BenQ DC X800

Zalety:

  • Bardzo smukła obudowa (grubość tylko 14 mm)

Wady:

  • Słaba jakość obrazu

O ile w przypadku cyfrówek, których grubość obudowy oscyluje woków 22 czy 23 mm można mówić, że są to aparaty typu "slim" (z ang. szczupły) jeden z aparatów oferowanych przez firmę BenQ trzeba określić jako "superslim". Konstruktorzy odchudzili go aż do 14 mm! Aparat został wyposażony w matrycę CCD o rozdzielczości 8 Mp oraz trzykrotny zoom optyczny.

O ile w przypadku cyfrówek, których grubość obudowy oscyluje wokół 22 czy 23 mm można mówić, że są to aparaty typu "slim" (z ang. szczupły) jeden z aparatów oferowanych przez firmę BenQ trzeba określić jako "superslim". Konstruktorzy odchudzili go aż do 14 mm!

Aparat został wyposażony w matrycę CCD o rozdzielczości 8 Mp oraz trzykrotny zoom optyczny. Obiektyw, a właściwie otwór, przez który do obiektywu dociera obraz umieszczono w nietypowym miejscu – po prawej (patrząc z tyłu) stronie korpusu.

Aparat jest przeznaczony dla osób, które chcą mieć aparat tak mały, by nie był uciążliwy w noszeniu. Konstrukcja o grubości 14 mm nie będzie uwierać fotoamatora noszącego aparat nawet w bardzo ciasnej kieszeni.

Jak w większości bardzo "odchudzonych" konstrukcji także w X800 konstruktorzy byli zmuszeni użyć "łamanego" systemu optycznego. Grubość korpusu nie pozwala na zastosowanie układu klasycznego, czyli obiektywu (a ściślej jego osi optycznej) ułożonego prostopadle do płaszczyzny monitora LCD cyfrówki. Jest on umieszczony równolegle i został zintegrowany z pryzmatem lub systemem zwierciadeł przekierowującym obraz o 90 stopni. Tego typu konstrukcja co prawda pozwala na "odchudzenie" korpusu, ale niesie pewne ograniczenia objawiające się gorszymi parametrami układu optycznego. Obraz zarejestrowany zarówno tym modelem, jak i wieloma innymi jest zazwyczaj mniej ostry niż zarejestrowany nieprzekierowywaną optyką. W przypadku zdjęć z X800 straty są dość pokaźne – aparat uzyskał bardzo słabe noty w teście szczegółowości obrazu (za odwzorowanie szczegółów tablicy ISO 12233 przyznaliśmy 4 na 10 punktów). Dodatkowo obiektywy tego typu są na ogół ciemne i często nie w połączeniu z małą fizycznie matrycą (tak jak w X800) nie umożliwiają obejmowania szerokiego planu (światło obiektywu wynosi 1:3,5-4,5 a ekwiwalent najkrótszej ogniskowej 38 mm). W innych testach cyfrówka wypadła niestety równie słabo.

Produkt można polecać głównie ze względu na wyjątkowe gabaryty – jeśli użytkownikowi zależy na jakości obrazu modelem X800 może być rozczarowany.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier