Aurvana Gold

Melomani nigdy nie zamienią przewodowych słuchawek na bezprzewodowe – i mają rację. Jednak nie oznacza to, że słuchawki bezprzewodowe do niczego się nie nadają.

Creative Aurvana Gold to dobry wybór dla osób, które nie lubią przewodów, a muzyki słuchają z przenośnego odtwarzacza lub smartfona. Zestaw jest po prostu do tego stworzony, oferując wsparcie dla bezprzewodowych technologii Bluetooth i NFC oraz zadawalającą jakość dźwięku w dobrze izolujących od zewnętrznych hałasów nausznikach. Wyposażone są też w aktywne technologie redukcji szumów i mikrofon zgodny ze standardem HD Voice.

Gruby pałąk z miękką wyściółką wygodnie leży na głowie i ma szeroki zakres regulacji położenia nauszników. Na prawej słuchawce umieszczono przyciski do sterownia odtwarzaniem i regulacji głośności. Jest też dodatkowy przełącznik uruchamiający system redukcji szumów (kiedy jest aktywny, zwiększa zużycie energii, warto go więc stosować z umiarem). W lewym nauszniku umieszczono akumulator i gniazdo USB do jego ładowania. Jest też standardowe gniazdo audio, a producent dodaje dodatkowy płaski kabel z 3,5 mm wtykami, który umożliwia podłączenie słuchawek do odtwarzacza w tradycyjny sposób.

Dynamiczne przetworniki o średnicy 40 mm wyposażone są magnesy neodymowe i mają szerokie pasmo przenoszenia (15–22 000 Hz). Producent nie podaje niestety wartości zniekształceń harmonicznych.

Jakość dźwięku, z wykorzystaniem interfejsu bezprzewodowego jest zadowalającej jakości. Niskie tony są poprawnie odtwarzane, chociaż czasami brakuje im polotu. Słuchawki dobrze oddają średnie tony, ale w wysokich zakresach brakuje wyrazistości. Zastosowanie przewodu przynosi nieznaczną poprawę jakości brzmienia, niskie tony wówczas zyskują na wyrazistości, a średnie na szczegółowości.