BR-6478AC

Zalety:

  • Dobry stosunek ceny do możliwości
  • Prosta i funkcjonalna konstrukcja
  • Jakość wykonania

Wady:

  • Przeciętna wydajność

Edimax BR-6478AC jest ponad dwukrotnie tańszy od pozostałych modeli, a ma całkiem dobre wyposażenie. Zgodny jest ze standardem AC1200 i teoretycznie pozwala na pracę z prędkością 867 Mb/s przy wykorzystaniu sieci IEEE 802.11ac i 300 Mb/s dla IEEE 802.11n. Ma dwie anteny zewnętrzne i bardzo klasyczny wygląd. Obudowa z białego plastiku świetnie wygląda, jest sztywna i dobrze wykonana. Z przodu umieszczono diody sygnalizujące stan routera (zasilanie, internet, sieć bezprzewodowa 2,4 GHz, sieć bezprzewodowa 5 GHz, LAN). Z tyłu obudowy oprócz standardowego wyposażenia w cztery gigabitowe gniazda LAN, gigabitowy port WAN) znajduje się dodatkowy przycisk do wyłączania sieci bezprzewodowych i przycisk WPS / restet.

Po uruchomieniu routera dostępne są dwie sieci bezprzewodowe 2,4 GHz i 5 GHz. W ustawieniach oprogramowania zarządzającego jego funkcjonowaniem można wybrać domyślny tryb pracy, kanał czy opcje zabezpieczeń dla każdej z sieci bezprzewodowych. Przydatną funkcją jest np. możliwość ustalenia harmonogramu wyłączania i włączania sieci bezprzerwowych. Liczba opcji jest bardzo duża, część z nich, np. ustawienie prędkości sieci bezprzewodowych dla wielu osób mogą być niezrozumiałe i przydałaby się wyświetlana na bieżąco pomoc kontekstowa. Oprogramowanie dostępne jest w polskiej wersji językowej, niestety zabrakło możliwości automatycznej aktualizacji. Trzeba samemu sprawdzić, czy jest dostępna nowa wersja i ściągnąć ze strony producenta odpowiedni plik.

Edimax BR-6478AC przy wykorzystanie sieci bezprzewodowej IEEE 802.11ac oferuje maksymalny transfer na poziomie 300 Mb/s. To o połowę mniej niż najlepsze routery zgodne ze standardem AC1200. Jednak to bardzo dobry model dla osób szukających niezbyt drogich alternatyw dla mocno obleganej sieci IEEE 802.11n. W korelacji ceny do wydajności okazuje się najlepszym zakupem. Co istotne, w standardowych warunkach jest prawie tak samo szybki jak najdroższe konstrukcje.