Asus P7P55 WS SuperComputer

Asus P7P55 WS SuperComputer to płyta stworzona główne z myślą o zastosowaniu w poważniejszych komputerach do pracy, ale jej cechy sprawiają, że może być ona ciekawą propozycją również dla komputerowego entuzjasty. Dodatkowy układ pozwolił na ominięcie jednego z ograniczeń platformy LGA1156 a solidne wykonanie jest zaletą dla każdego.

Asus P7P55 WS SuperComputer to płyta główna z podstawką LGA1156. Obsługuje ona procesory Intel Core i7 800, Core i7 oraz Xeon 3400.

Płytę wykonano w formacie ATX a jej szczególną cechą jest ogromna liczba gniazd do kart rozszerzeń. Znajdziemy tutaj pięć PCI-Express x16, jedno PCI-Express x1 i jedno PCI. Dwa PCI-Express x16 mogą pracować z szybkością do x16, dwa z szybkością do x8 a jedno do x4. Jak łatwo obliczyć, znacznie przekracza to możliwości zintegrowanego w procesorze kontrolera obsługującego 16 linii PCI-Express. Problem ten ominięto poprzez instalację układu NVIDI nForce 200 obsługującego 32 linie tego typu. Płyta może więc obsługiwać dwie karty graficzne ATI lub NVIDII pracujące w trybach CrossFire x16 lub SLI x16. Może także obsłużyć system graficzny z trzech kart NVIDII lub nawet czterech ATI.

Zastosowany chipset Intel P55 nie ma ogromnych możliwości, ale w platformie LGA1156 jego znaczenie nie jest tak duże jak w innych. Na płycie znajdziemy sześć gniazd do napędów SATA 3 Gb/s oraz 14 USB 2.0. Na tylnym panelu umieszczono: gniazda PS2 myszy i klawiatury, optyczne i elektryczne SPDIF, sześć mini-jack, jedno IEEE1394, dwa RJ-45 i osiem USB. Na płycie umieszczono jeszcze dwa dodatkowe gniazda USB oraz złącza do podłączenia czterech kolejnych USB i jednego IEEE1394. Do instalacji modułów RAM służą cztery gniazda DDR3. Łączna pojemność pamięci do 16 GB a maksymalna częstotliwość pracy 2133 MHz.

Za obsługę gniazd sieciowych odpowiadają dwa układy Realtek RTL8111DL, za dźwięk układ Realtek ALC1200-GR a za gniazda IEEE1394, układ VIA VT6308S.

Płytę zaopatrzono w system ExpressGate pozwalający na korzystanie z części funkcji komputera bez ładowania systemu operacyjnego z dysku. Układ TurboV Evo pozwala na automatyczne podkręcanie a układ T.Probe zarządza wykorzystaniem faz zasilania tak by optymalnie rozłożyć ich obciążenie. System zasilania procesora wyposażono w aż 16 faz co gwarantuje doskonałą pracę nawet po podkręceniu. Układ Asus EPU udoskonala zarządzenie zużycia energii przez kompatybilne podzespoły komputera. Jest też przycisk MemOK dzięki któremu natychmiast sprawdzimy kompatybilność modułów RAM z płytą. Oddzielny moduł, podłączany do płyty pozwala na diagnozowanie problemów przy starcie systemu, wyposażono go także w przyciski POWER i RESET.

System chłodzenia to potężne radiatory na sekcji zasilania i układzie nForce200 , połączone ze sobą rurkami cieplnymi. W jego skład wchodzi także niewielki radiator na chipsecie.

BIOS pozwala na sterowanie wszystkimi funkcjami płyty oraz podkręcanie procesora i pamięci. Jest uporządkowany, łatwy w obsłudze a zakresy i liczba ustawień zadowolą każdego, nawet entuzjastę.

Wszystkie testy płyta przeszła znakomicie – nie wykryliśmy żadnych jej słabych punktów.

Asus P7P55 WS SuperComputer to płyta dla zaawansowanych użytkowników, zarówno tych budujących stację roboczą jak i entuzjastów. Kosztuje sporo bo aż 870 zł, ale i wiele za to daje – ogromne możliwości, solidne wykonanie i sporo dodatkowych funkcji.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: