Asus RT-N66U

Asus RT-N66U może jednocześnie pracować w obu pasmach, 2,4 GHz i 5 GHz z nominalna wydajnością po 450 Mb/s. Ma sześć anten, po trzy dla każdego. Jest przeznaczony do połączenia ze sobą bezprzewodowo urządzeń komunikujących się przez pasmo 2,4 GHz z nowszymi, wymagającymi bardziej niezawodnych transferów. Główne układy są produkcji Broadcoma.

Budowa

Asus RT-N66U może jednocześnie pracować w obu pasmach, 2,4 GHz i 5 GHz z nominalna wydajnością po 450 Mb/s. Ma sześć anten, po trzy dla każdego. Dlatego można go wykorzystać do połączenia ze sobą bezprzewodowo urządzeń komunikujących się przez wcześniej zagospodarowane pasmo 2,4 GHz z nowszymi, wymagającymi bardziej niezawodnych transferów. Chodzi przede wszystkim o urządzenia odtwarzające obraz Full HD, które wymagają ciągłego dopływu sporego strumienia danych. Szanse na niezakłócone rozchodzenie się w paśmie 5 GHz są o wiele większe. Część przewodowa, cztery gniazdka do sieci lokalnej i jedno do Internetu realizują standard gigabitowy. Główne układy są produkcji Broadcoma.

Możliwości

Strona konfiguracyjna WWW należy do najlepiej zorganizowanych. Jednym z języków do wyboru jest polski. Instalacja jest łatwa i przyjemna, zmiany do konfiguracji wprowadza się w intuicyjny sposób. Za przykład może służyć strojenie QoS, w którym zwyczajnie zmienia się długość pasków symbolizujących przepustowość poszczególnych rodzajów danych. Poza tą funkcją, z najpopularniejszych mamy jeszcze VPN, a z rzadziej spotykanych filtrowanie według URL, słów kluczowych i portów. Jest także obsługa VoIP oraz strefy zdemilitaryzowanej. Wiele funkcji mogą realizować dwa porty USB. Z ciekawszych warto wymienić serwer FTP, który można utworzyć jednym kliknięciem z napędu z takim złączem oraz obsługę dongli 3G do bezprzewodowego łączenia się z internetem.

Wyniki testów

Rutery Asusa już dawno zasługiwałyby na nagrodę gdyby nie pojawiające się problemy ze współpracą z naszymi testowymi kartami Wi-Fi produkcji Intela. Problemy na pewien czas zniknęły, by znów się uwidocznić - w mniejszym nasileniu - w postaci słabszych wyników wydajności w paśmie 2,4 GHz. W tym zakresie pakiety transferują się w tempie 48 Mb, a w pięciu gigahercach aż 78. Podczas kopiowania większych objętości, kiedy transmisja mogła się rozpędzić, Asus RT-N66U osiągał ponad 220 megabitów na sekundę. Przy większej liczbie plików należy dodać na zamykanie i otwieranie jednego około 16 milisekund. Test robiliśmy w prawie pustym paśmie 5 GHz i podane liczby dotyczą właśnie tego zakresu. W bardziej zajętym paśmie 2,4 GHz transfery są na ogół niższe, ale nie dzięki gorszym możliwościom tego zakresu, tylko przez jego większe zatłoczenie.

Niezłe transfery Asusa są wzmacniane przez najlepszą propagację sygnału ze wszystkich przetestowanych ruterów. Dostał maksymalną ocenę za przechodzenie przez przeszkody i niewiele gorszą, za rozchodzenie się w przestrzeni.

Asus RT-N66U

pakiety

Asus RT-N66U
Asus RT-N66U

propagacja


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: