Asus P9X79 Deluxe

Asus P9X79 Deluxe to bardzo ciekawa płyta główna współpracująca z procesorami Sandy Bridge-E. Producent uznał, że od innych konstrukcji będzie odróżniać się ciekawym wyglądem oraz bardzo rozbudowanym chłodzeniem, które z całą pewnością spodoba się fanom podkręcania. Niestety konstrukcja ta kosztuje aż 1350 zł, nie należy więc do najtańszych. Czy warto ją kupić? Postaramy się udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Budowa

Asus P9X79 Deluxe to konstrukcja w formacie ATX, która została przygotowana z myślą o procesorach Intela opartych na architekturze Sandy Bridge-E. W związku z tym została wyposażona w najnowszą podstawkę LGA2011. Znajdziemy na niej osiem banków pamięci DDR3-2400. Oznacza to, że bez problemu wykorzystamy pełnię możliwości procesorów Sandy Bridge-E i zainstalowany w nich czterokanałowy kontroler pamięci. Obsłuży ona nawet 64GB pamięci RAM.

Karty graficzne i karty rozszerzeń możemy umieścić w dwóch slotach PCI-E x1 lub czterech slotach PCI-Express x16, które działają w standardzie 3.0. Sloty te mają większą przepustowość niż PCI-E 2.0, pozwolą więc przyszłym kartom graficznym rozwinąć skrzydła. Obecnie karty graficzne wykorzystują jedynie Radeony HD z serii 7000. Dzięki slotom PCI-E x16 możliwe będzie uruchomienie nawet czterech akceletatorów graficznych w trybach SLI oraz CrossFireX w celu zwiększenia wydajności komputera w grach. Obecnie nie jest możliwe połączenie większej liczby tego typu urządzeń. Do płyty podłączymy maksymalnie sześć wentylatorów poprawiających cyrkulację powietrza w obudowie.

Zobacz również:

  • Uwaga! Procesor AMD może puścić płytę główną z dymem [AKTUALIZACJA]
  • Oto pierwsze rendery Zenfone'a 10! Małe nadal jest piękne i nawet ma gniazdo słuchawkowe

Asus P9X79 Deluxe został wyposażony w ogromnych rozmiarów chłodzenie pasywne. Składa się ono z dwóch bloków. Każdy blok to dwa radiatory połączone rurką cieplną. Cały układ chłodzi szczególnie grzejące się elementy płyty głównej takie jak chipset i sekcja zasilania. Nie ma tu ani jednego wentylatora, dzięki czemu konstrukcja jest absolutnie bezgłośna. Nie bez znaczenia jest też fakt, że chłodzenie wygląda bardzo ładnie i komponuje się z wyglądem pozostałej części płyty głównej. Zadowolone z tego faktu będą osoby, które mają obudowę z oknem.

Asus P9X79 Deluxe cechuje się też zastosowaniem 20-fazowego układu zasilania, który z całą pewnością pozwoli na stabilną pracę nawet najbardziej zachłannych na energię procesorów. Tak duża liczba faz to ewenement, którego do tej pory nie spotkaliśmy. Mamy nadzieję, że producent postawił nie tylko na ich liczbę, ale też jakość. W naszych testach płyta zachowywała się w 100% stabilnie i ani razu się nie zawiesiła.

Zastosowany w tej płycie głównej układ dźwiękowy to Realtek ALC 898, który jest standardową konstrukcją tego typu i nie spodziewamy się po nim genialnej jakości dźwięku. Jednak z całą pewnością wystarczy on znacznej większości użytkowników. Obsługuje on dźwięk ośmiokanałowy, więc podłączymy do niego każdy zestaw głośników komputerowych.

Możliwości

Płyta została wyposażona w chipset Intel X79, przez co spodoba się entuzjastom. Jest to jedyny układ, który pozwalający na obsługę procesorów Sandy Bridge-E. Innego zapewne nie zobaczymy aż do premiery kolejnej podstawki, czyli przez około dwa lata. Potwierdzają to informacje mówiące o kompatybilności płyty LGA2011 z przyszłymi procesorami Ivy Bridge-E. Więcej informacji o chipsecie Intel X79, procesorach Sandy Bridge-E oraz ich architekturze znajdziecie w artykule im poświęconym. Jego skróconą wersję znajdziecie też w styczniowym (01/2012) numerze PCWorlda.

Asus P9X79 Deluxe ma bardzo dużą liczbę wejść i wyjść. Na tylnym panelu płyty znajdziemy cztery porty USB 2.0 i sześć USB 3.0, dwa porty Ethernet, dwa porty eSATA oraz ośmiokanałową kartę dźwiękową wraz z SPDI/F. Znalazł się tu też przycisk zmiany BIOSu, który pomoże nam, jeśli coś pójdzie nie tak podczas flashowania. Zabrakło tu tylko portów FireWire. Producent do płyty dodał też specjalny moduł, który dodaje możliwość używania dwóch najpopularniejszych sposobów łączności bezprzewodowej: WiFi i Bluetooth.

Asus P9X79 Deluxe obsługuje dyski za pomocą ośmiu portów SATA, z których cztery działają w standardzie 3.0, więc będą mogły pochwalić się przepustowością na maksymalnym poziomie 750MB/s. Jest to rozwiązanie znacznie szybsze od SATA 2.0, wykorzystają je dyski SSD.

Na płycie znalazły się też dodatkowe przyciski: Power, Reset i Mem OK. Z całą pewnością przydadzą się one osobom, które nie trzymają podzespołów komputera w obudowie. Niestety zabrakło tu przycisków służących do automatycznego podkręcania.

BIOS

Asus P9X79 Deluxe został wyposażony w UEFI - następcę BIOSu. Możemy obsługiwać go za pomocą klawiatury i myszy. Znajdziemy tu wszystkie funkcje niezbędne do podkręcania procesora takie jak zmiany napięć i zegarów. Jest on bardzo innowacyjny i wygląda po prostu ładnie. Z jego obsługą poradzi sobie zarówno doświadczony użytkownik, jak też laik, który dopiero zaczyna zabawę ze zmianami ustawień płyty.

Wygląd i dodatki

Asus P9X79 Deluxe jest konstrukcją wyjątkowo ładnie wykonaną. Gustowna kompozycja bieli, błękitu, koloru niebieskiego i srebrnego sprawia, że z całą pewnością płytą tą będzie można bez wstydu umieścić ją w obudowie z oknem. Połączenie chłodnych barw sprawia, że konstrukcja ta kojarzy się z daleką północą i zimnem. Może ma to sprawić, że nie będziemy zwracać większej uwagi na ewentualne przegrzewanie się komputera? ; )

Nie mamy również zastrzeżeń do rozplanowania płyty. Sloty, banki pamięci i radiatory znajdują się w takich miejscach, że poszczególne komponenty komputera z całą pewnością nie będą ze sobą kolidować. Obsadzenie wszystkich slotów PCI jest możliwe bez jakichkolwiek problemów.

Oprócz instrukcji, płyty ze sterownikami i zaślepki producent dodał dwa mostki SLI oraz sześć kabelków SATA. Zestaw jest niezbyt bogaty, ale jak najbardziej wystarczający.

Wyniki testów

Asus P9X79 Deluxe w testach wydajnościowych wypada tak samo jak inne płyty. Wszystko z powodu zintegrowania w procesorze kontrolera pamięci oraz PCI-E. Obecnie wszystkie płyty główne dostępne na rynku cechuje identyczna wydajność. W specjalistycznych testach może ona wahać się w granicach 1-5%, jednak są one spowodowane niepewnością pomiarową. Ogólnie testowanie wydajności płyt powinno sprowadzać się do upewnienia się, czy płyta zachowuje odpowiedni pułap wydajności i czy nie jest uszkodzona.

Wnioski

Asus P9X79 Deluxe to jedna z najciekawszych płyt głównych z chipsetem X79. Ma ona ogromne chłodzenie, bardzo dużą liczbę portów i slotów rozszerzeń oraz możliwości rzadko spotykane w innych płytach takie jak WiFi oraz Bluetooth. Czytelny BIOS pozwala na łatwe podkręcanie podzespołów i bezproblemowe zarządzanie komputerem. Największą wadą tej płyty jest cena. Czy warto na Asusa P9X79 Deluxe wydać aż 1350 zł? Naszym zdaniem tak, jest to konstrukcja kompletna, którą można polecić każdemu.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: