Asus P7P55D Premium

Zalety:

  • Bardzo dobra jakość wykonania
  • Ogromna liczba gniazd
  • Mnóstwo dodatkowych funkcji
  • Obsługa CrossFier i SLI

Wady:

  • Bardzo wysoka cena

Biorąc pod uwagę cenę Asus P7P55D Premium może mieć kłopoty ze znalezieniem nabywców, ale trzeba przyznać, że płyta robi wszystko by uzasadnić wydanie na nią tak ogromnej kwoty. Znajdą się więc entuzjaści gotowi na duży wydatek i oczekujący w zamian wszystkiego co najlepsze. Miłośnicy gadżetów i overclockingu znajdą nawet pilota do zdalnego podkręcania procesora.

Płyta Asus P7P55D Premium jak wszystkie płyty z podstawką LGA1156 wykorzystuje jednoukładowy chipset Intel P55. Chociaż płyta wręcz kipi mnóstwem funkcji i ciekawych rozwiązań, jej podstawowa konstrukcja jest klasyczna. Brak udziwnień to zaleta gdyż gwarantuje, że przynajmniej cześć konstrukcji podąża doskonaloną przez wiele lat, a przez to maksymalnie optymalną drogą.

Na płycie umieszczono cztery gniazda modułów DDR3. Obsługują one łącznie do 16 GB RAM. Częstotliwość pracy pamięci to nominalne 1600 MHz, ale płyta obsługuje też moduły o częstotliwości do 2133 MHz, w trybie OC.

System zasilania zaskakuje liczbą faz. Jest ich tutaj aż 32. Wprawdzie spisuje się on znakomicie, ale taką liczbę można uznać za zbędną. Asus jest wyposażony we wszystkie najnowsze pomysły tej firmy. Układ T.Probe kontroluje obciążenie faz i wyrównuje je w razie stwierdzenia jakichś różnic. Ma to zmniejszyć pobór mocy i emisję ciepła. Układ EPU kontroluje pobór mocy przez podstawowe komponenty peceta, ale muszą być one kompatybilne z tym układem. Dzięki TurboV można w łatwy sposób podkręcać komputer z poziomu systemu operacyjnego. Funkcja MemOK pozwala na szybkie sprawdzenie zgodności pamięci z płytą.

System chłodzenia do płaski radiator o dużej powierzchni na chipsecie i duże radiatory połączone rurką cieplną na elementach sekcji zasilania.

Karty rozszerzeń możemy montować w dwóch złączach PCI-Express x16, dwóch PCI-Express x1 i dwóch PCI. Płyta obsługuje karty graficzne AMD w trybie CrossFire x8 i NVIDA w trybie SLI x8.

Napędy SATA możemy podłączyć do sześciu gniazd obsługiwanych przez chipset. Układ JMicron JMB 368 obsługuje gniazdo napędów PATA. Układ Marvell 88SE9123 obsługuje dwa kolejne SATA o podwyższonej dwukrotnie szybkości transmisji danych.

Dwoma gniazdami RJ-45 zajmują się układy Realtek 8112L/8110SC. Dźwięk generuje dziesięciokanałowy kodek VIA VT2020. Jest też kontroler złącz IEEE1394 – VIA VT6308P.

Płytę zaopatrzono także w Linuksowy system ExpressGate pozwalający na korzystanie z części funkcji komputera bez ładowania systemu z dysku.

Rozmieszczenie elementów płyty jest dobre, bez miejsc konfliktowych. Na jej powierzchni umieszczono przyciski do startu i resetowania komputera.

Na tylnym panelu znajdziemy gniazda PS2 myszy i klawiatury, optycznie i elektryczne SPDIF, sześć mini-jack, przycisk do resetowania ustawień BIOS-u, dwa RJ-45, pojedyncze IEEE1394 i osiem gniazd USB. Do płyty dołączony jest jeszcze śledź z dwoma gniazdami USB i jednym eSATA. Kolejnym dodatkiem jest podłączany kablem do złącza na płycie pilot do sterowania funkcjami podkręcenia programu TurboV.

BIOS tak rozbudowanej płyty musi być odpowiednio zaawansowany. Pod tym względem Asus stanowi najwyższą klasę – mnóstwo funkcji, ogromne zakresy ustawień, łatwe sterowanie całością i intuicyjnie pogrupowane funkcje a do tego wszystkiego możliwość zapisania kilku profili ustawień.

Płyta podczas testów działała bardzo stabilnie i wykazała się znakomitą wydajnością. Zadowalające było także działanie jej specjalnych, opisanych wyżej systemów.

Asus P7P55 Premium to płyta niezwykle rozbudowana i doskonale działająca. Oferuje mnóstwo dodatkowych, unikatowych funkcji. Problem w tym, że kosztuje niemal 1000 zł, a to zdecydowanie za dużo jak na płytę do budżetowej platformy.