Asus Rampage III Gene

Asus Rampage III Gene to najnowsza wersja przeznaczonej dla entuzjastów płyty z podstawką LGA1366 wykonanej w formacie micro-ATX. Niewielkie rozmiary nie stoją na przeszkodzie ogromnym możliwościom tej płyty i jej znakomitemu dopracowaniu.

Podstawka LGA1366 miała być marginesem rynkowym, ale ze względu na bardzo wysokie ceny procesorów Core i7 800, Core i5, Core i 3 i płyt głównych z podstawką LGA1156 stała się obecnie dla nich niezwykle atrakcyjną alternatywą. Procesory do podstawki LGA 1366 nie są obecnie droższe a obecność na tynku takich konstrukcji jak opisywany Asus bardzo podnosi atrakcyjność całej platformy Intela. Nowy Asus Rampage III Gene wykorzystuje chipset z mostkiem północnym Intel X58 i południowym ICH10R. Szczególnie mostek północny ujawnia ogromną przewagę nad tym co możemy znaleźć na platformie LGA1156. Intel X58 obsługuje karty graficzne ATI pracujące w trybie CrossFireX i NVIDII w trybie SLI, w obu przypadkach pracujące na łączach o pełniej prędkości – x16. Mostek południowy ICH10R obsługuje sześć napędów SATA 3 GB/s i do czternastu USB 2.0. Jego możliwości na płycie Asusa rozszerzają dodatkowe układy: Marvell 9128 obsługujący dwa napędy SATA 6 Gb/s i NEC D720200F1 dzięki któremu możemy podłączyć pracujące z pełną szybkością dwa urządzenia USB 3.0.

Na płycie zastosowano zintegrowaną kartę graficzną SupremeFX X-Fi dzięki której nawet wymagający użytkownicy nie będą musieli instalować dodatkowej karty dźwięku. Obsługuje ona dźwięk ośmiokanałowy oraz funkcje i standardy takie jak” Creative ALchemy, EAX 5.0, THX czy pełne wsparcie dla Blu-ray.

Na płycie zainstalowano sześć gniazd do modułów DDR3 o łącznej pojemności do 24 GB i częstotliwości pracy do 2200 MHz. Dla kart rozszerzeń przeznaczono: dwa gniazda PCI-Express x16, jedno PCI-Express x4 i jedno PCI. Napędy podłączamy do sześciu gniazd SATA 3 Gb/s i dwóch SATA 6 Gb/s. Na tylnym panelu umieszczono: gniazdo PS2 klawiatury, IEEE1394, RJ-45, sześć mini-jack, optyczne SPDIF, siedem USB 2.0 , dwa USB 3.0 oraz przyciski do resetowania ustawień BIOSu i ROG Connect.

Na płycie umieszczono przyciski MemOK, Start i Reset.

System zasilania wyposażono w osiem faz dla procesora, dwie dla mostka północnego i dwie dla pamięci. Pozwala to na mocne przetaktowywanie procesora i pamięci komputera oraz stabilną pracę po takich zabiegach. System chłodzenia składa się z metalowego radiatora na sekcji zasilania połączonego rurką cieplną z ceramicznym na mostku północnym. Oddzielny ceramiczny radiator umieszczono także na mostku południowym. Płytę zaopatrzono w funkcję ROG Connect. Dzięki niej można połączyć peceta z notebookiem kablem USB i za jego pomocą sterować funkcjami dużego komputera np. jego podkręcaniem. Dokładnemu pomiarowi napięć służy panel umieszczony koło gniazda zasilania 24-pin.

Jakość wykonania płyty jest znakomita a rozłożenie elementów, jak na micro-ATX dobre.

Cech zasługującą na pochwały jest BIOS płyty. Ogromna ilość funkcji zakresy ustawień oraz ich uporządkowanie a także ilość dostarczanych informacji spodobają się każdemu entuzjaście.

Testy wykazały doskonałą wydajność i stabilność pracy płyty – Asusaowi nie sposób czegokolwiek zarzucić.

Asus Rampagr III Gene to bardzo udana płyta micro-ATX dla komputerowych entuzjastów. Kosztuje obecnie mniej niż 1000 zł, w zamian dając ogromne możliwości i doskonałe wykonanie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: