BenQ BL2710PT

Monitor BenQ BL2710PT uzyskał najgorsze wyniki w teście jakości obrazu.

Zdobył tylko 1 z możliwych 7 pkt w ocenie jakości – za zużycie prądu oraz równomierność podświetlania (luminancja). Nie zdobył natomiast punktu za równomierność podświetlania dot. zmian w temp. barwowej, za czerń, a także nie przeszedł pomyślnie ani jednego testu pomiaru odwzorowania barw – maksymalna deltaE wynosiła aż 22,34 pkt. Z tego powodu monitor nadaje się tylko do prac na potrzeby materiałów WWW lub po prostu wyświetlanych na komputerze, nie zaś do realizacji projektów do druku. Producent zresztą poleca ten sprzęt do oprogramowania CAD/CAM - ma nawet dedykowany tryb pracy, który zwiększa kontrast, przez co każda linia na ekranie jest lepiej widoczna (nie zapomnisz jej narysować w programie).

Poza tym monitor BenQ ma dobre wyposażenie podstawowe – znajdziemy wszystkie potrzebne złącza, menu OSD jest w j. polskim, a dodatkowo zawiera aż 11 różnych schematów. Panel zużywa też relatywnie mało prądu, obudowa ma dobrą ergonomię, a wygląd nie jest toporny.

BenQ BL2710PT - procedura testowa

Maksymalna i minimalna luminancja (czerń) została zmierzone za pomocą kolorymetru X-Rite i1 Display 2. Współczynnik deltaE określiliśmy kalibratorem X-Rite i1Display Pro (wypożyczony z firmy X-Rite Photo Europe). DeltaE to parametr określający różnicę barw – stosuje się go do określania odchylenia np. pomiędzy odbitką próbną a nakładową prosto z drukarni. Przyjmuje się, że przy deltaE równym 3 różnica jest niezauważalna, między 3 a 7 – zauważalna, a gdy deltaE jest większe niż 7, różnica jest już wyraźnie widoczna.

W teście przyznawaliśmy po jednym punkcie za wynik uzyskany w przypadku minimalnej deltaE, średniej oraz maksymalnej – łącznie każdy monitor mógł tutaj zdobyć 3 pkt. Przyjęliśmy, że jeśli minimalna deltaE wynosi mniej niż 3, średnia mniej niż 4, a maksymalna mniej niż 7, wtedy monitor otrzymuje 3 pkt. Aby określić deltaE, wybraliśmy próbkę wzorcową IT8.7-4 CMYK GRACoL 2006 (1619 odcieni) w oprogramowaniu X-Rite do kalibracji. Dzięki temu mogliśmy precyzyjnie ustalić, czy monitor wyświetla takie kolory, jakie wyjdą później w druku na gotowym materiale (np. ulotce, folderze, dokumencie).

BenQ BL2710PT - krzywa kolorów (po lewej) i zakres barw (objęty trójkątem). Test wykonany kolorymetrem w ustawieniach 6400-500K, przy luminancji 120 cd/m2.

W oprogramowaniu do kalibracji sprawdziliśmy też równomierność podświetlania. Przyjęliśmy, że jeśli względem wartości zmierzonej na środki następuje zmiana w luminancji na poziomie do 15 cd/m2, wtedy monitor otrzymuje 1 pkt, a także jeśli względem zmierzonej na środku temperatury barwowej następuje zmiana wynosząca do 150 K, to skutkuje to przyznaniem punktu.

BenQ BL2710PT - równomierność podświetlenia

Zmierzyliśmy też pobór prądu. Zużycie energii po kalibracji monitorów do temperatury barwowej 6500 K i luminancji 120 cd/m2 wliczało się do wyniku oceny końcowej. Jeśli w tych ustawieniach monitor zużywał 50 W lub mniej, otrzymywał 1 pkt. Zużycie przy maksymalnej jasności i kontraście podajemy jedynie w celach informacyjnych. Dzięki temu można sprawdzić, ile prądu monitor zużywa maksymalnie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: