Asus N55SF

Zalety:

  • Wydajność
  • Wyposażenie
  • Jakość dźwięku
  • Staranne wykonanie

Wady:

  • Niepraktyczna błyszcząca obudowa

Asus N55SF to rasowy laptop multimedialny. Wyposażony jest w duże głośniki i dodatkowy zewnętrzny subwoofer. Sprawdzamy czy może zastąpić stacjonarny komputer i czy jest odpowiednio szybki do tego żebyśmy uruchomili na nim nowe gry.

Obudowa

Asus N55SF to średniej wielkości laptop z ekranem o przekątnej 15,6 cali. Błyszcząca obudowa w kolorze fortepianowej czerni świetnie wygląda i jest starannie wykonana. Niestety, zostają na niej odciski palców, łatwo też można ją porysować. Obudowa jest sztywna, nic w niej nie trzeszczy nawet przy mocniejszym dociśnięciu. Klapa chroniąca ekran również jest sztywna i dobrze chroni ekran przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Wnętrze laptopa jest praktyczniejsze, bo wykonane z matowego plastyku i aluminium. Jest proste, ale stylowe i stanowi doskonała przeciwwagę dla błyszczącej obudowy. To mocna i świetnie wykonana konstrukcja, która oferuje nietuzinkowy wygląd. Całość świetnie pasuje do multimedialnego stylu tego laptopa.

Zobacz również:

  • PlayStation 5 - jaki dysk wybrać. Doradzamy [PORADNIK]

Test laptopa Asus K53SJ

Wyposażenie

Asus N55SF dysponuje bogatym zestawem gniazd. Z lewej strony obudowy umieszczono złącze blokady Kensingtona, gniazdo zasilania, VGA, RJ45, HDMI i aż dwa gniazda USB 3.0, które pozwalają na podłączenie szybkich dysków zewnętrznych. Z prawej strony obudowy umieszczono złącza audio, dwa gniazda USB 2.0, napęd optyczny i złącze subwoofera. Z przodu znajdziemy czytnik kart pamięci.

Z lewej strony klawiatury umieszczono dodatkowe klawisze do obsługi odtwarzacza multimedialnego. Są one identyczne jak klawisze klawiatury, co na początku przysparza sporo problemów. Chcąc np. szybko nacisnąć klawisz "CTRL", który w klawiaturach umieszczony jest najczęściej na dole lewego rogu klawiatury naciskamy bezwiednie przycisk do wyłączania dźwięku.

Test laptopa Asus U40SD

Dodatkowy subwoofer

Asus N55SF sprzedawany jest z dodatkowym głośnikiem niskotonowy, który podłączamy do specjalnego gniazda umieszczonego z prawej strony obudowy. Wchodzi on w skład zestawu audio razem z dwoma głośnikami zamontowanymi w obudowie laptopa tuż nad klawiaturą.

Jakość dźwięku oferowanego przez przetwarzanego przez Asusa N55SF jest nieporównywalnie lepsza niż w większości laptopach. Co istotne docenią go nie tylko miłośnicy muzyki, ale też gracze.

Test laptopa Asus G53S

Ekran

Asus N55SF oferuje nietypowy ekran, bo o rozdzielczości 1600x900 pikseli (przekątna 15,6 cali). Dzięki matowej matrycy pracuje się na nim komfortowo, nawet w silnie oświetlonych pomieszczeniach. Oferuje on dosyć szerokie kąty widzenia w poziomie i węższe w pionie.

Wydajność

Sercem testowanego laptopa Asusa N55SF jest czterordzeniowy procesor Intela Core i7 2630QM. Procesor ten pracuje z prędkością 2 GHz i potrafi wykonać do ośmiu wątków w jednym cyklu zegara. Dzięki technologii Turbo Boost, gdy nie są wykorzystywane wszystkie rdzenie procesora jego prędkość może wzrosnąć do 2.9 GHz. Wielordzeniowość procesora przyda się, gdy będziemy pracować z aplikacjami multimedialnymi, np. obrabiając filmy czy zdjęcia. W grach niekoniecznie, bo większość z nich nie potrafi wykorzystać dodatkowych rdzeni procesora.

W laptopie zamontowano dodatkową kartę graficzną z układem Nvidii GeForce GT555M. Dysponuje ona 128-bitową szyną pamięci, 144 jednostkami cieniującymi CUDA i 2 GB pamięci. Wydajność zastosowanego układu jest wystarczająca do tego żebyśmy grali w nowe gry, ale w rozdzielczości 720p. Chcąc grać przy maksymalnej rozdzielczości ekranu odpowiedni komfort grania w takie gry jak Crysis, czy LostPlanet 2 uzyskamy dopiero po zmniejszeniu liczby wyświetlanych detali. Nowsze tytuły są pod tym względem jeszcze bardzie wymagające.

Asus N55SF

Asus N55SF

Asus N55SF

Asus N55SF

Asus N55SF

Asus N55SF

Asus N55SF

Asus N55SF

Czas pracy na baterii

Asus N55SF wykorzystuje technologię Nvidii Optimus, która w zależności od potrzeb potrafi się automatycznie przełączać pomiędzy rdzeniami graficznymi. Gdy pracujemy na baterii aktywny jest energooszczędny układ graficzny Intela GMA HD 3000. Zmniejsza się wówczas zapotrzebowanie na prąd a laptop gdy nie jest zbytnio obciążony wówczas na dołączanym akumulatorze o pojemności 5200 mAh pracuje ponad cztery godziny.

Test laptopa Asus Lamborghini VX7

Wnioski

Asus N55SF jest wydajny, świetnie wygląda i wyposażony jest w zaawansowany zestaw audio. Przyjemnie się na nim słucha muzyki, możemy też wykorzystać go do gier. To świetna propozycja dla osób szukających stylowego laptopa do domu.

Zobacz inne testy laptopów