BenQ LW61ST

Zalety:

  • błyskawiczny start i włączanie
  • elegancka obudowa
  • imponująca żywotność źródła światła

Wady:

  • wysoka cena
  • mała jasność
  • brak regulacji powiększenia

BenQ LW61ST to projektor korzystający z laserowego źródła światła. Jego główne cechy to ponadprzeciętna żywotność lampy, wysoki kontrast i szczegółowy obraz

Wysoki kontrast, oszczędność i długi czas funkcjonowania źródła światła to zalety technologii BlueCore zastosowanej w tym modelu BenQ. Bazuje ona na laserze, a nie tradycyjnej lampie stanowiącej główny element większości tego typu urządzeń. Dodatkową korzyścią tego rozwiązania jest pozbycie się z procesu produkcji szkodliwych rtęciowych związków chemicznych. 20 tysięcy godzin pracy w trybie ekonomicznym to imponująca wartość. Trudno na razie sprawdzić ten parametr w praktyce. Zmierzony kontrast nie jest jednak nawet w części tak duży jak reklamuje to producent. 61ST to model z krótką ogniskową, co w połączeniu z brakiem regulacji powiększenia mocno ogranicza jego zastosowania. Z drugiej strony należy jednak przyznać, że umieszczenie projektora blisko ekranu, przy jednoczesnym uzyskaniu obrazu o dużych rozmiarach eliminuje niedogodności związane na przykład z przecinaniem toru światłą przez przechodzące osoby.

Wyświetlany obraz nie idzie w parze z ceną projektora. Po urządzeniu tej klasy można spodziewać się więcej. Choć pomiary na to nie wskazują, to subiektywnie odbierana jasność nie jest zbyt wysoka. Ciemny, zamglony obraz oraz mało nasycone kolory zniechęcają do oglądania. Wszystkie barwy mają wręcz odcień fioletowy. Przydałaby się również większa ostrość. Widać za to sporo detali, a kolor czarny jest naprawdę czarny.

Wśród funkcji regulacyjnych brakuje przede wszystkim modyfikacji powiększenia. Mało zaawansowana jest też korekta geometrii choć w tym przypadku nie są wymagane duże modyfikacje. Zmierzona głośność zdecydowanie odbiega od deklarowanej.

Obudowa i podłączenia

Obudowa projektora jest po prostu fajna. Można mieć wątpliwości do koloru elementów chroniących obiektyw ale biały błyszczący plastik pozostałych fragmentów oraz dobrze zaprojektowane i wykonane elementy regulacyjne sprawiają wrażenie eleganckich. Ciężko pracuje jedynie pierścień regulacji ostrości, co powoduje że trudno ją ustawić. Ręcznie zakłada i zdejmuje się osłonę obiektywu. Przy tej cenie projektora mogłaby być przynajmniej mechaniczna.

Ogromną zaletą nowej technologii generowania światła jest bardzo krótki czas przygotowywania do pracy. Wystarczy kilka sekund by obraz pojawił się na ekranie. Podobnie jest z wyłączaniem. Trwa ono jedynie 3 sekundy. Wadą są za małe przycisk umieszczono na pilocie. Z tego powodu niewygodnie włącza się i steruje funkcjami urządzenia. Wbudowany wskaźnik laserowy ułatwia za to prowadzenie pokazu i jest chyba praktyczniejszym rozwiązaniem niż wskaźniki generowane na ekranie przez projektory.

BenQ LW61ST

Ocena jasności projektora na tle innych modeli