Asus Sabertooth X79

Asus Sabertooth X79 jest to jedna z najlepszych płyt głównych w ofercie tajwańskiego producenta sprzętu komputerowego. Przynależność do serii Sabertooth może oznaczać większe od typowych możliwości i ciekawszy design. Mimo to jej cena nie wydaje się przesadzona. Wynosi 1250 zł, czyli około 100 zł więcej niż w przypadku płyt o podobnych możliwościach.

Budowa

Asus Sabertooth X79 jest płytą główną formacie ATX, która została przygotowana dla procesorów Intela opartych na architekturze Sandy Bridge-E, więc został wyposażona w najnowszą podstawkę LGA2011. Znajdziemy na niej osiem banków pamięci DDR3-2400. Oznacza to, że bez problemu wykorzystamy pełnię możliwości procesorów Sandy Bridge-E i zainstalowany w nich czterokanałowy kontroler pamięci. Osiem banków pamięci pozwoli na zainstalowanie aż 64GB pamięci RAM. Dzięki temu testowana dziś konstrukcja sprawdzi się nie tylko w komputerach entuzjastów, ale też w maszynach profesjonalnych, gdzie każdy gigabajt pamięci operacyjnej jest tak samo ważny.

Karty graficzne i karty rozszerzeń możemy umieścić w dwóch slotach PCI-E x1, jednym slocie PCI lub trzech slotach PCI-Express x16, które działają w standardzie 3.0. Sloty te mają większą przepustowość niż PCI-E 2.0, pozwolą więc przyszłym kartom graficznym rozwinąć skrzydła. Obecnie standard ten wykorzystują jedynie karty graficzne Radeon HD 7000. Dzięki slotom PCI-E x16 możliwe będzie uruchomienie nawet trzech kart graficznych w trybach SLI oraz CrossFireX w celu zwiększenia wydajności komputera w grach. Do płyty podłączymy nawet siedem wentylatorów, które odpowiadają za poprawienie obiegu powietrza w obudowie komputera.

Zobacz również:

  • Uwaga! Procesor AMD może puścić płytę główną z dymem [AKTUALIZACJA]
  • Oto pierwsze rendery Zenfone'a 10! Małe nadal jest piękne i nawet ma gniazdo słuchawkowe

Asus Sabertooth X79 został wyposażony w średnich rozmiarów chłodzenie pokrywające wszystkie elementy szczególnie narażone na przegrzewanie się, czyli sekcję zasilania i chipset. Górna część sekcji zasilania jest chłodzona dużym radiatorem, z kolei chipset osłoniętym plastikową obudową radiatorem wspomaganym przez wentylator o średnicy 40 mm. Boczna część sekcji zasilania jest chłodzona radiatorem w pełni zakrytym plastikową osłoną dużych rozmiarów. Producent jednak umożliwił zdjęcie jej małego fragmentu w celu zainstalowania wentylatora o średnicy 40 mm. W plastikowej osłonie znalazła się też specjalna ścieżka, która pozwala w estetyczny sposób poprowadzić kabel tak zainstalowanego wentylatora. Dwa radiatory chłodzące sekcję zasilania są połączone ze sobą rurką cieplną. Odseparowany od reszty jest tylko element chłodzący chipset.

Asus Sabertooth X79 cechuje się też zastosowaniem układu zasilania o systemie 8+2+2+2. Z całą pewnością pozwoli to na stabilną pracę nawet najbardziej zachłannych na energię komputerowych komponentów. W naszych testach komputer ani razu nie wyszedł ze stanu stabilności.

Zastosowany w tej płycie głównej układ dźwiękowy to Realtek ALC 892, który jest standardową konstrukcją tego typu i nie spodziewamy się po nim genialnej jakości dźwięku. Jednak z całą pewnością wystarczy on znacznej większości użytkowników. Zwłaszcza, że obsługuje on ośmiokanałowy dźwięk, dzięki czemu bardzo łatwo uczynimy z naszego komputera centrum domowej rozrywki.

Możliwości

Płyta została wyposażona w chipset Intel X79, przez co spodoba się entuzjastom. Jest to jedyny układ, który pozwalający na obsługę procesorów Sandy Bridge-E. Innego zapewne nie zobaczymy aż do premiery kolejnej podstawki, czyli przez około dwa lata. Potwierdzają to informacje mówiące o kompatybilności płyty LGA2011 z przyszłymi procesorami Ivy Bridge-E. Więcej informacji o chipsecie Intel X79, procesorach Sandy Bridge-E oraz ich architekturze znajdziecie w artykule im poświęconym. Jego skróconą wersję znajdziecie też w styczniowym (01/2012) numerze PCWorlda.

Asus Sabertooth X79 ma bardzo dużą liczbę wejść i wyjść. Na tylnym panelu płyty znajdziemy cztery porty USB 3.0 i sześć USB 2.0, jeden port Ethernet, dwa porty eSATA oraz ośmiokanałową kartę dźwiękową wraz z SPDI/F. Znalazł się tu też przycisk zmiany BIOSu, który pomoże nam, jeśli coś pójdzie nie tak podczas flashowania. Naszym zdaniem zabrakło tu tylko Bluetooth i WiFi, które jednak nie są obecnie standardowym wyposażeniem płyt głównych.

Asus Sabertooth X79 obsługuje dyski za pomocą ośmiu portów SATA, z których cztery działają w standardzie 3.0, więc będą mogły pochwalić się przepustowością na maksymalnym poziomie 750MB/s i w pełnie wykorzystać potencjał tkwiący w dyskach SSD.

Na płycie znalazł się dodatkowy przycisk MemOK, który pozwala automatycznie czytać optymalne ustawienia dla aktualnie zainstalowanych pamięci RAM. Opcja ta przyda się osobom podkręcającym swoje komputery. Szkoda, że producent nie zdecydował się na dodanie przycisków Power oraz Reset.

BIOS

Asus Sabertooth X79 został wyposażony w UEFI - następcę BIOSu. Możemy obsługiwać go za pomocą klawiatury i myszy. Znajdziemy tu wszystkie funkcje niezbędne do podkręcania procesora takie jak zmiany napięć i zegarów.

Wygląd i dodatki

Asus Sabertooth X79 na pierwszy rzut oka prezentuje się bardzo ładnie. Jej wygląd można uznać jako kojarzący się z wojskiem. Odcienie brązu, beżu i zieleni jednoznacznie kojarzą nam się z siłami zbrojnymi. Uczucie te potęgują duże radiatory, które dobrze komponują się z resztą płyty. Musimy przyznać, że design płyty bardzo się nam spodobał. Już na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia z konstrukcją inną niż wszystkie. Przy tym nie świeci się ona jak choinka w przededniu świąt Bożego Narodzenia.

Nie mamy również zastrzeżeń do rozplanowania płyty. Sloty, banki pamięci i radiatory znajdują się w takich miejscach, że poszczególne komponenty komputera z całą pewnością nie będą ze sobą kolidować.

Oprócz instrukcji, płyty ze sterownikami i zaślepki producent dodał wentylator 40 mm oraz sześć kabelków SATA. Zestaw jest niezbyt bogaty, ale jak najbardziej wystarczający.

Wyniki testów

Asus Sabertooth X79 w testach wydajnościowych wypada tak samo jak inne płyty. Wszystko z powodu zintegrowania w procesorze kontrolera pamięci oraz PCI-E. Obecnie wszystkie płyty główne dostępne na rynku cechuje identyczna wydajność. W specjalistycznych testach może ona wahać się w granicach 1-5%, jednak są one spowodowane niepewnością pomiarową.

Wnioski

Asus Sabertooth X79 to bardzo ciekawa płyta główna, która zainteresuje niejedną osobę. Duże możliwości rozbudowy, odpowiednie chłodzenie, bardzo ładny design oraz cena tylko trochę wyższa od standardowej. Naszym zdaniem jest to idealna płyta dla osób, które chcą mieć nie tylko potężny, ale też ładny komputer, bez przepłacania z tego powodu kilkuset złotych.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: