Asus PA279Q

Na pierwszy rzut oka monitor Asus PA279Q prezentuje się bardzo dobrze. Jest ergonomiczny, ma menu OSD w języku polskim, a także bogaty zestaw interfejsów, w tym dwa złącza DisplayPort.

Niestety wyniki testów są słabsze – poza akceptowalną równomiernością podświetlenia, PA279Q nie przeszedł pomyślnie ani jednego testu odwzorowania kolorów. Przy zastosowanej przez nas próbce kolorów deltaE – minimalna średnia oraz maksymalna – była zawsze nieco wyższa od dopuszczalnej.

Asus PA279Q sprawdzi się w projektowaniu na potrzeby WWW, do tego ma szereg funkcji dodatkowych, które ułatwiają pracę. Dla przykładu, QuickFit Virtual Scale pozwala sprawdzić rzeczywistą wielkość zdjęć i dokumentów na ekranie przed wydrukiem – monitor wyświetla odpowiednie siatki, których ma łącznie siedem (m.in. dokument A4 zdjęcia 5x7). Jest też funkcja PiP i PbP, możliwość programowania dwóch skrótów OSD, a także 5-kierunkowy przycisk nawigacyjny po OSD. To ostatnie rozwiązanie pierwszy raz znaleźliśmy właśnie w monitorze Asusa i natychmiast przypadło nam do gustu – wprowadzanie zmian w OSD jest szybsze, a przycisk działa z dużą precyzją.

Asus PA279Q - procedura testowa

Maksymalna i minimalna luminancja (czerń) została zmierzone za pomocą kolorymetru X-Rite i1 Display 2. Współczynnik deltaE określiliśmy kalibratorem X-Rite i1Display Pro (wypożyczony z firmy X-Rite Photo Europe). DeltaE to parametr określający różnicę barw – stosuje się go do określania odchylenia np. pomiędzy odbitką próbną a nakładową prosto z drukarni. Przyjmuje się, że przy deltaE równym 3 różnica jest niezauważalna, między 3 a 7 – zauważalna, a gdy deltaE jest większe niż 7, różnica jest już wyraźnie widoczna.

W teście przyznawaliśmy po jednym punkcie za wynik uzyskany w przypadku minimalnej deltaE, średniej oraz maksymalnej – łącznie każdy monitor mógł tutaj zdobyć 3 pkt. Przyjęliśmy, że jeśli minimalna deltaE wynosi mniej niż 3, średnia mniej niż 4, a maksymalna mniej niż 7, wtedy monitor otrzymuje 3 pkt. Aby określić deltaE, wybraliśmy próbkę wzorcową IT8.7-4 CMYK GRACoL 2006 (1619 odcieni) w oprogramowaniu X-Rite do kalibracji. Dzięki temu mogliśmy precyzyjnie ustalić, czy monitor wyświetla takie kolory, jakie wyjdą później w druku na gotowym materiale (np. ulotce, folderze, dokumencie).

Asus PA279Q - krzywa kolorów (po lewej) i zakres barw (objęty trójkątem). Test wykonany kolorymetrem w ustawieniach 6400-500K, przy luminancji 120 cd/m2.

W oprogramowaniu do kalibracji sprawdziliśmy też równomierność podświetlania. Przyjęliśmy, że jeśli względem wartości zmierzonej na środki następuje zmiana w luminancji na poziomie do 15 cd/m2, wtedy monitor otrzymuje 1 pkt, a także jeśli względem zmierzonej na środku temperatury barwowej następuje zmiana wynosząca do 150 K, to skutkuje to przyznaniem punktu.

Asus PA279Q - równomierność podświetlenia

Zmierzyliśmy też pobór prądu. Zużycie energii po kalibracji monitorów do temperatury barwowej 6500 K i luminancji 120 cd/m2 wliczało się do wyniku oceny końcowej. Jeśli w tych ustawieniach monitor zużywał 50 W lub mniej, otrzymywał 1 pkt. Zużycie przy maksymalnej jasności i kontraście podajemy jedynie w celach informacyjnych. Dzięki temu można sprawdzić, ile prądu monitor zużywa maksymalnie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: