Asus Sabertooth 55i

Asus Sabertooth 55i to płyta z podstawką LGA1156, zawierająca większość najnowszych pomysłów firmy na udoskonalenie płyt głównych. Spośród innych podobnych konstrukcji wyróżnia ją materiał użyty do budowy systemu chłodzenia.

Asus Sabertooth 55i to płyta z podstawką LGA1156 przeznaczoną dla procesorów Intel Core i7 800 i Core i5. Używa chipsetu Intel P55 – jedynego obecnie obsługującego te procesory. Płyta obsługuje do 16 GB pamięci DDR3 o częstotliwości pracy do 2000 MHz.

Jednoukładowy chipset jest chłodzony przez płaski radiator o dużej powierzchni. Dwa kolejne radiatory o znacznie większej wysokości, połączone rurka cieplną umieszczono na sekcji zasilania. Cechą szczególną jest wykonanie radiatorów z materiałów ceramicznych, co ma zwiększyć ich możliwości odprowadzania ciepła.

Na płycie umieszczono cztery gniazda dla modułów DDR3, dwa gniazda PCI-Express x16, trzy PCI-Express x1 i dwa PCI. Możliwa jest instalacja kart graficznych pracujących w trybie CrossFire x8 lub SLI x8. Chipset obsługuje sześć napędów SATA, ale producent umieścił na płycie także dodatkowe układy: JMicron JMB363 obsługuje złącze dla dwóch napędów PATA 133 i zewnętrzne złącze eSATA, a JMicron JMB322 obsługuje dwa dodatkowe złącza SATA.

Na tylnym panelu umieszczono osiem gniazd USB, dwa PS2, sześć mini-jack, optyczne SPDIF, IEEE1394, RJ-45 i eSATA. Kolejne eSATA znajduje się na śledziu dołączonym do płyty. Za obsługę dźwięku odpowiada układ VIA VT2020, za sieć Realtek 8112L, zaś za IEEE1394 VIA VT6308P.

Płytę wyposażono w używane już wcześniej systemy. Przycisk MemOK! pozwala na sprawdzenie kompatybilności modułów pamięci operacyjnej z płytą, układ T.Probe kontroluje obciążenie faz zasilania i wyrównuje je w razie potrzeby, Drive Xpert pozwala na zwiększenie szybkości transmisji danych z dysku twardego. Na płycie można też zamontować wentylator wymuszający przepływ powietrza pomiędzy modułami RAM.

BIOS tradycyjnie dla Asusa jest bardzo rozbudowany, ma duże zakresy ustawień i łatwo się w nim zorientować – został zaprojektowany do niemal intuicyjnego sterowania.

Asus Sabertooth 55i znakomicie przeszedł wszystkie testy. Nie zanotowaliśmy żadnych problemów ze stabilnością działania, a wydajność była bardzo dobra.

Do płyty dołączono ulotkę z potwierdzeniem testów, które jest ona w stanie przejść. Chwalona jest też jakość komponentów, z których wykonano urządzenie. Całość wygląda imponująco, ale patrząc realistycznie – nawet wymagającemu użytkownikowi domowemu taka wydajność i ilość funkcji do niczego się nie przyda. Chyba, że wybiera się ze swoim komputerem na wojnę...

Choć Asus Sabertooth to bardzo wydajna płyta z dużą ilością złącz, to mimo wszystko trudno uzasadnić jej zakup. Za znacznie mniejszą kwotę można mieć płytę o podobnych możliwościach, wykonaną z bardziej „cywilnych” materiałów, która w normalnych warunkach nie będzie w niczym ustępowała Asusowi.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: