Asus U80V

Nieco mniejszy laptop o uniwersalnych zastosowaniach. Wyposażony jest w stylową czarną obudowę i 14-calową matrycę z podświetlaniem LED. Sprawdza się w pracy biurowej, czy oglądaniu plików-multimedialnych, ale w nowych grach wypada słabo.

W skład laptopów z serii U wchodzą modele o oznaczeniach U20A, U80V, U50G, U81A i U51Vg. Wszystkie korzystają z nowej platformy Intela ultra niskiego napięcia (CULV - Consumer Ultra-Low Voltage) oraz ekranów LCD z podświetleniem diodami LED. U80V zamiast układu graficznego Intela GMA 4500MHD, wykorzystuje wydajniejszy ATI Radeon HD 4570. Nie jest to jednak konfiguracja przeznaczona dla miłośników nowych gier. Ten laptop to raczej wydajna maszyna do pracy i rozrywki jak np. oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości, które dzięki wbudowanemu złączu HDMI możemy oglądać na ekranie telewizora. Wydajna bateria, rozsądne rozmiary, wygodna klawiatura oraz ekran o przekątnej 14 cali pozwalają na wygodną pracę w podróży. Dzięki technologii Express Gate zapewnia też szybki dostęp do Internetu, bez konieczności uruchamiania Windowsa. Sprytne, wygodne i przydatne.

Obudowa

Wykonana na wysoki połysk, czarna obudowa świetnie wygląda, niestety już po chwili zostają na niej widoczne odciski palców. Pokrywa matrycy pomimo, że cienka jest odpowiednio sztywna i dobrze chroni ekran przed uszkodzeniami mechanicznymi. W obudowie zamontowano tylko dwa dodatkowe przyciski, jeden służy do uruchamiania komputera, drugi do przełączania pomiędzy profilami dostosowującymi pracę komputera do wykonywanej czynności (oglądanie filmów, praca, wysoka wydajność, oszczędzanie baterii, itp.). Niestety oba przyciski są dosyć małe i osoby o dużych dłoniach mogą mieć problemy z ich wykorzystaniem. Na szczególną uwagę zasługuje wygodna klawiatura z płaskimi klawiszami (15x15 mm), która dodatkowo wyposażona jest w system podświetlenia klawiszy. Możemy regulować siłę podświetlenia, ciekawy jest też tryb "auto", który dzięki czujnikom mierzącym natężenie światła steruje jasnością matrycy i siłą podświetlenia klawiszy.

Rozmieszczenie gniazd i podzespołów w laptopie (patrząc od przodu i idąc przeciwnie do wskazówek zegara):

Lewa strona – Kensington Lock, VGA, otwory wentylacyjne, HDMI, ExpressCard 34

Przód – przełącznik do uruchamiania i wyłączania bezprzewodowych interfejsów, czytnik kart pamięci, wyjście i wejście audio, Port CIR, diody ( zasilanie, bateria, sieć bezprzewodowa).

Prawa strona – 2x USB, napęd optyczny, gniazdo zasilania.

Tył – bateria

Matryca

Matryca nie jest duża (przekątna 14 cali) i oferuje rozdzielczość 1366x768 pikseli. Jakość wyświetlanego obrazu jest dobra, odwzorowanie barw lepsze niż w większości stosowanych matryc. Błyszcząca powłoka, która pozytywnie wpływa na jakość wyświetlanego obrazu nie sprawdza się w silnie oświetlonych pomieszczeniach. Ekran jest też słabiej podświetlony w dolnej części, ale to częsta przypadłość matryc stosowanych w laptopach.

Podzespoły

Znajdujący się na pokładzie procesor Intela Core 2 Duo T9550 to dosyć szybka jednostka, która dobrze sprawdza się w różnych zastosowaniach, również tych bardziej wymagających, jak na przykład oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości. Karta graficzna ATI Radeon HD 4570 należy do mniej wydajnych konstrukcji i choć jest szybsza od popularnego układu Intela GMA 4500MHD, w nowszych grach wypada słabo. Nie jest to laptop dla osób szukających wydajnej maszyny do grania, ale raczej wszechstronna konstrukcja do pracy, przydatna na wyjazdach, a gdy zajdzie potrzeba pozwalająca również na uruchomienie nowej gry. Aby móc pograć w takie tytuły jak S.T.A.L.K.E.R. Clear Sky, FarCry 2 zrezygnować jednak musimy z efektów biblioteki DX10 i ograniczyć liczbę wyświetlanych szczegółów i efektów. Do oglądania filmów HD jak i wygodnej pracy z Vistą ta konfiguracja nadaje się idealnie.

Czas pracy na baterii

Za zasilanie laptopa, gdy nie jest podłączony do prądu odpowiada akumulator o pojemności 5600 mAh. Średni czas pracy na baterii to ok. 4 godzini jest to przyzwoity wynik. Jeżeli dodamy do tego niezbyt duże wymiary, wygodną klawiaturę z opcją podświetlenia klawiszy, ciekawą stylistykę oraz 14-calową matrycę to z pewnością znajdzie swoich licznych zwolenników.