Asustor AS5004T

Ranking: Najnowsze serwery NAS w testach

Asustor AS5004T to jeden z najlepszych serwerów czterodyskowych w cenie do 2000 zł.

Wyposażony jest w szybki dwurdzeniowy procesor Intela Celeron (2,41 GHz), 1 GB pamięci DDR3 (możliwość powiększenia do 8 GB) i najnowszy system operacyjny ADM. Ma słabszą konfigurację od droższego o około 400 zł AS5104T (czterordzeniowy Celeron, 2 GB RAM), ale w korelacji ceny do możliwości to AS5004T okazuje się lepszym wyborem.

Serwer ma sztywną obudowę wykonaną z grubej stalowej blachy (szkielet i boki). Z przodu obudowy umieszczono wnęki na dyski, pojedyncze gniazdo USB 3.0 z przyciskiem do szybkiego tworzenia kopii danych. Nad każdą wnęką na dyski umieszczone są diody sygnalizujące pracę nośników, w obudowie nie zamontowano wyświetlacza. Z tyłu serwera (185,5 x 170 x 230 mm) umieszczono duży wentylator oraz po dwa gniazda: LAN, USB 3.0, USB 2.0 i eSATA. Jest też gniazdo HDMI i S/PDIF.

Najmocniejszą stroną urządzenia jest system ADM, który sprawia, że serwer może stać się wszechstronną maszyną do archiwizacji i udostępniania różnorakich danych (w tym multimedialnych). System ma przyjazny interfejs graficzny i bogaty zestaw opcji pozwalający w pełni wykorzystać możliwości urządzenia. Już przy pierwszym uruchomieniu sprawdza, czy są dostępne aktualizacje, jest też w stanie instalować dodatkowe aplikacji.

Asustor AS5004T może współpracować z Dyskiem Google, DropBoksem i OneDrivem. Dzięki wyposażeniu w gniazdo HDMI, można go też podłączyć do telewizora (ma wbudowany odtwarzacz multimediów XBMC). Niestety, w wyposażeniu nie ma pilota. Asustor współpracuje z kamerami IP, umożliwiając podłączenie czterech urządzeń bez konieczności zakupu licencji i kolejnych ośmiu po wykupieniu licencji.

Asustor AS5004T
Asustor AS5004T

Kieszenie na dyski przystosowane są do nośników HDD i SSD (2,5 i 3,5 cala), a serwer wyposażony jest w sprzętowy klucz szyfrujący (AES 256) i firewall. Dyski mogą pracować we wszystkich popularnych trybach RAID (1, 5, 6, 10). W razie awarii któregoś z dysków udaje się go wymienić bez konieczności wyłączania serwera. Asustor AS5004T może z powodzeniem pełnić rolę domowego centrum multimedialnego lub pracować w małej firmie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: