Asus U44SG

Asus U44SG to jeden z najcieńszych laptopów z 14 calową matrycą. Co istotne długo działa na baterii, ma dysk SSD i szybki procesor Intela. Producent dodaje jednak coś jeszcze, dodatkowy układ graficzny NVIDII i technologię Optimus. W efekcie powstał szybki i uniwersalny laptop, który może służyć do pracy i rozrywki.

Obudowa

Asus U44SG oferuje cienką na 19 mm obudowę wykonaną ze stopu aluminium i magnezu. Jest bardzo sztywna a jednocześnie praktyczna, bo nie są widoczne na niej odciski palców nie powstają mikroryski. Laptop waży nieco ponad 1,7 kg, to poręczna i lekka konstrukcja ( 32,8 x 23,8 x 1,9 cm - szer. x gł. x wys.).

Wbudowana klawiatura wyspowa jest bardzo wygodna i cicha. Tuż nad nią umieszczono dwa przyciski: do uruchamiania komputera i wyboru trybu pracy. Dostępnych jest pięć profili: Battery Saving, High Performance, Entertainment, Quiet Office.

Zobacz również:

  • Oto pierwsze rendery Zenfone'a 10! Małe nadal jest piękne i nawet ma gniazdo słuchawkowe
  • Jak sprawdzić czy kamerka internetowa w laptopie działa? [PORADNIK]

Asus U44SG wyposażony jest też w nieduży ale bardzo wygodny i precyzyjny touchpad z dwoma przyciskami i czytnik linii papilarnych. Konstrukcja obudowy, użyte materiały jak i jakość wykonania stoją na bardzo wysokim poziomie. Jedyne zastrzeżenie jakie mieliśmy to do montażu gumowych stopek, bo w testowym laptopie jedna z nich już wypadła.

Ekran

Asus U44SG wyposażony jest w matowy ekran o przekątnej 14 cali. Pracuje on w naturalnej rozdzielczości 1366x768 pikseli. To optymalna wielkość ekranu dla ultrabooka do pracy na wyjazdach. Bo wyświetlane informacje są czytelne a laptop ma poręczne rozmiary. Nam szczególnie spodobała się matowy ekran, na któreym nie powstają denerwujące refleksy świetlne.

Wyposażenie

Asus U44SG pozbawiony jest napędu optycznego i nie ma się czemu dziwić, bo w tak cienkiej obudowie trudno byłoby zmieścić dodatkowy napęd. Z prawej strony obudowy umieszczono za to czytnik kart pamięci (MMC/SD/MS/PRO) i gniazda: 1x HDMI i 1x USB 3.0. Z lewej strony znajdziemy gniazdo VGA i dwa gniazda USB 2.0. To optymalne wyposażenie jak na tą wielkość laptopa. Bez problemów podłączymy do niego dysk zewnętrzny w tym te najszybsze wykorzystujące USB 3.0, monitor starszej generacji (wykorzystując gniazdo VGA) czy telewizor (HDMI). Szczególnie ważne jest wyposażenie w USB 3.0 (640 MB/s), bo pojemność zainstalowanego w laptopie dysku nie jest duża i wynosi 256 GB. Spowodowane jest to tym, że Asus U44SG wykorzystuje dysk SSD, który cechuje się wysoką wydajnością (327,7 MB/s - w odczycie), ale mała pojemnością (najczęściej do 256 GB).

Czas pracy na baterii

Asus U44SG sprzedawany jest w dwóch konfiguracjach z baterią o pojemności 3500 mAh i 5600 mAh. Testowany przez nas egzemplarz wykorzystywał pojemniejszą baterię, która pozwalała na pracę laptopa przez prawie 10 godzin, podczas przeglądania dokumentu PDF.

Wnioski

Asus U44SG wykorzystuje procesor Intela Core i5 2410M. To jednostka drugiej generacji o obniżonym poborze prądu (współczynnik TDP wynosi tylko 17 W i obejmuje też układ graficzny i kontroler pamięci) i jednocześnie wysokiej wydajności. Procesor ten wyposażony jest w dwa fizyczne rdzenie, które pracują z prędkością 1,6 GHz, która może wzrosnąć do 2,3 GHz gdy nie są wykorzystywane wszystkie rdzenie procesora. Dzięki dodatkowym dwóm wirtualnym rdzeniom (technologia Hyper-Threading), procesor potrafi wykonać do czterech operacji w jednym cyklu zegara co jest istotne gdy pracujemy z aplikacjami multimedialnymi.

Do dyspozycji mamy dwa układy graficzne: jeden zintegrowany w procesorze (Intel GMA HD 3000) i dodatkowy Nvidii GeForce 610M.

Dzięki technologii Nvidii Optimus gdy pracujemy z niezbyt wymagającymi aplikacjami czy na baterii to wykorzystywany jest procesor zintegrowany w procesorze - czyli o niskiej wydajności i znikomym poborze prądu. Podczas pracy z aplikacjami bardziej wymagającymi automatycznie wykorzystywany jest układ Nvidii, które jest kilkukrotnie szybszy i wyposażony we własną pamięć. Oczywiście spróbowaliśmy wykorzystać tego ultrabooka do uruchomienia najnowszych gier z wykorzystaniem zewnętrznego układu graficznego Nvidii. Niestety Battlefield 3 nawet przy detalach ustawionych na LOW działa zbyt płynnie (ok 20 kl/s). W Skyrima przy detalach ustawionych na LOW da się natomiast grać.

Asus U44SG pozytywnie zaskakuje cienką obudową i jakością użytych materiałów. Zastosowany procesor i zewnętrzny układ graficzny Nvidii w połączeniu z technologią Optimus, dają super efekt, bo gdy potrzeba laptop jest szybki a gdy pracujemy na baterii to okazuje się bardzo energooszczędny. To świetna alternatywa dla ultrabooków.

Zobacz inne testy laptopów


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: