Asus RT-N56U

Asus RT-N56U jest dwupasmowym ruterem Wi-Fi. Część radiowa może jednocześnie pracować w pasmach 2,4 i 5 GHz z wydajnością do 450 Mb/s. Część przewodowa ma cztery gniazdka do sieci wewnętrznej, oraz jedno do Internetu. Wszystkie o wydajności gigabita.

Budowa

Cześć bezprzewodowa rutera została wyposażona w podwójne, bardzo wydajne radio, pracujące jednocześnie w dwóch zakresach: 2,4 i 5 GHz. Każdy z nich dysponuje trzema osobnymi antenami do nadawania i odbioru. Dzięki temu instalacja nie musi być jednorodna, a rodzaj pasma nie musi być dostosowany do możliwości rutera. Wręcz przeciwnie pozwala włączyć do jednej sieci urządzenia pracujące w różnych zakresach. Dla połączeń kablowych mamy cztery gniazdka do sieci wewnętrznej i jedno do Internetu. Wszystkie w standardzie gigabitowym. Oprócz nich ruter ma dwa gniazdka USB, które można wykorzystać do rozszerzenia możliwości urządzenia. Z ciekawszych warto wymienić serwer FTP, który można utworzyć jednym kliknięciem z napędu z takim złączem oraz obsługę dongli 3G do bezprzewodowego łączenia się z Internetem.

Możliwości

Asus RT-N56U może pracować w obu pasmach, 2,4 i 5 GHz i to jednocześnie. Ma sześć anten, po trzy dla każdego. Dlatego można go wykorzystać do połączenia ze sobą bezprzewodowo urządzeń komunikujących się przez wcześniej zagospodarowane pasmo 2,4 GHz z nowszymi, wymagającymi bardziej niezawodnych transferów. Chodzi przede wszystkim o urządzenia odtwarzające obraz FullHD, które wymagają ciągłego dopływu sporego strumienia danych. Szanse na niezakłócone rozchodzenie się są w paśmie 5 GHz o wiele większe.

Asus wyróżnia się także bardzo dobrym interfejsem użytkownika na swojej stronie WWW

.

Instalacja, wszystko widoczne jak na dłoni

Imponujący zestaw funkcji

Strona konfiguracyjna WWW należy do najlepiej zorganizowanych. Jednym z języków do wyboru jest polski. Instalacja jest łatwa i przyjemna, zmiany do konfiguracji wprowadza się w intuicyjny sposób. Za przykład może służyć strojenie QoS, w którym zwyczajnie zmienia się długość pasków symbolizujących przepustowość poszczególnych rodzajów danych. Poza ta funkcją, z najpopularniejszych mamy jeszcze VPN, a z rzadziej spotykanych filtrowanie według URL, słów kluczowych i portów. Jest także obsługa VoIP oraz strefy zdemilitaryzowanej.

Wydajność

Rutery Asusa już dawno zasługiwały na nagrodę gdyby nie pojawiające się problemy ze współpracą z naszymi testowymi kartami Wi-Fi produkcji Intela. Dotyczyły one przełączenia się do pracy w oknie podwójnej szerokości 40 MHz, bez której nie ma co marzyć o włączeniu transferów przekraczających 150 Mb/s. W RT-N56U nie ma już tego problemu. W trybie pracy trzyantenowej do nadawania i odbioru transfer, w okienku pokazującym szybkość transmisji karty Wi-Fi Intela pojawiało się 450 Mb/s. Oczywiście realne liczby są dużo mniejsze. Pakiety TCP są transferowane w tempie 66, a UDP - 30 Mb/s. Przy wykorzystaniu dwóch anten zamiast trzech transfer zwalnia odpowiednio do 42 i 25. Podczas kopiowania większych objętości, kiedy transmisja mogła się rozpędzić, Asus RT-N56U osiągał prawie 120 megabitów na sekundę. Przy większej liczbie plików należy dodać na zamykanie i otwieranie jednego około 10 milisekund. Test robiliśmy w prawie pustym paśmie 5 GHz i podane liczby dotyczą właśnie tego zakresu. W bardziej zajętym paśmie 2,4 GHz transfery są generalnie niższe, ale nie dzięki gorszym możliwościom tego zakresu, tylko przez jego większe zatłoczenie.

Wynik testów

Najlepszy transfer pakietów, o włos przed konkurentem

Bardzo dobre tempo kopiowania.

Wnioski

Rutery Asusa już dawno zasługiwały na nagrodę gdyby nie pojawiające się problemy ze współpracą z naszymi testowymi kartami Wi-Fi produkcji Intela. Dotyczyły one przełączenia się do pracy w oknie podwójnej szerokości 40 MHz, bez której nie ma co marzyć o włączeniu transferów przekraczających 150 Mb/s. W RT-N56U nie ma już tego problemu. W trybie pracy trzyantenowej do nadawania i odbioru transfer, w okienku pokazującym szybkość transmisji karty Wi-Fi Intela pojawiało się 450 Mb/s. Oczywiście realne liczby są dużo mniejsze. Pakiety TCP są transferowane w tempie 66, a UDP - 30 Mb/s. Przy wykorzystaniu dwóch anten zamiast trzech transfer zwalnia odpowiednio do 42 i 25. Podczas kopiowania większych objętości, kiedy transmisja mogła się rozpędzić, Asus RT-N56U osiągał prawie 120 megabitów na sekundę. Przy większej liczbie plików należy dodać na zamykanie i otwieranie jednego około 10 milisekund. Test robiliśmy w prawie pustym paśmie 5 GHz i podane liczby dotyczą właśnie tego zakresu.

W bardziej zajętym paśmie 2,4 GHz transfery są generalnie niższe, ale nie dzięki gorszym możliwościom tego zakresu, tylko przez jego większe zatłoczenie. Asus RT-N56U może pracować w obu pasmach i to jednocześnie. Ma sześć anten, po trzy dla każdego. Dlatego można go wykorzystać do połączenia ze sobą bezprzewodowo urządzeń komunikujących się przez wcześniej zagospodarowane pasmo 2,4 GHz z nowszymi, wymagającymi bardziej niezawodnych transferów. Chodzi przede wszystkim o urządzenia odtwarzające obraz FullHD, które wymagają ciągłego dopływu sporego strumienia danych. Szanse na niezakłócone rozchodzenie się są w paśmie 5 GHz o wiele większe. Niezła transfery Asusa są wzmacniane przez najlepszą propagację sygnału ze wszystkich przetestowanych ruterów. Dostał maksymalną ocenę za rozchodzenie się w przestrzeni i niewiele gorszą, 9,6 za przechodzenie przez przeszkody.

Strona konfiguracyjna WWW należy do najlepiej zorganizowanych. Jednym z języków do wyboru jest polski. Instalacja jest łatwa i przyjemna, zmiany do konfiguracji wprowadza się w intuicyjny sposób. Za przykład może służyć strojenie QoS, w którym zwyczajnie zmienia się długość pasków symbolizujących przepustowość poszczególnych rodzajów danych. Poza ta funkcją, z najpopularniejszych mamy jeszcze VPN, a z rzadziej spotykanych filtrowanie według URL, słów kluczowych i portów. Jest także obsługa VoIP oraz strefy zdemilitaryzowanej. Wiele funkcji mogą realizować dwa porty USB. Z ciekawszych warto wymienić serwer FTP, który można utworzyć jednym kliknięciem z napędu z takim złączem oraz obsługę dongli 3G do bezprzewodowego łączenia się z Internetem.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier