Asus P7P55D Evo

Zalety:

  • Doskonała jakość wykonania
  • Duże możliwości
  • Rozbudowany BIOS
  • Sporo oryginalnych rozwiązań

Wady:

  • Wysoka cena

Model P7P55D Evo przeznaczony jest do procesorów Intel Core i 5 oraz Core i7 serii 800 wyposażonych w podstawkę LGA1156. Kluczowym elementem płyty jest chipset Intel P55. Ciekawie prezentują się funkcje dodatkowe – TurboV pozwalająca na łatwe podkręcanie procesora i T.Probe w zależności od obciążenia systemu regulująca poziom zaawansowania sekcji zasilania.

Oferta płyt Asusa z podstawką LGA1156 jest już w tej chwili bardzo duża. Model P7P55D Evo nie jest tani, ale umieszczono na nim wiele ciekawych rozwiązań a do tego bardzo dobrze wypadł w naszym teście.

Płyta jak wszystkie modele z podstawką LGA1156 wykorzystuje chipset Intel P55. Większość funkcji mostka północnego znajduje się obecnie w procesorze tak, więc jednoukładowy chipset w tym przypadku nie jest rozwiązaniem kompromisowym. Na płycie umieszczono cztery gniazda pamięci DDR3 obsługujące łącznie do 16 GB RAM. Nominalnie pamięć może pracować z częstotliwością 1066 lub 1333 MHz, ale w trybach OC także 1600 i 2133 MHz.

Oprócz chipsetu realizującego szereg funkcji na płycie umieszczono wiele układów zapewniających dodatkowe możliwości. Układ JMicron JMB363 kontroluje złącze PATA . Układ VIA VT6308P obsługuje dwa gniazda IEEE1394 (tylny panel i płyta). Za gniazda obsługę dwóch gniazd sieciowych odpowiadają układy Realtek 8112L / 8110SC, zaś za dźwięk układ VIA VT1828S. Jak na układ zintegrowany zapewnia on dobrą jakość dźwięku. . Na płycie umieszczono trzy gniazda PCI-Express x16, dwa PCI-Express x1 i trzy PCI. Możliwa jest instalacja dwóch kart graficznych AMD pracujących w trybie CrossFire lub dwóch w pracujących w trybie NVIDIA SLI.

Płyta wyposażona jest w wiele zaawansowanych funkcji i rozwiązań. Za zasilanie procesora odpowiada system dwunastofazowy. Dodatkowe dwie fazy przeznaczono na dostarczanie prądu do pamięci. Dzięki technologii T.Probe w czasie rzeczywistym rozpoznawane jest obciążenie poszczególnych faz zasilania i jeśli nie jest ono jednakowe następuje jego wyrównanie. Pozwala to zwiększyć efektywność zasilania i obniżyć temperaturę pracy układów.

Układ TurboV wraz z oprogramowaniem pozwala na łatwe podkręcanie procesora, także z poziomu systemu operacyjnego. Układ Asus EPU daje możliwość zarządzania poborem mocy przez poszczególnie podzespoły oraz zwiększanie wydajności komputera. Obok gniazd pamięci umieszczono przycisk MemOK. Po umieszczaniu modułów w gniazdach można za jego pomocą sprawdzić zgodność modułów z płytą. Na płycie nie zabrakło też znanego ExpressGate pozwalającego na korzystanie z wielu funkcji komputera bez uruchamiania systemu Windows z dysku.

Rozłożenie elementów płyty jest dobre – brak miejsca na konflikty, a wokół podstawki procesora jest dużo miejsca. Na płycie znajdziemy też przyciski POWER i RESET. Asus w testach wypadł bardzo dobrze. Rozwiązania zastosowane na płycie sprawdzają się w praktyce. Dzięki rozbudowanemu BIOSowi z funkcjami o dużych zakresach ustawień, płyta nadaje się bardzo dobrze do podkręcania procesora. Stabilność podkręconej platformy zapewniają radiatory na sekcji zasilania. Samemu chipsetowi wystarcza płaski, aluminiowy radiator.

Asus P7P55D Evo to bardzo udana płyta. Wywarła pozytywne wrażenie. Można jej zarzucić dwie rzeczy: wysoką cenę i brak gniazda eSATA (jak zapewnił nas producent element ten znajdzie się w płytach dostępnych na sklepowych półkach).