Belkin F5D8232-4

Zalety:

  • Dobra propagacja fal
  • Elegancki wystrój
  • Wyświetlacz LCD

Wady:

  • Brak kilku istotnych funkcji

Belkin F5D8232-4 jest ruterem niezwykłym. To przekonanie rodzi się już w czasie otwierania paczki z elegancko zapakowanymi składnikami. Na ściance czołowej rutera znajduje się interaktywny wyświetlacz z przyciskiem do nawigacji. Za jego pomocą można zainicjować sesję automatycznej instalacji, w(y)łączyć część radiową, ustanowić nowe konto z kolejnym SSID, sprawdzać wydajność połączenia.

Belkin F5D8232-4 jest ruterem niezwykłym. To przekonanie rodzi się już w czasie otwierania paczki z elegancko zapakowanymi składnikami. Na ściance czołowej rutera znajduje się interaktywny wyświetlacz z przyciskiem do nawigacji. Za jego pomocą można zainicjować sesję automatycznej instalacji, w(y)łączyć część radiową, ustanowić nowe konto z kolejnym SSID, sprawdzać wydajność połączenia. Lista funkcji zaimplementowanych i pominiętych jest równie długa. Mamy DHCP, dynamiczny DNS, blokowanie pingów, forwardowanie portów, zdalne zarządzanie, UPnP. Brakuje kontroli pakietów, obsługi tuneli VPN, szyfrowanego http, QoS i sterowania pasmem i kilku innych.

Ruter jest oparty o rozwiązanie Atherosa z procesorem AR7141, 16 MB RAM-u, 8 MB pamięci flash oraz gigabitowego przełącznika Vitesse 7385. Urządzenie wyposażono w trzy anteny, pracujące w komplecie w czasie nadawania i odbioru. Producent założył współpracę z dedykowaną kartą Wi-Fi i to może tłumaczyć niezbyt wysokie transfery w komunikacji z kartą Intela Link 5100. Z tym modelem (dwuantenowy) pakiety wymieniały się w tempie 28 Mb/s (TCP). Wydajność połączenia z kartą trzyantenową (Link 5300) była o wiele lepsza (45 Mb/s). Niezły wynik uzyskano w teście kopiowania. 73 Mb/s i 20 milisekund na plik to są wartości odpowiadające miejscu w czołówce. Zdecydowanie najlepiej wyszły testy propagacji. Pasmo tylko w niewielkim stopniu malało ze wzrostem odległości i stawianiu kolejnych przeszkód na drodze fal radiowych. Zasięg okazał się najsilniejszą bronią F5D8232. W końcowym efekcie Belkin ulokował się tuż za czołówką testu, na mocnym czwartym miejscu.