Asus VG236

Asus zaprezentował swój model monitora 3D. Jako jeden z pierwszych producentów umieszcza okulary Nvidia 3D Vision w zestawie. W dodatkowym pudełku znajdziesz także współpracujący z aktywnymi okularami nadajnik. Konstruktorzy zastosowali matrycę typu TN o rozdzielczości Full HD i bardzo krótkim czasie reakcji (2 ms). Jak każdy model przystosowany do wyświetlania obrazu 3D przy współpracy z aktywnymi okularami VG236 pozwala na 120-herzowe odświeżanie obrazu. Niestety konstruktorzy zastosowali lustrzaną powłokę matrycy – w jasnych pomieszczeniach powoduje ona silne odbicia, co może przeszkadzać w pracy czy oglądaniu filmów czy graniu.

Asus zaprezentował swój model monitora 3D. Jako jeden z pierwszych producentów umieszcza okulary Nvidia 3D Vision w zestawie. W dodatkowym pudełku znajdziesz także współpracujący z aktywnymi okularami nadajnik.

Konstruktorzy zastosowali matrycę typu TN o rozdzielczości Full HD i bardzo krótkim czasie reakcji (2 ms). Jak każdy model przystosowany do wyświetlania obrazu 3D przy współpracy z aktywnymi okularami VG236 pozwala na 120-herzowe odświeżanie obrazu. Niestety konstruktorzy zastosowali lustrzaną powłokę matrycy – w jasnych pomieszczeniach powoduje ona silne odbicia, co może przeszkadzać w pracy czy oglądaniu filmów czy graniu.

Budowa

Błyszcząca jest nie tylko powłoka matrycy, ale także materiał, z którego wykonano obudowę. Użyto dobrej jakości, czarnego plastiku. Pod względem konstrukcyjnym monitor zaprojektowano klasycznie. Do okrągłej stopy dokręcona jest solidna kolumna utrzymująca panel. Rozsuwa się ona, pozwalając na podnoszenie i opuszczanie ekranu o 100 mm. Pod stopą znajduje się obrotowa tarcza, która pozwala na wygodne obracanie ekranu na boki (150 stopni). Producent nie przewidział obracania panelu w płaszczyźnie matrycy (pivot).

Do połączenia z komputerem służą cyfrowe złącza HDMI i DVI (za pomocą tego drugiego można przesyłać sygnał 3D) oraz analogowe złącze komponentowe (Y Cb Cr).

Przyciski przeznaczone do regulacji parametrów menu zostały zlokalizowane na ramce, w lewej dolnej części panelu.

Jakość obrazu

Przed kalibracją – po zresetowaniu do ustawień fabrycznych - monitor świeci bardzo jasno (372 kandele). Nie zalecamy zatem ustawiania monitora na 100% jasności podczas prac biurowych czy przeglądaniu zasobów sieci. Monitor wykazuje dość słabe odwzorowanie barw (odchylenie delta E wynosi 22 jednostki). Dopiero po kalibracji parametr ten spada do bardzo przyzwoitego poziomu 5 jednostek. Temperatura barwowa przy ustawieniach fabrycznych wynosi 5770 kelwiny.

Kontrast zarówno przed, jak i po kalibracji, jest całkiem przyzwoity – 788:1 przy 100% jasności i 636:1 przy jasności zdławionej do około 150 kandeli na m2.

Słabo oceniamy odwzorowanie przejść tonalnych – pomiędzy poszczególnymi obszarami tonalnymi daje się zauważyć wyraźne progi („schody”). Szarości są „czyste” w przedziale 20-100%. W najciemniejszym fragmencie czarno-białego gradientu widać wyraźne odchylania od neutrum (6500 kelwinów).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: