Asus P7P55D-E Pro

Zalety:

  • Bardzo dobra jakość wykonania
  • Dużo złącz i gniazd
  • Dużo dodatkowych funkcji
  • Dobra do podkręcania procesora i pamięci
  • Bardzo dobre rozłożenie elementów płyty
  • USB 3.0 i SATA 6 Gb/s

Wady:

  • Mogłaby być nieco tańsza

Asus P7P55D-E Pro to płyta główna z podstawką LGA1156. Została ona starannie zaprojektowana, dobrze wykonana i wyposażona bardzo dużą liczbę gniazd. Jest to jednocześnie jedna z pierwszych płyt z chipsetem P55 gdzie dodatkowe układy równoważą część jego ograniczeń.

Płytę wykonano w formacie ATX. Jest przeznaczona do współpracy z procesorami Intel Core i7 700, Core i5 i Core i3. Płyta stworzona została z myślą o zaawansowanych użytkownikach zwracających uwagę na każdy szczegół, stąd jej bardzo dobre dopracowanie.

Uwagę zwraca znakomite rozłożenie elementów płyty – brak na niej miejsca do konfliktów pomiędzy podzespołami, kable można poprowadzić optymalnie, a moduły RAM da się wymieniać bez demontowania karty graficznej. Producent zastosował system z zatrzaskami z jednej strony, ale nawet bez niego nie byłoby to żadnym problemem. Część gniazd SATA położona na przedłużeniu drugiego PCI-Express x16 umieszczono poziomo, a wokół podstawki procesora jest dużo miejsca tak więc łatwo da się zamonitować niestandardowy cooler. System chłodzenia jest dość prosty: duży, płaski radiator na chipsecie i dwa wyższe na sekcji zasilania. Jedyną wadą rozłożenia elementów płyty jest umieszczenie złącza zasilania wentylatora coolera procesora pomiędzy podstawką a gniazdami kart rozszerzeń.

Na płycie zastosowano skuteczny system zasilania. Dla rdzeni procesora przewidziano system dwunastofazowy i dodatkowe dwie fazy dla kontrolera pamięci. Dzięki temu możliwa jest stabilna praca układu nawet po bardzo mocnym podkręceniu. System T.Probe pozwala na kontrolę i równoważenie obciążenia faz zasilania, co podnosi wydajność i przedłuża żywotność płyty. Mniej zaawansowanych fanów podkręcania ucieszy układ i funkcje Asus TurboV Evo, dzięki którym można łatwo przetaktować procesor nawet o kilkadziesiąt procent.

Doświadczeni tradycjonaliści sięgną do funkcji BIOS-u. Tych jest nadzwyczaj dużo, pozwalają na kontrolę działania całego komputera a zakresy ustawień na pewno wystarczą każdemu. BIOS został zaplanowany bardzo starannie i łatwo się w nim zorientować. Dostarcza też mnóstwa informacji o parametrach pracy płyty, procesora i pamięci.

Na płycie umieszczono cztery gniazda DDR3 obsługujące łącznie do 16 GB RAM. Pamięć może pracować z częstotliwością do 1600 MHz, a w trybie OC nawet 2200 MHz. Kompatybilność modułów z płytą łatwo sprawdzić dzięki przyciskowi MemOK.

Karty rozszerzeń możemy instalować w trzech gniazdach PCI-Express x1, dwóch PCI-Express x16 i dwóch PCI. Na płycie będą funkcjonowały zarówno karty ATI w trybie CrossFire, jak i NVIDII w trybie SLI, z tym, że w obu przypadkach będzie to wolniejsza odmiana x8 (w przypadku pojedynczej karty, szybkość łącza to oczywiście x16).

Jednoukładowy chipset Intel P55 obsługuje do sześciu napędów SATA – oznaczono je na płycie kolorem niebieskim. Dwa kolejne SATA obsługiwane są przez układ Marvell PCIe SATA i charakteryzują się maksymalnym transferem danych do 6 Gb/s. Na płycie znajdziemy jeszcze jedno gniazdo SATA obsługiwane przez układ JMicron JMB363. Także ten chip odpowiada za obsługę gniazda PATA i gniazda eSATA na tylnym panelu płyty.

Na tylnym panelu znajdziemy gniazda PS2 myszy i klawiatury, optyczne i elektryczne SPDIF, gniazdo RJ-45, sześć mini-jack, jedno IEEE1394, jedno eSATA i osiem USB. Dwa niebieskie gniazda USB nie są obsługiwane przez chipset, ale przez układ NEC i mogą pracować z szybkością według specyfikacji 3.0.

Za obsługę sieci odpowiada układ Realtek 8112L, a za obsługę łącza IEEE1394 układ VIA VT6308P. Dźwięk generowany jest przez nowy układ VIA VT1828S.

Płyta wszystkie testy przeszła znakomicie. Jej wydajności i stabilności pracy nie da się nic zarzucić. Także próby podkręcania procesora i działania wszystkich systemów Asusa wypadły bardzo pomyślnie. Wspomnieć musimy jeszcze o obecności systemu Asus EPU zawiadującego zużyciem energii przez kompatybilne z nim komponenty komputera i Express Gate, dzięki któremu można używać komputera do prostych zadań bez ładowania systemu operacyjnego z dysku.

Asus P7P55D-E Pro to jak wykazały testy konstrukcja niezwykle udana. Jeśli zdecydujemy się na któryś z wydajniejszych procesorów Intela np. Core i7 860, można rozważyć jej zakup o ile zależy nam na nowych rozwiązaniach i dobrej platformie do podkręcania. Przy takiej ilości zalet cena wynosząca 699 zł wydaje się być do zaakceptowania.