Asus P5N7A-VM

Intel produkuje doskonałe procesory, to fakt. Także przeznaczone do nich chipsety charakteryzują się znakomitymi właściwościami, ale z jednym wyjątkiem – jakby nie chwalić taj firmy, to jej układy ze zintegrowaną grafiką, są daleko, daleko w tyle z rozwiązaniami AMD. Z pomocą przychodzi więc NVIDIA oferując znacznie bardziej udane chipsety zintegrowane dla procesorów Intela.

Płyta Asus P5N7A-VM z podstawką LGA775 dla procesorów Intela, została zbudowana z użyciem jednoukładowego chipsetu GeForce 9300. Jego techniczne możliwości są imponujące: wsparcie dla DirectX10, technologia CUDA, PhysX, wsparcie dla NVIDIA Hybrid SLI (współpraca zintegrowanego układu z odpowiednią karta graficzną umieszczoną w gnieździe PCI-Express x16) i obsługa różnych złącz graficznych. Chipset obsługuje procesory rodziny Core 2, ale także i starsze Pentium D.

Na opisywanej płycie umieszczono cztery gniazda pamięci DDR2 (łączna pojemność modułów to maksymalnie 16 GB). Choć wg oficjalnej specyfikacji pamięć może pracować z częstotliwością 667 lub 800 MHz, okazało się, że nie ma problemów, by płyta przeszła testy z pamięciami pracującymi z częstotliwością 1066 MHz.

Asus P5N7A-VM to płyta formatu Micro-ATX. Z tego powodu nie ma zbyt wielu gniazd kart rozszerzeń: pojedyncze PCI-Express x16 i PCI-Express x1 i dwa PCI. Większości użytkowników to jednak w zupełności wystarczy.

Do podłączenia napędów służy kilka rodzajów złącz: jedno ATA dla dwóch napędów starszego typu, pięć SATA i jedno eSATA. Za dźwięk odpowiada układ Realtek ALC1200.

Na tylnym panelu płyty umieszczono gniazda: PS2 klawiatury, sześć USB, sześć mini-jack, jedno optyczne SPDIF, RJ-45 oraz D-Sub, DVI, HDMI i DisplayPort.

Rozłożenie elementów płyty, jest jak na Micro-ATX dobre. Uparci nawet wymienią moduły RAM bez demontowania karty graficznej. Nie będzie problemu z podłączeniem i poprowadzeniem kabli SATA, ATA i zasilania.

Ponieważ chipset to tylko jeden układ, do odbierania z niego ciepła wystarcza pojedynczy radiator o dość kompaktowych rozmiarach. Płytę wyposażono także w układ Asus EPU pozwalający na oszczędzanie energii po zastosowaniu kompatybilnych komponentów.

BIOS płyty posiada wszystkie ważne funkcje, łącznie z tymi odpowiadającymi za podkręcanie. Oczywiście nie jest to konstrukcja do ekstremalnego overclockingu, ale nie ma problemu by podkręcić dwurdzeniowe procesory, zwłaszcza te dla FSB 200 lub 266 MHz.

Płytę wyposażono w funkcję ExpressGate pozwalająca na używanie komputera do niektórych zadań bez potrzeby ładowania systemu operacyjnego z dysku.

Asus dobrze sprawił się testach, choć trochę ustępował wydajnością płytom bez zintegrowanej grafiki. Poradził sobie z wymagającym testowym Core 2 Quad QX6850, co pozwala przypuszczać, że z dwurdzeniowym procesorem poradzi sobie doskonale nawet po podkręceniu.

Asus P5N7A-VM to interesująca płyta ze zintegrowaną grafiką przeznaczona dla procesorów Intela. Może sprawować się doskonale, zwłaszcza w połączeniu z którymś z tańszych procesorów tej firmy. Posiada niezły układ graficzny, dużo gniazd i złącz (ja na Micro-ATX), jest dobrze wykonana. Jeśli więc ktoś uprze się przy zintegrowanej grafice i Intelu, może sięgnąć po tą właśnie płytę.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: