Asus P7H55D-M Evo

Asus P7H55D-M Evo to płyta z podstawką LGA1156, wykonana w formacie Micro-ATX i pracująca z nowym chipsetem Intel H55. Mimo małego formatu płyta posiada dużo gniazd i rozwiązań typowych dla większych konstrukcji.

Asus P7H55D-M Evo to płyta z podstawką LGA1156, wykonana w formacie Micro-ATX i pracująca z nowym chipsetem Intel H55. Mimo małego formatu płyta posiada dużo gniazd i rozwiązań typowych dla większych konstrukcji. Zastosowany chipset Intel H55 pozwala na instalację procesorów Intel Core i7 800, Core i5 i Core i3. Chipset powstał głównie z myślą o procesorach ze zintegrowanym układem graficznym.

Płyta została zaprojektowana i wykonana bardzo solidnie. Świadczy o tym choćby rozbudowany system zasilania czy też gniazda dostarczające prąd, szczególnie drugie 8-pinowe. Na płycie znalazły się układy Turbo-V i EPU. Ten pierwszy pozwala na łatwa i skuteczne podkręcanie z poziomu systemu z bieżącą kontrolą ustawień i ich właściwym zestrojeniem. EPU to układ zarządzający oszczędzaniem energii, kontrolujący pracę zasilania procesora i podstawowych komponentów komputera. Obok gniazd pamięci umieszczono przycisk MemOK. Po zainstalowaniu modułów, można dzięki niemu sprawdzić ich kompatybilność i w znacznym stopniu zostaną dostosowane ustawienia do wymagań płyty. Na opisywanej płycie umieszczono cztery gniazda pamięci DD3 obsługujące łącznie do 16 GB RAM. Pamięć może pracować z częstotliwością do 1600 MHz.

Dla kart rozszerzeń przewidziano gniazda: PCI-Express x1, PCI-Experess x16, drugie PCI-Express x1 i jedno PCI. Napędy SATA możemy podłączyć do jednego z sześciu gniazd. Dzięki dodatkowemu układowi Marvell 88SE6111 pojawiło się jedno gniazdo ATA dla dwóch napędów tego typu i gniazdo eSATA na tylnym panelu. Układ VIA VT6308P obsługuje gniazdo IEEE1394 tylnego panelu. Można też podpiąć drugie ze złącz na płycie. Dźwięk generowany jest przez kodek Realtek ALC889.

Mała płyta Asusa zaskakuje obecnością na niej dwóch gniazda USB 3.0. Jest to możliwe dzięki zainstalowaniu układu firmy NEC. Tylny panel płyty zawiera gniazda: PS2 klawiatury, sześć USB (w tym dwa USB 3.0), sześć mini-jack, jedno IEEE1394, jedno RJ-45, jedno optyczne SPDIF oraz D-Sub, DVI i HDMI.

Solidna budowa płyty sprawia, że rozbudowany BIOS z dużą liczbą funkcji i zakresami ustawień nie jest tylko ozdobą. Dzięki niemu można naprawdę mocno podkręcić procesor. To właśnie na tej płycie uzyskaliśmy podane przy teście procesora Intel Core i5-661 ponad 4,5 GHz.

Płyta w testach wypadła znakomicie, pracując bardzo wydajnie i stabilnie. Mimo iż był to egzemplarz przedsprzedażowy, Asus jako jedyny nie sprawił żadnych niespodzianek, działając zawsze doskonale.

Asus P7H55D-Evo wywarł na nas doskonałe wrażenie i znakomicie spisał się w testach. To płyta ze wszech miar godna polecenia o ile tylko jej cena zostanie skalkulowana na rozsądnym poziomie.