Asus RT-N10

Asus RT-N10 jest ciekawą próbą połączenia bardzo prostego sprzętu z wyrafinowanym oprogramowaniem. Posiada tylko jedną antenę, stąd transfer droga radiową jest ograniczony do 150 Mb/s. Ta szybkość jest dodatkowo hamowana przez ustawienia fabryczne. Ruter posiada wiele interesujacych funkcji.

Budowa

Asus RT-N10 należy do modnej ostatnio kategorii LiteN. Od prawdziwego 802.11N różni się posiadaniem tylko jednej anteny. Z tego powodu nie działa system MIMO , ruter ma mniejszy zasięg oraz o połowę, z 300 do 150 Mb/s, zmniejszona nominalną prędkość. Część przewodowa rutera składa się z jednego portu do podłączenia modemu albo innego źródła sygnału z Internetu oraz czterech gniazdek, które przewodowo wspomagają część radiową do obsługi sieci wewnętrznej. Wszystkie gniazdka są w standardzie stumegabitowym.

Możliwości

Silną stroną Asusa RT-N10 jest oprogramowanie, które ma wiele funkcji identycznych jak w droższych modelach.

Zobacz również:

  • Routery/Modemy 5G - najlepsze urządzenia w 2023 roku
Asus RT-N10

Ruter obsłuży do czterech sieci różniących się identyfikatorem. Każdej z nich można przydzielić dowolną część transferu. Podobnie działa, ale w podziale na rodzaje transferowanych danych (FTP, gry, pliki P2P), łatwa do sterowania, wspomagana specjalnym kreatorem, usługa QoS (Quality of service). Mamy też niezła, szczegółową diagnostykę. Jest też dobrze wyposażona zapora: sprawdzanie zawartość pakietów, filtrowanie adresów IP, URL, MAC, prowadzenie białej i czarnej listy. Ruter może tez udostępniać zasoby sieci lokalnej do Internetu. W wypadku braku stałego numeru IP udostępniany jest DDNS. Oprogramowanie jest stale umowocześniane.

Wydajność

Asus RT-N10 już od strony hardware’owej nie imponuje wydajnością, na dodatek jest ona dodatkowo hamowana przez ustawienia fabryczne. W istocie rzeczy mamy radio pracujące w starszym systemie G, z transferem ograniczonym do 54 Mb/s, wąskimi kanałami (20 MHz) i słabym szyfrowaniem. Takie są konsekwencje nadmiernego ułatwienia instalacji. Po zwolnieniu hamulca jest trochę lepiej, ale dalej wiele brakuje do wydajności chociażby modeli dwuantenowych. . Pakiety TCP transferują się w tempie 25 megabitów na sekundę, a UDP - piętnastu. Kopiowanie dużych plików drogą radiową pomiędzy ruterem a komputerem osiąga szybkość prawie 40 Mb/s. Szybciej niż w transferze pakietowym, ale najwolniej w tek konkurencji z całej stawki. Lepiej wypadł test obsługi plików Wynik 12 milisekund traconych na otwieranie i zamykanie jednego pliku należy do szerokiej czołówki najlepszych. W porównaniu do ruterów dwuantenowych, sygnał z RT-N10 nie ma wielkiego zasięgu. Zarówno ściany jak i otwarty teren stanowią dla niego istotną przeszkodę. Pod tym względem ruter plasował się w szerokiej grupie zamykającej stawkę.

Wyniki testów

Asus RT-N10
Asus RT-N10

Wnioski

Asus RT-N10 jest tanim ruterem, dobrze sprawdzi się w sieciach, w których wydajny transfer nie jest niezbędnie potrzebny. Konkurenci to Dlinkgo DIR-501, TP-LINK TL-WR740N i Tracer W306R


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: