Asus U40SD

Asus U40SD to średniej wielkości laptop, który oferuje dobrą wydajność i długi czas pracy na baterii. To wszechstronna konfiguracja, która dobrze spisze się w roli komputera do pracy jak i multimediów.

Obudowa

Asus U40SD oferuje stylową i starannie wykonaną obudowę, do budowy, której wykorzystano szczotkowane aluminium. Zastosowano je do pokrycia klapy chroniącej monitor i i w środku do podstawki pod nadgarstki. Szaro czarna stylistyka świetnie pasuje do tego laptopa, na obudowie nie zostają odciski palców, nie są widoczne również mikrorysy. Obudowa jest bardzo sztywna, nawet mocniejsze dociśniecie nie powoduje jej wypaczenia. Niestety, nie możemy tego powiedzieć o klapie chroniącej monitor, która jest dosyć cienka i wiotka.

Samsung 900X3A - test supercienkiego laptopa

Asus U40SD to średniej wielkości laptop, który w najgrubszym miejscu ma prawie 3 cm grubości (328x238x29 mm - dł./gł./wys.). Bateria zamontowana jest z tyłu laptopa i nie wystaje poza obrys obudowy. Na spodzie Asusa U40SD zaprojektowano dwie klapki, które zasłaniają twardy dysk i pamięci RAM. Brak klawiatury odpornej na zalania, wiotka klapa monitora spowodowały, że obudowę oceniliśmy na 7/10 pkt.

Klawiatura i touchpad

Asus U40SD wyposażony jest w klawiaturę (29,5x10,5 cm - dł./szer.) typu chiclet (wyspowa) z charakterystycznymi niewielkimi i szeroko rozstawionymi klawiszami (ok. 1,5 cm szerokości). Pracuje się na niej wygodnie, podobnie jak na zamontowanym touchpadzie (8x4,5 cm -dł./szer.), który wyposażony jest w dwa przyciski i obsługuje gesty.

Wygodę pracy na laptopie oceniliśmy, więc wysoko 8/10 pkt (to najlepszy wynik, wśród laptopów bez podświetlanej klawiatury).

http://

Ekran

Asus U40SD z ekranem o przekątnej 14 cali okazuje się dobrą alternatywą dla małych laptopów z ekranem o przekątnej 12 cali i większymi 15 calowymi konstrukcjami. Pracuje się na nim równie wygodnie jak na większych laptopach a jest przy tym od nich lżejszy (Asus U40SD - 1,99 kg).

Kąty widzenia są przeciętne podobnie jak rozdzielczość ekranu (1366x768 pikseli). Błyszcząca powłoka matrycy podbija nieco kolorystykę i kontrast, ale nie sprawdza się w silnie oświetlonych pomieszczeniach, bo przeszkadzają odbijające się w ekranie refleksy świetlne. Parametry wyświetlanego obrazu nie odstają od średniej, dlatego ekran oceniliśmy na 6/10 pkt.

Dell XPS L502X- test laptopa z ekranem Full HD 15,6 cali

Wydajność

Asus U40SD wyposażony jest w procesor Intela Core i5 2410. To uniwersalna, dwurdzeniowa jednostka wchodząca w skład platformy Sandy Bridge, która równie dobrze sprawdzi się o codziennych zastosowań jak i bardziej wymagających zadań jak zabawia z multimediami czy w grach. Procesor wyposażony jest w układ graficzny Intela GMA HD 3000, który korzysta z pamięci procesora, dzięki czemu jest dużo wydajniejszy od poprzednika GMA HD. Zamontowano w nim też kontroler pamięci DDR3 a całość poobiera zaledwie 35 W (maksymalny pobór prądu).

Asus U40SD wykorzystuje dodatkowo jeszcze zewnętrzną kartę graficzną NVIDII GeForce GT 520M. Jest ona szybsza od zintegrowanego w procesorze układu graficznego. Nie oczekujemy jednak zbyt wiele bo to podstawowy układ graficzny z rodziny GeForce 500. Gry uruchomimy, ale z wykorzystaniem starszej bibliotek DX9 (najnowsza to DX11) a odpowiedni komfort uzyskamy dopiero po zmniejszeniu liczby wyświetlanych detali.

Asus U40SD

Asus U40SD

Asus U40SD

Asus U40SD

Asus U40SD

Asus U40SD

Asus U40SD

Asus U40SD

Asus U40SD

Asus U40SD

Czas pracy na baterii

Asus U40SD potrafi automatycznie przełączać się pomiędzy zewnętrzną kartą graficzna a zintegrowanym w procesorze układzie graficznym. W praktyce wygląda to tak, że gdy np. gramy lub odtwarzamy film Full HD to aktywna jest zewnętrzna karta graficzna a gdy pracujemy na baterii to energooszczędny układ graficzny Intela. W efekcie otrzymujemy bardzo praktyczne rozwiązanie, które do pracy nie wymaga interwencji użytkownika.

Acer Aspire 5750G - test laptopa z technologią NVIDII Optimus

Asus U40SD z akumulatorem o pojemności 5600 mAH potrafi działać na baterii ponad siedem godzin i to podczas testu MobileMark 2007 Productivity (symuluje pracę użytkownika z takimi aplikacjami jak pakiet graficzny Adobe, Office, WinZip itp.).

Wnioski

Asus U40SD to szybki laptop do pracy i multimediów. Gorzej spisuje się w grach, ale też i nie takie jest jego przeznaczenie. Dzięki zaimplementowanej technologii NVIDII Optimus potrafi bardzo długo działać na baterii, co w połączeniu z jego poręcznymi rozmiarami i niewielką waga czyni go idealnym komputerem do pracy na wyjazdach. Nam brakowały w nim tylko jednego elementu - interfejsu USB 3.0, w który wyposażone są już tańsze laptopy a nawet netbooki. Oceniając całość Asus U40SD to świetny laptop i to za nieduże pieniądze.

Zobacz inne testy laptopów


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: