Asus RT-N15

Zalety:

  • Łatwa instalacja
  • Intuicyjna konfiguracja
  • Dobra propagacja w otwartym terenie

Wady:

  • Przeciętny transfer
  • Brak obsługi VoIP i DMZ

Asus RT-N15 wypadł gorzej od oczekiwań. Urządzenie o dobrze i pomysłowo wyposażone straciło swoje szanse w testach wydajnościowych. Asus pracuje tylko w paśmie 2,4 GHz i nie daje się w żaden sposób zachęcić do przełączenia się na bardziej wydajny, podwójny kanał o szerokości 40 MHz nawet kiedy w eterze panuje cisza.

Asus RT-N15 wypadł gorzej od oczekiwań. Urządzenie o dobrze i pomysłowo wyposażone straciło swoje szanse w testach wydajnościowych. Asus pracuje tylko w paśmie 2,4 GHz i nie daje się w żaden sposób zachęcić do przełączenia się na bardziej wydajny, podwójny kanał o szerokości 40 MHz nawet kiedy w eterze panuje cisza. Podobno ten problem występuje tylko przy współpracy z kartami bezprzewodowymi Intela, w które akurat były wyposażone nasze testowe laptopy. Problem ma raczej programowe przyczyny i powinien dać się rozwiązać zmianami firmware’u. Liczymy na taką poprawkę.

W takich warunkach transfer pakietów TCP przebiegał w tempie 28 Mb/s do karty dwu- i 43 Mb/s do trzyantenowej. To przeciętne wyniki. Minimalnie lepiej na tle konkurencji wypadł transfer pakietów UDP. Za to test propagacji w otwartym terenie wyszedł najlepiej z całej stawki. Z większym trudem przedostawał się sygnał przez przeszkody. Stąd ocena za ten element (6,5) odbiegająca od czołówki (9). Kopiowanie plików przebiegało sprawnie jeśli tylko chodziło o duże objętości. Z większą liczbą krótkich plików Asus radził sobie przeciętnie.

Strona WWW należy do najlepiej zorganizowanych. Jednym z języków do wyboru jest polski. Instalacja jest łatwa i przyjemna, zmiany do konfiguracji wprowadza się w intuicyjny sposób. Za przykład może służyć strojenie QoS, w którym zwyczajnie zmienia się długość pasków symbolizujących przepustowość poszczególnych rodzajów danych. Poza ta funkcją, z najpopularniejszych mamy jeszcze VPN, ale brakuje obsługi VoIP oraz strefy zdemilitaryzowanej.