Asus Rampage III Black Edition

Asus Rampage III Black Edition to płyta główna do procesorów Intel LGA1366. Wykorzystuje ona dwuukładowy chipset Intela z mostkiem północnym Intel X58 i południowym Intel ICH10R. Mostek północny chipsetu obsługuje 36 linii PCI-Express. Pozwala na to na instalację dwóch kart graficznych pracujących w trybie SLI lib CrossFireX x16, bądź nawet czterech kart ATI, ale pracujących wówczas na gniazdach x8. Możliwości mostka południowego Intel ICH10R rozszerzają dodatkowe układy dzięki którym płyta obsługuje standardy SATA 6 Gb/s i USB 3.0. Na płycie znajdziemy sześć gniazd do modułów RAM DDR3. Pamięć może pracować w trybie trzykanałowym. Karty rozszerzeń umieszczamy w czterech gniazdach PCI-Express x16, dwóch PCI-Express x1. To jednak tylko niewielka część możliwości płyty. Nie zabrakło na niej łącza bluetooth i wi-fi. Płyta aż ugina się od rozwiązań , które docenią entuzjaści. Znajdziemy na niej przyciski do sterowania (start, reset), panel do pomiarów napięć podstawowych komponentów płyty i komputera, rozwiązania charakterystyczne dla serii ROG do której należy np. ROG Connect i ROG iDirect (dla użytkowników iPhonaów i iPadów). BIOS płyty to klasa sama dla siebie tak pod względem ilości ustawień, ich zakresów jak i innych możliwości. Da się z jego poziomu nawet monitorować kartę graficzną. Sekcja zasilania podoła wszystkim stawianym przed nią zadaniom, nawet ekstremalnym - zastosowano w niej połączeni elementów analogowych i cyfrowych (Extreme Engine Digi+). Asus Rampage III Black Edition to płyta o tak ogromnych możliwościach, że mogłaby się stać bohaterem całego wydania PCW a nie tylko krótkiego testu. Wszystko w niej jest imponujące, niestety łącznie z bardzo wysoką ceną.

Budowa

Asus Rampage III Black Edition płyta wykonana w formacie ATX. Wykorzystuje ona dwuukładowy chipset Intel z mostkiem północnym X58 i południowym ICH10R.Dodatkowo umieszczono na niej układy Marvell 9128 i JMicron JMB 363 odpowiedzialne z obsługę dodatkowych napędów i kontroler NEC obsługujący gniazda USB 3.0. Doskonałe radiatory odprowadzają ciepło z układów płyty. Długotrwałą pracę pod ekstremalnym obciążeniem umożliwia rozbudowana sekcja zasilania z ośmioma fazami dla CPU, trzema dla QPI/DRAM, trzema dla mostka północnego i trzema dla pamięci. Na płycie znajdziemy sześć gniazd pamięci DDR3 obsługujących łącznie do 48 GB RAM. Do instalacji kart rozszerzeń służą: cztery gniazda PCI-Express x16 i dwa PCI-Express x1. Na płycie znajdziemy także łącza bluetooth i wi-fi. Szereg układów wspomaga pracę płyty i umożliwia łatwy overclocking. Kontrolę nad napięciami ułatwia panel przez który możemy zmierzyć je zewnętrznym urządzeniem. Zasilanie dostarczane jest przez gniazdo 24-pin i dwa gniazda 8-pin.

Możliwości

Płyta obsługuje wszystkie procesory Intel do podstawki LGA 1366. Pozwala na prace pamięci w trybie trzykanałowym. Maksymalna częstotliwość pracy pamięci to 2200 MHz. Na płycie można instalować karty graficzne pracujące w trybie NVIDIA SLI x16 i ATI CrossFireX x16. Maksymalnie może ona obsłużyć trzy jednoukładowe karty NVIDII i cztery jednoukładowe karty ATI. Podłączyć można sześć napędów SATA 3 Gb/s , dwa SATA 6 Gb/s i dwa eSATA. Oprócz gniazd USB 2.0, dostępne są także dwa gniazda USB 3.0 na tylnym panelu i możliwość podłączenia kolejnych dwóch ze złącza na płycie. Dzięki rozbudowanej sekcji zasilania możliwy jest bardzo mocny overclocking procesora i pamięci. Ułatwia to doskonały BIOS i wydajny system chłodzenia. Jedno z gniazd USB służy do podłączenia drugiego komputera z poziomu którego można kontrolować pracę peceta z płytą Asus Rampage III Black Edition. Bardzo przydatne będą na pewno łącza bluetooth i wi-fi. Wyposażenie płyty jest bardzo bogate, najciekawszym z dodatków jest zintegrowana na jednej karcie dokonała karta dźwiękowa i sieciowa.

Wydajność

Ogromne możliwości płyty Asus Rampage III Black Edition nie przekładają się na nadzwyczajną wydajność - osiągnęła ona wyniki typowe dla płyt w takiej konfiguracji jak nasza testowa. Wszystkie podzespoły, w tym pamięć mogły działać z optymalnymi ustawieniami. Różnice wydajności w stosunku do innych płyt LGA1366 pracujących w platformach z identycznymi ustawieniami są więc albo dziełem przypadku albo też innej wersji sterowników, aktualizowanych po zainstalowaniu płyty.

Asus Rampage III Black Edition
Asus Rampage III Black Edition

Wnioski

Asus Rampage III Black Edition to płyta o niesamowitych wręcz możliwościach, przeznaczona dla całkowitych i jednocześnie zamożnych maniaków peceta. Pozwala na ekstremalne podkręcanie całego komputera, dysponuje ogromną liczbą gniazd i złącz, jest perfekcyjnie wykonana i wyposażona w masę bardzo praktycznych dodatków, w tym dobra kartę dźwiękową. Asus Rampage III Black Edition jest jednocześnie produktem dla nielicznych o czym świadczy jego niezwykle wysoka cena . Czy warto go kupić ? Dla maniaków będzie to nie lada gratka , ale pozostali użytkownicy podejdą do tej płyty raczej z dystansem, odrobiną zazdrości i pożądania.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: