Asus Rampage II Gene

Zalety:

  • Doskonała jakość wykonania
  • Rozbudowany BIOS

Wady:

  • Wysoka cena
  • Mała liczba gniazd do kart rozszerzeń

Gene wyróżnia się spośród wielu płyt głównych z podstawką LGA1366 i chipsetem Intel X58. Do tej pory bez wyjątku budowano je w pełnym formacie ATX, natomiast płyta Asusa to niewielki Micro-ATX.

Gene wyróżnia się spośród wielu płyt głównych z podstawką LGA1366 i chipsetem Intel X58. Do tej pory bez wyjątku budowano je w pełnym formacie ATX, natomiast płyta Asusa to niewielki Micro-ATX. Czy taka kombinacja ma sens, czy też poświęcenia jakie idą w parze ze zmniejszeniem rozmiaru są zbyt wielkie? Nabywca najnowszego czterordzeniowego procesora Intel Core i7 z pewnością wymaga najwyższej jakości, możliwości i wydajności.

Kupując Rampage II Gene nie musi martwić się o miejsce na moduły RAM, bowiem płyta ma aż sześć slotów pamięci. Pamięci można zainstalować aż do 24 GB. Muszą to być moduły DDR3. Ich maksymalna szybkość (w trybie OC) to 2000 MHz. Nie zrezygnowano, co oczywiste także z obsługi SLI i CrossFire – dwa gniazda PCI-Express x16 pozwalają na pracę kart graficznych w tandemie. Ośmiofazowa sekcja zasilania procesora jest wprawdzie prostsza niż na pełnowymiarowych płytach, ale wcale nie sprawuje się gorzej, nawet przy podkręcaniu (przynajmniej w rozsądnych granicach). Dwufazowe rozwiązanie zastosowano przy zasilaniu pamięci i mostka północnego.

Układ chłodzenia zbudowany z dużego radiatora mostka północnego i sekcji zasilania połączonych rurka cieplną oraz znacznie mniejszego mostka południowego, dobrze radzi sobie ze swoim zadaniem. Warto zwrócić uwagę, że część żeber ukształtowano w znak ROG, serii do której należy Rampage II Gene. Nie wymaga wyrzeczeń także liczba złącz napędów – siedem SATA i pojedyncze eSATA na tylnym panelu oraz złącze IDE (kontrolowane wraz z eSATA i jednym SATA przez układ JMB363). Do naszej dyspozycji jest także IEEE1394 na tylnym panelu, sześć USB i sześć złącz do podłączenia dodatkowych portów USB. Niektórym przeszkadzać może tylko jedno RJ45. Za dźwięk odpowiada bardzo udany układ Supreme FX wspierający takie rozwiązania Creative jak EAX Advanced HD 4.0, X-Fi CMSS-3D, X-Fi Crystalizer.

Bardzo przypadł nam do gustu system montażu coolera procesora – umieszczono tutaj aż osiem otworów – cztery dla standardowego coolera LGA1366 i cztery bliżej podstawki na których da się zamontować cooler z podstawki LGA775.

Dobre (jak na Micro-ATX) jest rozłożenie elementów płyty. Dzięki pomysłowemu sposobowi montażu, moduły RAM da się wymieniać bez wyjmowania karty graficznej, gniazda kabli zasilania znajdują się w bezkonfliktowych miejscach. Niestety, po umieszczeniu dwóch szerokich kart graficznych, tracimy wszystkie pozostałe gniazda kart rozszerzeń – jedno PCI-Express x4 i jedno PCI.

Rozbudowany BIOS może zachęcać do overclockingu – liczba i zakresy ustawień są bardzo duże. Jeśli pamięta się o pewnych ograniczeniach płyty to można ją użyć jako platformę do dość mocnego podkręcenia procesora. Ułatwia to także jeden z programów dołączonych do niej – Asus TurboV, pozwalający na overclocking w biegu, bez restartu komputera. Asus Rampage II Gene to płyta niewielka, ale o dużych możliwościach. Doskonale wykonana i pomysłowa. Czy ktoś będzie chciał łączyć najlepszy na rynku procesor i bardzo wydajne karty graficzne z małą obudową ? O tym zadecydują klienci, ale liczba wyrzeczeń nie jest w tym przypadku długa.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier