Belkin F5D8635nv4A

Zalety:

  • bezproblemowy instalator
  • sprawne transfery pakietów
  • obsługa serwera
  • „wieczysta” gwarancja

Wady:

  • kłopotliwa ręczna instalacja
  • spora cena
  • jaskrawe diody sygnalizacyjne

Urządzenie Belkina jest kombinacją modemu ADSL z dwuantenowym ruterem, zgodnym ze szkicem 802.11n. W części przewodowej wmontowano cztery gniazdka z setkowym Ethernetem. Oprócz sieciowych i telefonicznego jest jeszcze gniazdko USB, które, poza przeniesieniem danych instalacyjnych, można wykorzystać do postawienia serwera FTP czy obsługi torrentów zlokalizowanych na pamięci masowej podłączonej przez ten interfejs.

Urządzenie Belkina jest kombinacją modemu ADSL z dwuantenowym ruterem, zgodnym ze szkicem 802.11n. W części przewodowej wmontowano cztery gniazdka z setkowym Ethernetem. Oprócz sieciowych i telefonicznego jest jeszcze gniazdko USB, które, poza przeniesieniem danych instalacyjnych, można wykorzystać do postawienia serwera FTP czy obsługi torrentów zlokalizowanych na pamięci masowej podłączonej przez ten interfejs. Bezprzewodowo urządzenie obsługuje do 16 klientów, w sieci kablowej nie ma takich ograniczeń.

Z polskich dostawców Internetu na liście instalatora jest tylko Neostrada. W wypadku tej sieci wystarczy podać nazwę użytkownika i hasło a reszta instalacji wykona się automatycznie. Na krążku jest jeszcze drugi kreator pomagający zaszyfrować transmisję bezprzewodową oraz manager pamięci masowej podłączanej przez USB. Niestety bez wersji polskiej. W naszym teście pracowały bezbłędnie. Urządzenie ma stronę WWW za pomocą której można równie dobrze zainstalować i zarządzać systemem. Ale ta droga jest żmudna i związana z wieloma restartami. Urządzenie obsługuje tunele VPN, telefonię internetową, dba o ciągłość strumieni (QoS), pozwala niektóre adresy wystawić przed zaporę (DMZ). Obsługuje komplet sposobów szyfrowania.

Z testów wydajnościowych lepiej wypadła transmisja pakietowa od transferu plików. Uzyskane ponad 47 Mb/s w przekazie TCP i 27 w UDP to wyniki drugie w kolejności. Pliki kopiowały się niemrawo, nieco sprawniej na tle konkurencji wypadała obsługa prologów i zakończenia transmisji. Kolejna silna stroną Belkina był zasięg transmisji, zwłaszcza wśród przeszkód. W tej konkurencji zwyciężył. W otwartej przestrzeni radził sobie minimalnie gorzej, ale także i w tej próbie należał do czołówki. W sumie za testy praktyczne uzyskał trzecią lokatę z niewielką stratą do najlepszych i wielka przewagą nad następnymi.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier