Asus Transformer Prime TF201

Asus Eee Pad Tranformer Prime to najnowszy tablet z Androidem Ice Cream Sandwich. Właśnie go skończyliśmy testować. Zapraszamy do przeczytania testu tego nietypowego tabletu, bo to urządzenie pod wieloma względami nie tylko innowacyjne ale po prostu... Świetne!. Zaręczam że będzie o nim jeszcze bardzo głośno.

Obudowa

Asus Eee Pad Transformer Prime wyposażony jest w dwuczęściową konstrukcję. Pierwsza i najważniejsza część to tablet z dotykowym ekranem, druga to stacja dokująca z klawiaturą i wbudowanym w niej dodatkowym akumulatorem. Całość tworzy urządzenie do złudzenia przypominające ultrabooka Asus Zenbook UX21E (299x196x17 mm, 1,146 kg), który mieliśmy okazję testować. Asus Eee Pad Tranformer Prime jest tylko mniejszy i nieco lżejszy (263x180x10,4 mm, 1,120 kg).

Asus Transformer Prime TF201

Asus Transformer Prime TF201 - tablet z klawiatura do złudzenia przypomina małego ultrabooka

Asus Transformer Prime TF201

Asus Transformer Prime TF201 z klawiaturą w najgrubszym miejscu ma zaledwie 2 cm

Asus Transformer Prime TF201

Asus Transformer Prime TF201 - sam tablet jest bardzo cienki (niecałe 8,5 mm)

To co zachwyca w tym tablecie to jakość wykonania i bardzo sztywna, mocna aluminiowa obudowa, która nie dość, że świetnie wygląda, to też jest trwalsza niż plastykowe odpowiedniki.

Zobacz również:

  • Oto pierwsze rendery Zenfone'a 10! Małe nadal jest piękne i nawet ma gniazdo słuchawkowe
Asus Transformer Prime TF201

Asus Transformer Prime TF201 - metalowa obudowa jest sztywna i mocna

Asus Transformer Prime TF201

Asus Transformer Prime TF201 - głośnik

Gniazda przyciski

Asus Eee Pad Transformer Prime wyposażony jest tylko w trzy przyciski: do uruchamiania tabletu i dwa do regulacji głośności. Ich wielkość nie jest zbyt duża, bo tablet jest dosyć cienki, ale i tak wygodnie się z nich korzysta.

Z lewej strony tabletu zamontowano złącze micro HDMI, czytnik kart pamięci MicroSD i gniazdo 3,5 mm do podłączania słuchawek. Na dole tabletu zamontowano interfejs urządzenia i otwory do mocowania tabletu do stacji dokującej. W dołączanej klawiaturze zamontowano jedno pełnowymiarowe gniazdo USB 2.0, czytnik kart pamięci SD i dodatkowe gniazdo z wyprowadzonym interfejsem. Wyposażenie jak na tablety jest całkiem bogate i z pewnością lepsze niż w Samsungu Galaxy Tab 10.1 czy Ipadzie 2.

Asus Transformer Prime TF201

Asus Transformer Prime TF201 - przyciski do regulacji głośności

Asus Transformer Prime TF201

Asus Transformer Prime TF201 - czytnik kart SD wbudowany w klawiaturę.

Gniazdo dokujące

Tablet łączymy z klawiaturą za pomocą specjalnego gniazda dokującego. Jest to prosta czynność, która nie sprawia żadnych problemów. Po zwolnieniu blokady, możemy też szybko tablet odłączyć.

Asus Transformer Prime TF201

Asus Transformer Prime TF201 - gniazdo do mocowania tabletu

Asus Transformer Prime TF201

Asus Transformer Prime TF201 - konstrukcja zaczepu

Klawiatura

Asus Eee Pad Transformer Prime wyposażony jest w niewielką, ale całkiem wygodną klawiaturę o wymiarach 25x9 cm (dł.x szer.). To klasyczna konstrukcja "wyspowa" czyli z niewielkimi i szeroko rozstawionymi przyciskami o wysokości ok 2 - 3 mm. Pisze się na niej równie wygodnie jak na klawiaturach montowanych w netbookach. Tuż pod nią znajduje się touchpad o wymiarach 8 x 3,5 cm, który wyposażony jest w dwa przyciski wydzielone z tabliczki dotykowej.

Asus Transformer Prime TF201

Asus Transformer Prime TF201 - klawiatura pełni funkcję stacji dokującej

Asus Transformer Prime TF201

Asus Transformer Prime TF201 - touchpad

Asus Transformer Prime TF201

Asus Transformer Prime TF201 - przyciski klawiatury są niewielkie, ale i tak wygodnie się na nich pracuje.

Ekran

Praca z Asus Eee Pad Transformer Prime to czysta przyjemność. Ekran jest świetny, ma szerokie kąty widzenia i wysoką jak na tablety rozdzielczość 1280x800 pikseli. Pojemnościowy system pozycjonowani dotyku działa szybko i precyzyjnie. Jak pokazują testy, ekran potrafi rejestrować do 10 punktów jednocześnie.

Asus Transformer Prime TF201

Asus Transformer Prime TF201 - ekran jest świetny, ale błyszcząca szyba sprawia że odbija się w nim wszystko jak w lustrze.

Asus Transformer Prime TF201

Asus Transformer Prime TF201 - ekran potrafi zarejstrować 10 punktów jednocześnie.

Nvidia Tegra 3

Asus Eee Pad Transformer Prime wykorzystuje nowoczesną platformę NVIDII Tegra 3, w skład której wchodzi czterordzeniowy procesor Quad-core ARM Cortex A9 o prędkości 1,3 GHz. Przypominamy, że poprzedni Asus Tranformer wykorzystywał platformę NVIDI Tegra 2 z dwurdzeniowym procesorem ARM Cortex A9 o prędkości 1 GHz. Do pracy z aplikacjami internetowymi w zupełności wystarczy jednostka dwurdzeniowa, czterordzeniowa sprawdza się lepiej w multimediach i grach. W tym wypadku wspiera go jeszcze wydajny układ graficzny NVIDII GeForce, który wyposażony jest w 12 rdzeni (Tegra 2 - 8 rdzeni). Już powstają nowe gry optymalizowane na tą platformę, które robią spore wrażenie.

Asus Transformer Prime TF201

Asus Transformer Prime TF201 - Nvidia Tegra Zone

W praktyce

Asus Eee Pad Transformer Prime z najnowszym systemem Android 4, działa szybko i bez jakichkolwiek problemów. Różnice pomiędzy starszą wersją systemu a nowszą nie robią takiego wrażenia jak po przesiadce z Androida 2 na 3.

Asus Transformer Prime TF201

Asus Transformer Prime TF201 - główny pulpit

Asus Transformer Prime TF201

Asus Transformer Prime TF201 - Android 4

Duża rozdzielczość ekranu, świetny system pozycjonowania dotyku i wysoka wydajność tego tabletu sprawiają, że praca na nim to czysta przyjemność. Niestety tylko w zasięgu Wi-Fi, bo brak modemu 3G nie pozwala na korzystanie z tabletu w drodze do pracy czy w samochodzie. Szkoda.

Asus Transformer Prime TF201

Asus Transformer Prime TF201 - przeglądanie stron WWW

Asus Transformer Prime TF201

Asus Transformer Prime TF201 - wirtualna klawiatura

Asus Transformer Prime TF201

Asus Transformer Prime TF201 - wirtualna klawiatura

Asus Transformer Prime TF201

Asus Transformer Prime TF201 - dodatkowe widżety

Asus Transformer Prime TF201

Asus Transformer Prime TF201 - zainstalowane aplikacje

Czas pracy na baterii

Asus Transformer Prime wyposażony jest w dwa akumulatory: jeden w tablecie o pojemności 25 Wh i dodatkowy w klawiaturze o pojemności 22 Wh. Taki tandem okazuje się bezkonkurencyjny jeżeli chodzi o czas pracy na baterii. Przy przyciemnionym ekranie, przeglądając strony internetowe na tym tablecie będziecie mogli pracować przez cały dzień. Najdłużej udało się nam na nim pracować przez ponad 13 godzin (oczywiście tablet był od czasu do czasu wyłączany i ponownie uruchamiany). Sam tablet bez podłączonej klawiatury pracował przez ponad dziewięć godzin. Dużo szybciej zużywają się baterie gdy gramy (ok 4-5 godzin).

Asus Transformer Prime TF201

Asus Transformer Prime TF201 - w klawiaturze zamontowno dodatkową baterię

Asus Transformer Prime TF201

Asus Transformer Prime TF201 - dodatkowa bateria w klawiaturze ma istotny wpływ na czas pracy tabletu na baterii.

Wnioski

Asus Transformer Prime to według mnie jeden z najlepszych tabletów jeżeli chodzi o konstrukcję obudowy, wygodę użytkowania. Świetny ekran z matrycą Super IPS+, zaawansowany systemem pozycjonowania dotyku sprawiają, że praca na tym tablecie jest szybka i bezproblemowa. Tablet podłączony do klawiatury ma możliwości netbooka, i będzie świetnym wyborem do instalacji Windows 8 ARM. Długi czas pracy na baterii, fizyczna klawiatura jak i poręczne rozmiary sprawiają, że może to być nasze podstawowe narzędzie do pracy na wyjazdach, niestety przeszkadza w tym brak modemu 3G. To jedyna wada jaką zauważyliśmy.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: