kolejny dowód na przeznaczenie płyty.

Urządzenie znakomicie przeszło testy – Asus pracował stabilnie i okazał się wydajny.

Asus Maximus II Gene to pomysłowo zaplanowana płyta dla entuzjasty. Można tylko dyskutować czy format MicroATX jest jej potrzeby – mała obudowa ma swoje zalety, ale zazwyczaj ciężko zmieścić w niej dobrą kartę graficzną.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: