Asus Sabertooth 990FX

Asus Sabertooth 990FX to płyta wyposażona w podstawkę AM3+, dzięki czemu uruchomimy na niej nadchodzące układy AMD Bulldozer. Jednak uruchomimy na niej także procesory starsze, korzystające z gniazda AM3. Sprawdźmy, czy warto wziąć ją pod uwagę, składając komputer na platformie AMD.

Budowa

Asus Sabertooth 990FX to konstrukcja w formacie ATX, która została przygotowana dla procesorów AMD wyposażonych w kontroler pamięci DDR3. Płyta została wyposażona w podstawkę AM3+, jednak bez problemu obsłuży także procesory przeznaczone na starszą podstawkę AM3. Ponadto znajdziemy na niej cztery banki pamięci DDR3-1866, po jednym slocie PCI oraz PCI-Express x1, a także cztery sloty PCI-Express 2.0 x16. Ciekawe są zwłaszcza ostatnie wymienione sloty, bo pozwalają one na uruchomienie dwóch kart graficznych w trybie SLI lub CrossFireX w celu zwiększenia ich wydajności. Możliwe jest też połączenie nawet czterech kart graficznych, jednak wówczas wszystkie cztery sloty PCI-Express będą działać z prędkością x8.

Płyta Asus Sabertooth 990FX została wyposażona też w niezwykle duże i ładnie wyglądające chłodzenie. Możemy tu zauważyć duże radiatory oraz żadnego wiatraka, co dobrze świadczy o kulturze pracy tego podzespołu.

Zobacz również:

  • Uwaga! Procesor AMD może puścić płytę główną z dymem [AKTUALIZACJA]
  • Oto pierwsze rendery Zenfone'a 10! Małe nadal jest piękne i nawet ma gniazdo słuchawkowe

Najnowsza konstrukcja Asusa charakteryzuje się też zastosowaniem 8-fazowego układu zasilania, który powinien być wystarczający do stabilnego działania wszystkich, nawet najwydajniejszych, procesorów AMD.

Zastosowany w tej płycie głównej układ dźwiękowy to Realtek ALC 892, który jest standardową konstrukcją tego typu i nie spodziewamy się po nim genialnej jakości dźwięku. Jednak z całą pewnością wystarczy on znacznej większości użytkowników.

Możliwości

Płyta została wyposażona w najnowszy chipset AMD 990FX, przez co spodoba się entuzjastom. O układzie tym jednak nie wiadomo nic nowego poza faktem, iż na pewno będzie on wspierał ośmiordzeniowe procesory Bulldozer, czego nie musimy się spodziewać po starszych płytach.

Asus Sabertooth 990FX charakteryzuje się całkiem sporą liczbą wejść i wyjść. Na tylnym panelu płyty znajdziemy więc dziesięć portów USB 2.0 i dwa porty USB 3.0, gniazdo PS/2, port eSATA, port FireWire, port Ethernet oraz ośmiokanałową kartę dźwiękową wraz z SPDI/F.

Jeżeli zechcemy podłączyć do Asusa Sabertooth 990FX dysk twardy, będziemy mogli to zrobić za pomocą 8 portów SATA, z których aż sześć działa w standardzie 3.0, więc będą mogły pochwalić się przepustowością na maksymalnym poziomie 750MB/s.

UEFI

Nie możemy narzekać na UEFI Asus Sabertooth 990FX. Płyta ma wszelkie niezbędne funkcje potrzebne do overclockingu takie jak zmiana napięć i zegarów oraz możliwość konfigurowania pamięci RAM. Co więcej, musimy też przyznać, że obsługa płyty z najniższego poziomu jest naprawdę intuicyjna.

Wyniki testów

Asus Sabertooth  990FX
Asus Sabertooth  990FX
Asus Sabertooth  990FX
Asus Sabertooth  990FX

Jak widać, płyta główna ma znikomy wpływ na wydajność komputera. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż niemal wszystkie kontrolery znajdują się w procesorze, a to właśnie one w dużym stopniu decydują o wydajności maszyny.

Wnioski

Asus Sabertooth 990FX jest wyjątkowo dobrą płytą główną. Praktycznie nie ma słabych stron, jednak kosztuje ponad 750 zł, przez co jest produktem zbyt drogim dla większości użytkowników. Płyta ta nie zdobędzie serca przeciętnego Kowalskiego, jednak z całą pewnością spodoba się entuzjastom wymagającym najwyższej jakości wykonania oraz takiej samej wydajności.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: