Asus NAS-M25

Asus NAS-M25 jest niewielkim serwerem z miejscem na dwa dyski twarde SATA II, z obsługą modeli większych od dwóch terabajtów. Poza niezłą wydajnością urządzenie wyróżnia się "makopodobnym" wystrojem i banalnie prostą instalacją dysków. Z wielu zastosowań jako pierwsze wymienia się tworzenie kopii systemu i tworzenie centrum rozrywki. Jak dotąd NAS-M25 jest jedynym NAS-em w ofercie Asusa.

Budowa

Pracą serwera kieruje często wykorzystywany w najlepszych modelach komputer jednoukładowy Marvell 6182, taktowany zegarem 1200 MHz. W Asusie zainstalowano wyjątkowo wielkie pamięci. RAM liczy aż 512 MB, dwukrotnie więcej niż zwykle. W wielkiej, 128 MB pamięci flash rezyduje system operacyjny oraz parametry pracy urządzenia. Obudowę serwera i dyski instaluje się bez żadnych problemów. Z przodu obudowy mamy lampki kontrolne, wyłącznik, przycisk szybkiego kopiowania i jedno z trzech gniazdek USB. Pozostałe dwa wraz z gigabitowym Ethernetem są umieszczone z tyłu.

Możliwości

Gniazdka USB mogą służyć do podłączenia drukarki, dodatkowych pamięci i monitorowania UPS-a. Niestety pamięci zewnętrznych nie można łączyć z wewnętrznymi w jedną całość, wynika to z odmiennego systemu plików. W serwerze korzysta się z ext2 lub 3, zewnętrzne są domeną FAT i NTFS (uwaga, tylko do odczytu).

Asus NAS-M25

Poza typowym serwerem plików Asus NAS-M25 może pełnić rolę magazynu multimediów udostępnianych konsolom i innym gadżetom, a także być aktywnym poza siecią lokalną, w Internecie. Być serwerem FTP oraz stacją pobierania torrentów, oraz plików z FTP i WWW. Serwer nie wstaje po powrocie zasilania. Brakuje też mechanizmu AutoIP, który pozwala włączyć urządzenie do sieci nie posiadającej serwera DHCP.

Wydajność

Wydajność NAS-ów najbardziej zależy od częstotliwości taktowania procesora. Marvell 6182 w Asusie NAS-M25 pracuje w tempie 1200 MHz i jego wydajność jest zbliżona do innych serwerów wykorzystujących ten sam procesor i taktowanie. W teście przy użyciu redakcyjnych Raptorów uzyskaliśmy 430 Mb/s podczas odczytu, oraz 380 Mb/s w czasie zapisu. Bardzo sprawnie przebiegała obsługa samego pliku, trwała około ośmiu milisekund. Jak w wielu NAS-ach zmontowanie z dwóch dysków macierzy RAID 0 nie przyspiesza transferów.

Wyniki testów

Asus NAS-M25
Asus NAS-M25

Wnioski

Asus NAS-M25 jest szybki. Czyta w tempie 430 Mb/s, zapisuje 380 Mb/s. Obsługa samego pliku, jego otwierania i zamykania w nowym miejscu trwa osiem milisekund. Jest w tym spora zasługa zapożyczonego z Linuksa systemu plików ext.

Oprogramowanie ma wiele pożytecznych funkcji. Można uruchomić serwer mediów zgodny z DLNA/UPnP, obsługę iTunes, stacje multimedialne oraz pobierania z Internetu bez pomocy komputera. Urządzenie sprawdzi się zarówno w domu, wśród miłośników multimediów jak i w niewielkich firmach.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: