Asus Rampage III Black Edition

Asus Rampage III Black Edition to płyta główna do procesorów Intel LGA1366. Wykorzystuje ona dwuukładowy chipset Intela z mostkiem północnym Intel X58 i południowym Intel ICH10R. Mostek północny chipsetu obsługuje 36 linii PCI-Express. Pozwala na to na instalację dwóch kart graficznych pracujących w trybie SLI lib CrossFireX x16, bądź nawet czterech kart ATI, ale pracujących wówczas na gniazdach x8. Możliwości mostka południowego Intel ICH10R rozszerzają dodatkowe układy dzięki którym płyta obsługuje standardy SATA 6 Gb/s i USB 3.0. Na płycie znajdziemy sześć gniazd do modułów RAM DDR3. Pamięć może pracować w trybie trzykanałowym. Karty rozszerzeń umieszczamy w czterech gniazdach PCI-Express x16, dwóch PCI-Express x1. To jednak tylko niewielka część możliwości płyty. Nie zabrakło na niej łącza bluetooth i wi-fi. Płyta aż ugina się od rozwiązań , które docenią entuzjaści. Znajdziemy na niej przyciski do sterowania (start, reset), panel do pomiarów napięć podstawowych komponentów płyty i komputera, rozwiązania charakterystyczne dla serii ROG do której należy np. ROG Connect i ROG iDirect (dla użytkowników iPhonaów i iPadów). BIOS płyty to klasa sama dla siebie tak pod względem ilości ustawień, ich zakresów jak i innych możliwości. Da się z jego poziomu nawet monitorować kartę graficzną. Sekcja zasilania podoła wszystkim stawianym przed nią zadaniom, nawet ekstremalnym - zastosowano w niej połączeni elementów analogowych i cyfrowych (Extreme Engine Digi+). Asus Rampage III Black Edition to płyta o tak ogromnych możliwościach, że mogłaby się stać bohaterem całego wydania PCW a nie tylko krótkiego testu. Wszystko w niej jest imponujące, niestety łącznie z bardzo wysoką ceną.

Budowa

Asus Rampage III Black Edition płyta wykonana w formacie ATX. Wykorzystuje ona dwuukładowy chipset Intel z mostkiem północnym X58 i południowym ICH10R.Dodatkowo umieszczono na niej układy Marvell 9128 i JMicron JMB 363 odpowiedzialne z obsługę dodatkowych napędów i kontroler NEC obsługujący gniazda USB 3.0. Doskonałe radiatory odprowadzają ciepło z układów płyty. Długotrwałą pracę pod ekstremalnym obciążeniem umożliwia rozbudowana sekcja zasilania z ośmioma fazami dla CPU, trzema dla QPI/DRAM, trzema dla mostka północnego i trzema dla pamięci. Na płycie znajdziemy sześć gniazd pamięci DDR3 obsługujących łącznie do 48 GB RAM. Do instalacji kart rozszerzeń służą: cztery gniazda PCI-Express x16 i dwa PCI-Express x1. Na płycie znajdziemy także łącza bluetooth i wi-fi. Szereg układów wspomaga pracę płyty i umożliwia łatwy overclocking. Kontrolę nad napięciami ułatwia panel przez który możemy zmierzyć je zewnętrznym urządzeniem. Zasilanie dostarczane jest przez gniazdo 24-pin i dwa gniazda 8-pin.

Możliwości

Płyta obsługuje wszystkie procesory Intel do podstawki LGA 1366. Pozwala na prace pamięci w trybie trzykanałowym. Maksymalna częstotliwość pracy pamięci to 2200 MHz. Na płycie można instalować karty graficzne pracujące w trybie NVIDIA SLI x16 i ATI CrossFireX x16. Maksymalnie może ona obsłużyć trzy jednoukładowe karty NVIDII i cztery jednoukładowe karty ATI. Podłączyć można sześć napędów SATA 3 Gb/s , dwa SATA 6 Gb/s i dwa eSATA. Oprócz gniazd USB 2.0, dostępne są także dwa gniazda USB 3.0 na tylnym panelu i możliwość podłączenia kolejnych dwóch ze złącza na płycie. Dzięki rozbudowanej sekcji zasilania możliwy jest bardzo mocny overclocking procesora i pamięci. Ułatwia to doskonały BIOS i wydajny system chłodzenia. Jedno z gniazd USB służy do podłączenia drugiego komputera z poziomu którego można kontrolować pracę peceta z płytą Asus Rampage III Black Edition. Bardzo przydatne będą na pewno łącza bluetooth i wi-fi. Wyposażenie płyty jest bardzo bogate, najciekawszym z dodatków jest zintegrowana na jednej karcie dokonała karta dźwiękowa i sieciowa.

Wydajność

Ogromne możliwości płyty Asus Rampage III Black Edition nie przekładają się na nadzwyczajną wydajność - osiągnęła ona wyniki typowe dla płyt w takiej konfiguracji jak nasza testowa. Wszystkie podzespoły, w tym pamięć mogły działać z optymalnymi ustawieniami. Różnice wydajności w stosunku do innych płyt LGA1366 pracujących w platformach z identycznymi ustawieniami są więc albo dziełem przypadku albo też innej wersji sterowników, aktualizowanych po zainstalowaniu płyty.

Wnioski

Asus Rampage III Black Edition to płyta o niesamowitych wręcz możliwościach, przeznaczona dla całkowitych i jednocześnie zamożnych maniaków peceta. Pozwala na ekstremalne podkręcanie całego komputera, dysponuje ogromną liczbą gniazd i złącz, jest perfekcyjnie wykonana i wyposażona w masę bardzo praktycznych dodatków, w tym dobra kartę dźwiękową. Asus Rampage III Black Edition jest jednocześnie produktem dla nielicznych o czym świadczy jego niezwykle wysoka cena . Czy warto go kupić ? Dla maniaków będzie to nie lada gratka , ale pozostali użytkownicy podejdą do tej płyty raczej z dystansem, odrobiną zazdrości i pożądania.