Asus VG278H

Asus VG278H jest monitorem 3D zaprojektowanym dla graczy. Wykorzystuje technologię migawkową i jest specjalnie przystowany do szybkozmieniających się obrazów. Ma jasność przekraczającą 300 cd/m2 , 120Hz i czas reakcji 2 ms. Matryca wykonana w technologii TN ma rozdzielczośc 1920x1080 jest podświetlana LED-ami. Monitor ma komplet złączy sygnałowych w tym HDMI w wersji 1.4 z HDCP, Dual-link DVI-D oraz typowy D-Sub.

Budowa

Asus VG278H jest pierwszym monitorem wykorzystujacym nową wersję technologi migawkowej wyświetlania obrazu 3D. Chodzi o NVIDIA 3D Vision 2. Udoskonalenia robiono przede wszystkim z myślą o graczach. Poprawiono jasność matrycy, która w technologii migawkowej powinna być dwa razy większa od zwykłej. Większa jasność przydaje się głównie graczom podobnie jak szybka matryca zdolna wymieniać obraz na zmianę do obu oczu wystarczająco często. Stąd mamy 120 hercowe odświeżanie i dwumilisekundowy czas reakcji. Powiększono pole widzenia specjalnych okularów dostarczanych z monitorem. To reakcja na skargi użytkowników, który przeszkadzały różne efekty na granicy jednego i drugiego obszaru.

Matryca ma panoramiczne proporcje i rozdzielczość FullHD (1920x1080). Jest podświetlana za pomocą białych LED-ów. Matryca ma standardowy kontrast (1000:1) i bardzo dużą jasność. W specyfikacji figuruje 300 cd/m2, ale w rzeczywistości jest ona jeszcze o następną setkę wyższa (LightBoost). Wybrano technologię TN z przymusu, gdyż tylko ona, pomimo nie najlepszej jakości obrazu i innych wad jest w stanie sprostać wymaganiom szybkościowym.

Możliwości

Ten rodzaj matrycy nie rozpieszcza użytkowników szerokim kątem widzenia. Być może żeby zniwelować tę wadę Asus ma wieksze możliwości regulacji położenia ekranu niż zwykle. Do standardowej zmiany kąta nachylenia dochodzi regulacja wysokości i możliwość obrotu monitora na podstawie. Monitor ma komplet złączy sygnałowych w tym HDMI w wersji 1.4 z HDCP, Dual-link DVI-D oraz typowy D-Sub. W części dżwiękowej mamy dwa głośniki i trzy gniazdka różnego rodzaju.

Wydajność

Menu ekranowym steruje się za pomocą sześciu przycisków. Nie jest ono intuicyjnie zorganizowane, niektóre ustawienia wykonuje na ślepo. Przykładem wybór jednego z sześciu fabrycznie przygotowanych profili, z których większość, ze względu na zbyt dużą jasność i tak nie nadaje się do wykorzystania w kameralnych warunkach. Kąty widzenia, szczególnie w pionie są gorsze od innych, ciemniejszych TN-ek, którym i tak do ideału wiele brakuje. Fabryczna kalibracja nie jest najlepsza, co gorsze niewiele daje się poprawić. dE z 12 zmniejszyliśmy do 5, temperaturę z 7450K do 6520, ale to średnia silnie zależna od intensywności. Nienajlepszych ocen można się było spodziewać, Asus jest monitorem nastawionym na tempo a nasze testy preferują przede wszystkim jakość. Nieźle wypadł tylko test równomierności oświetlenia (94%). Monitor, pomimo podświetlenia LED-owego, pobiera sporo energii: 0,7W w czasie spoczynku, 35W w czasie typowej pracy i 47W przy maksymalnej jasności.

Lepiej wypada Asus w swej specjalności, odtwarzaniu obrazu 3D. Dodatkowa jasność pozwala lepiej odseparować obrazy do jednego i drugiego oka, poprawia się głębia, a z nią wrażenie trójwymiarowości. Niestety ani menu ekranowe ani żadna z dwóch instrukcji (instalacji i użytkowania) nie jest spolonizowana.

Wyniki testów

Asus VG278H
Asus VG278H
Asus VG278H

Wnioski

Asus VG278H jest jedynym monitorem tak wyraźnie przeznaczonym do grania w 3D i robi to najlepiej ze wszystkich. Ale ta specjalizacja odbiła się niekorzystnie na jego uniwersalności. Na półkach sklepowych będzie konkurował z AOC e2352Phz, LG D2342P oraz Hanns-G HS233H3B.