Asus UL50VG-XX0032C

Laptop charakteryzują się długim czasem pracy na baterii oraz dobrą wydajnością. Jest przy tym cienki i porządnie wykonany z czego szczególnie powinny być zadowolone osoby często podróżujące z notebookiem.

UL50VG to konstrukcja na dalekie wojaże bo wytrzymuje na baterii około 10 godzin, a przy tym jest poręczna - grubość laptopa to tylko 26 mm. UL50VG wyposażony jest w matrycę o przekątnej 15,6 cali z podświetleniem diodami LED i energooszczędny procesor Intel Core 2 Duo SU7300 (CULV - Consumer Ultra-Low Voltage), który oferuje niski pobór prądu, a przy tym wyższą wydajność niż jednordzeniowe procesory z serii Intel Core 2 Solo i dużo lepszą wydajność od Atomów wykorzystywanych w netbookach. Asus chcąc zwiększyć wydajność procesora, który posiada standardowo niskie taktowanie 1,3 GHz zaimplementował w laptopie technologię Turbo 33, która zwiększa prędkość procesora o ok. 30 % co wyraźnie przyspiesza pracę UL50VG z bardziej wymagającymi aplikacjami. Dodatkowym atutem tej konfiguracji jest wykorzystanie technologii SLI Hybrid Graphics, która pozwala na przełączenie się z wbudowanej w płytę główną karty graficznej na szybszą zewnętrzną lub odwrotnie. To dopracowana konfiguracja i do tego porządnie wykonana - w sporej części z aluminium, które nadaje jej stylowego wyglądu i czyni ją bardziej wytrzymałą.

Obudowa

Trzeba przyznać, że Asus umie projektować ładne obudowy, a ta zastosowana w UL50VG-XX0032C jest do tego praktyczna. Zrezygnowano z błyszczącego plastyku i zastosowano praktyczne i wytrzymałe wstawki aluminiowe. Pod względem wyglądu jest to z pewnością jedna z ładniejszych konstrukcji Asusa, o spokojnej ale przyciągającej oko stylistyce. Wysokość laptopa to tylko 2,6 cm, górna pokrywa wykonana jest z aluminium. Całość jest sztywna i mocna, idealna na częste wypady w teren. Laptop wyposażony jest w pełnowymiarową klawiaturę (34x10 cm – dł./szer.) z częścią numeryczną.

Rozmieszczenie gniazd i podzespołów w laptopie (patrząc od przodu i idąc przeciwnie do wskazówek zegara):

Lewa strona – gniazdo zasilania, otwory wentylacyjne, czytnik kart pamięci, HDMI, 2x USB, audio

Przód – diody

Prawa strona – USB, napęd optyczny, LAN, VGA, Kensington Lock

Tył – bateria

Matryca

15,6 cala to przekątna chętnie wybierana do budowy średnie wielkości laptopów. Identyczny ekran zamontowano w tym laptopie, jego parametry odbiegają jednak od przeciętnej matrycy montowanej w laptopach i to na plus. Matryca ma przyzwoite kąty widzenia, jest równomiernie podświetlona (88% - wynik uśredniony) i oferuje dobre odwzorowanie barw (współczynnik DeltaE wyniósł tylko 10 pkt).

Podzespoły

Procesor Intel Core 2 Duo SU7300 o podkręconym zegarze (ok. 1,7 GHz) i karta graficzna NVIDII GeForce G 210M dobrze spisują się w codziennych zastosowaniach. W grach ta konfiguracja wypada słabo (wynik 3305 pkt w teście 3DMark06) ale i tak o wiele lepiej niż laptopy z zintegrowaną kartą graficzną Intela 4500MHD. Na uwagę zasługuje dobre wyposażenie laptopa, który dysponuje szybkim adapterem WLAN (a/g/n), Bluetooth 2.0, gniazdem HDMI, 3 portami USB i pojemnym 500 GB twardym dyskiem.

Czas pracy na baterii

To mocny element tej konfiguracji bo laptop intensywnie wykorzystywany potrafi pracować prawie 8 godzin (470 minut w teście MobileMark 2007– Productivity). W mniej obciążającym teście Readera (MobileMark 2007) pracował ponad 10 godzin, oczywiście wykorzystaliśmy większość opcji oszczędzania energii jakie zaimplementowano w laptop (wykorzystanie zintegrowanej karty graficznej). To idealna konfiguracja na dłuższe wypady, co istotne wyposażona jest w gniazdo HDMI.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: