Asus P6T6 WS

Zalety:

  • Doskonała jakość wykonania
  • Rozbudowany BIOS

Wady:

  • Bardzo wysoka cena

W stacjach roboczy często wymagany jest najwyższej wydajności procesor. Naprzeciw takiemu zapotrzebowaniu wychodzi Asus oferując płytę P6T6 WS dla procesorów Core i7.

W stacjach roboczy często wymagany jest najwyższej wydajności procesor. Naprzeciw takiemu zapotrzebowaniu wychodzi Asus oferując płytę P6T6 WS dla procesorów Core i7. Najbardziej charakterystyczną cechą tej płyty z podstawką LGA1366 i chipsetem Intel X58, jest ogromna liczba złącz. Znajdziemy na niej aż sześć gniazd PCI-Express x16. Wprawdzie brak PCI, ale w nowoczesnym komputerze nie jest to znaczącą wadą. Mamy za to możliwość instalowania do trzech kart graficznych pracujących w trybie SLI lub czterech w CrossFire.

Mostek północny płyty jest wspomagany przez układ NVIDIA nForce 200 co zapewnia obsługę dodatkowych 32 linii PCI-Express. Także możliwości mostka południowego (ICH10R) płyty nie pozostały osamotnione, przynajmniej w zakresie obsługi napędów – dzięki układowi Marvell 88SE6121 na tylnym panelu umieszczono dwa gniazda SATA, zaś dzięki układowi Marvell 88SE6320 SAS2, mamy możliwość podłączenia dwóch napędów SAS. Sześć gniazd pamięci DDR3 obsłuży do 24 GB RAM o szybkości do 2000 MHz (w trybie OC). Płyta daje także możliwość skorzystania z dwunastu gniazd USB (sześć na tylnym panelu i sześć podłączanych z płyty) i dwóch kart sieciowych.

Układ EPU 6 zapewni optymalne wykorzystanie energii przez kompatybilne z nim podzespoły. Na płycie umieszczono diody sygnalizujące problem z funkcjonowaniem któregoś z podstawowych podzespołów – procesora, karty graficznej, pamięci lub dysku twardego – ułatwia to zdiagnozowanie problemów przy starcie systemu. Przy takim nagromadzeniu funkcji zaskakuje bardzo dobre rozłożenie komponentów – wszystko tutaj jest na swoim miejscu i nie powoduje konfliktów. Za zasilanie procesora odpowiada szesnastofazowa sekcja, zdolna do udźwignięcia nawet największych obciążeń. Układ chłodzenia to radiatory na sekcji zasilania, mostku północnym i duży radiator na mostku południowym i układzie nForce200, wszystkie połączone rurką cieplną.

BIOS Asusa jest bardzo rozbudowany, pozwala na sterowanie wszystkimi jego funkcjami. Umożliwia także mocny overclocking, co jednak raczej nie będzie wykorzystywane na tego typu płycie.

Pomijając bardzo wysoką cenę, trudno wskazać jakieś wyraźne wady Asusa P6T6 WS. Pełne wykorzystanie możliwości płyty zaowocowałoby powstaniem komputera o imponujących możliwościach. Przeciętny użytkownik znajdzie w ofercie firmy płyty prostsze, przeznaczone do komputera domowego.