Asus P8H67-M Evo

Asus P8H67-M Evo to płyta główna wykonana w formacie Micro-ATX, wyposażona w podstawkę LGA1155. Dzięki chipsetowi Intel H67 pozwala w pełni wykorzystać możliwości procesorów Intel SandyBridge, w tym zintegrowany w nich rdzeń graficzny. Szereg dodatkowych układów rozszerza możliwości płyty. Mimo małych rozmiarów umieszczono na niej cztery gniazda do pamięci DDR3. Ciekawe jest także zastosowanie dwóch gniazd PCI-Express x16 i możliwość instalacji kart graficznych ATI pracujących w trybie CrossFireX. Da się zainstalować także jedną kartę w gnieździe PCI-Express x1 i jedną PCI. Wprawdzie chipset Intel H67 nie został stworzony z myślą o overclockingu, ale za to istnieje możliwość podkręcenia zintegrowanego układu graficznego. Tych, którzy nie będą zainteresowani instalacja karty w gnieździe PCI-Express x16, ucieszy komplet wyjść wideo na tylnym panelu: D-Sub, DVI, HDMI i DisplayPort. Solidne wykonanie i dobre, jak na Micro-ATX rozłożenie komponentów na pewno przypadną do gustu użytkownikom. Co ciekawe, Asus zdecydował się na użycie dodatkowego układu do obsługi napędów i instalację na płycie gniazda dla napędów starszego typu - IDE. BIOS pozwala na sterowanie wszystkimi ustawieniami. System Asus EPU oszczędza energię zaś TurboV pozwala na podkręcanie. Zarówno TurboV jak i GPSBoost aktywujemy przełącznikami na płycie. Asus P8H67-M Evo to dopracowana płyta główna o bardzo rozbudowanych jak na Micro-ATX możliwościach i sporej cenie. Znajdzie nabywców wśród zaawansowanych użytkowników chcących zmieścić komputer w niewielkiej obudowie.

Budowa

Asus P8H67-M Evo to płyta w formacie Micro-ATX. Mimo niewielkich rozmiarów umieszczono na niej cztery gniazda do modułów DDR3. Mogą one mieć łączną pojemność 32 GB i pracować z częstotliwością 1066 lub 1333 MHz. Karty rozszerzeń umieszczamy w gniazdach: dwóch PCI-Express x16, jednym PCI-Express x1 i jednym PCI. Na tylnym panelu płyty umieszczono: gniazdo PS2 myszy i klawiatury, cztery gniazda USB 2.0, dwa USB 3.0, IEEE1394, optycznie SPDIF, D-Sub, DVI, HDMI, DisplayPort, RJ-45, eSATA i sześć mini-jack. Ze złącz na płycie można podpiąć jeszcze osiem gniazd USB 2.0 i jedno IEEE1394. Do podłączenia napędów służą: dwa gniazda SATA 6 Gb/s, cztery SATA 3 GB/s i jedno ATA133 dla dwóch napędów tego typu. Jest ono obsługiwane przez układ Marvell 88SE6111, razem z gniazdem eSATA. Za obsługę sieci odpowiada układ Realtek RTL8111E, za IEEE1394 układ VIA VT6315N zaś USB 3.0 układ ASMedia. Dźwięk generowany jest przez kodek Realtek ALC892. System zasilania posiada aż 10 faz (8+2), tak więc poradzi sobie z każdym procesorem Intela. Układ Asus EPU pozwala na zarządzanie poborem mocy przez podzespoły komputera. Rozłożenie elementów płyty jest bardzo dobre jak na format Micro-ATX.

Możliwości

Płyta pozwala na wykorzystanie zintegrowanego w procesorach Intel SandyBridge rdzenia graficznego i podłączenie wyświetlaczy z aż czterema rodzajami wejść. Ciekawym rozwiązaniem jak na tego typu konstrukcję jest obsługa systemu graficznego zbudowanego z dwóch kart ATI - CrossFireX. Wykorzystać da się także pełnię możliwości napędów SATA 6 Gb/s i urządzeń USB 3.0.

Wydajność

Asus P8H67-M Evo osiągnął wyniki typowe dla płyt w takiej konfiguracji jak nasza testowa. Wszystkie podzespoły, w tym pamięć mogły działać z optymalnymi ustawieniami. Różnice wydajności w stosunku do innych płyt LGA1155 pracujących w platformach z identycznymi ustawieniami są więc albo dziełem przypadku albo też innej wersji sterowników, aktualizowanych po zainstalowaniu płyty.

Asus P8H67-M Evo
Asus P8H67-M Evo

Wnioski

Asus P8H67-M Evo to płyta niewielka , ale dysponująca ogromnymi możliwościami. Jest także solidnie wykonana i zachwyca ilością gniazd i złącz. Mało prawdopodobne by jej użytkownik chciał budować system graficzny z dwóch kart, ale taka możliwość także istnieje. Asus P8H67-M Evo nie jest płytą tanią, ale stara się dobrze uzasadnić swoją cenę - dobra propozycja dla wymagających użytkowników chcących umieścić komputer w niewielkiej obudowie.