Asus UX50V

Zalety:

  • Ciekawa stylistyka
  • Przystępna cena

Wady:

  • Mała pojemność baterii
  • Niska wydajność

Energooszczędny laptop, zbudowany na platformie Intela ULV z procesorem 2 Solo SU3500 i układem NVIDIA GeForce G 105M. Laptop prezentuje się wyśmienicie i jest wyposażony w matrycę o przekątnej 15,5 cali.

Notebooki z serii U łączą w sobie jakość i oryginalny styl. Zastosowano w nich procesory Intel ULV i Core 2 Duo, które konsumują mało energii, niestety są niezbyt wydajne. Zastosowana jednostka Intela Core 2 Solo SU3500 taktowany jest zegarem 1,4 GHz i wyposażony jest tylko w jeden rdzeń. To jednostka pozostająca daleko w tyle za popularnymi układami z serii Core 2 Duo, jest jednak trochę szybsza od procesorów Atom, wykorzystywanych w netbookach. Jej główną zaleta jest niski pobór prądu (10 W) a co za tym idzie niskie wymagania odnośnie schładzania procesora co umożliwia budowę cienkich lub małych laptopów o cichym działaniu.

Obudowa

Stylowy wygląd, z wykończeniem na wysoki połysk, robi duże wrażenie, niestety każde dotknięcie obudowy pozostawia na niej ślady palców a lustrzana matryca, w której wszystko się odbija jak w lustrze okazuje się niepraktyczna gdy pracujemy w silnie oświetlonym pomieszczeniu. Trzeba jednak przyznać że Asus UX50V robi duże wrażenie ,co istotne z uwagi na zaokrąglony kształt oraz specjalny profil z wcięciami wygląda na znacznie „lżejszego” niż jest w rzeczywistości bo waży 2,6 kg, czyli tyle co przeciętny laptop z matrycą 15 cali.

Rozmieszczenie gniazd i podzespołów w laptopie (patrząc od przodu i idąc przeciwnie do wskazówek zegara):

Lewa strona – Kensington Lock, VGA, otwory wentylacyjne, USB, wyjście i wejście audio

Przód – dioda

Prawa strona – czytnik kart pamięci, 2 x USB, LAN, Acer EasyPort IV, gniazdo zasilania

Tył – bateria

Podzespoły

Zastosowany procesor Intela z serii Core 2 Solo SU3400 o taktowaniu 1,4 GHz, wyposażony jest w jedne rdzeń i charakteryzuje się niskim poborem prądu (współczynnik TDP – 10 W). Jego wydajność jest tylko nieznacznie wyższa od procesorów Atom Intela stosowanych w netbookach. Do pracy z aplikacjami biurowymi Internetem wystarczy, bardziej wymagające aplikacje multimedialne, programy do obróbki zdjęć działają na nim wyraźnie wolniej. Potwierdza to niski wynik jaki uzyskał ten laptop w teście PCMark Vantage – 1836 pkt, podczas gdy często spotykana konfiguracja z procesorem Core 2 Duo T6400 i kartą graficzną GMA 4500MHD uskakuje wynik o połowę wyższy.

Czas pracy na baterii

Laptopy zbudowane na platformie ULV Intela charakteryzują się długim czasem pracy. Asus UX50V z pewnością by taki był gdyby nie zastosowana w nim bateria o pojemności 2800 mAh, która pozwala na pracę urządzenia przez trzy godziny (178 minut w teście MobileMark 2007 – Productivity). Jeżeli zależy nam na dłuższej pracy laptopa warto kupić go z pojemniejszą baterią.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier