Asus Sabertooth X58

Asus Sabertooth X58 to doskonałej jakości płyta główna z podstawką LGA1366. Mimo ogromnych możliwości i zastosowania znakomitych komponentów jest także przystępna cenowo. Naszym zdaniem nawet bardzo zaawansowany użytkownik nie potrzebuje nic droższego.

Budowa

Asus Sabertooth X58 to płyta wykonana w formacie ATX. Wykorzystuje ona dwuukładowy chipset Intel z mostkiem północnym X58 i południowym ICH10R.Dodatkowo umieszczono na niej układy Marvell 9128 i JMicron JMB 362 odpowiedzialne z obsługę dodatkowych napędów i kontroler NEC obsługujący gniazda USB 3.0. Na płycie zastosowano ceramiczne radiatory i rozbudowaną sekcję zasilania. Pobór mocy przez komponenty płyty i komputera kontrolowany jest przez system E.S.P, zaś system MemOK odstraja pamięć do wymagań płyty. Karty rozszerzeń umieszczamy w trzech gniazdach PCi-Express x16 (trzecie pracuje z prędkością x4) , dwóch PCI-Express x1 i jednym PCI. Doskonałe komponenty spełniają najwyższe normy jakości. Do instalacji modułów RAM służy sześć gniazd DDR3. Rozłożenie elementów płyty jest bardzo dobre i nie stwarza miejsc konfliktowych.

Możliwości

Płyta obsługuje wszystkie procesory Intel do podstawki LGA 1366. Pozwala na prace pamięci w trybie trzykanałowym. Maksymalna pojemność pamięci do 24 GB a częstotliwość pracy 1866 MHz. Na płycie można instalować karty graficzne pracujące w trybie NVIDIA SLI x16 i ATI CrossFireX x16. Podłączyć można sześć napędów SATA 3 Gb/s , dwa SATA 6 Gb/s i dwa eSATA. Oprócz gniazd USB 2.0, dostępne są także dwa gniazda USB 3.0. Dzięki rozbudowanej sekcji zasilania możliwy jest bardzo mocny overclocking procesora i pamięci. Ułatwia to doskonały BIOS i wydajny system chłodzenia.

Wydajność

Asus Sabertooth X58 osiągnął wyniki typowe dla płyt w takiej konfiguracji jak nasza testowa. Wszystkie podzespoły, w tym pamięć mogły działać z optymalnymi ustawieniami. Różnice wydajności w stosunku do innych płyt LGA1366 pracujących w platformach z identycznymi ustawieniami są więc albo dziełem przypadku albo też innej wersji sterowników, aktualizowanych po zainstalowaniu płyty.

Asus Sabertooth X58
Asus Sabertooth X58

Wnioski

Asus Sabertooth X58 jest płytą główną dla najwydajniejszych na rynku procesorów Intel do podstawki LGA1366. Standard ten znajduje się nieco w cieniu popularnego LGA1155 i LGA1156, ale całkowicie niezasłużenie. Asus Sabertooth X58 jest dowodem na to, że doskonałe płyty główne dla wydajnych procesorów mogą być jednocześnie przystępne cenowo. Płyta wykorzystuje dwuukładowy chipset Intela. Mostek północny to Intel X58. Tutaj uwidacznia się pierwsza przewaga nad prostszymi podstawkami - chipset obsługuje aż 36 linii PCI-Express. Mostek południowy Intel ICH10R nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale jego możliwości rozszerzają dodatkowe ukazy dzięki którym płyta obsługuje standardy SATA 6 Gb/s i USB 3.0. Sabertooth cechuje się niezwykle solidną budową i wykorzystaniem komponentów spełniających najwyższe normy jakości. Zapewnia to długą, bezawaryjną pracę także pod pełnym obciążeniem. Ciepło z układów odprowadzają ceramiczne radiatory. Na płycie znajdziemy sześć gniazd do modułów RAM DDR3. Karty rozszerzeń umieszczamy w trzech gniazdach PCi-Express x16, dwóch PCI-Express x1 i jednym PCI. Płyta obsługuje systemy graficzne NVIDIA SLI i ATI CrossFire i to przy pełnej przepustowości gniazd - x16, a nie x8 jak ma to zazwyczaj miejsce w tańszych podstawkach Intela. Nie zabrakło systemów MemOK i E.S.P. Znakomity BIOS daje dostęp do mnóstwa funkcji i ogromnych zakresów ustawień, a przy tym funkcje pogrupowane są logicznie tak więc obywa się bez błądzenia i szukania. Asus Sabertooth X58 to znakomita płyta z podstawką LGA1366, mogąca służyć za podstawę do budowy niezwykle wydajnego i solidnego komputera.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: