BenQ MP771

Zalety:

  • Duży obraz z małej odległości od ekranu
  • Długa żywotność lampy – 4000 godzin
  • Niska cena

Wady:

  • Niska rozdzielczość
  • Słabe odwzorowanie barw

Oferta projektorów BenQ przystosowanych do wyświetlania dużego obrazu z małej odległości od ekranu powiększa się. Po testowanym przez nas stosunkowo drogim modelu MP771, producent wprowadził najtańszy produkt tej kategorii MP512 ST, który dysponuje niższą rozdzielczością (SVGA 800x600 piskeli) lecz kosztuje zaledwie 1400 zł co czyni z niego jeden z najtańszych projektorów jakie można kupić w Polsce.

Oferta projektorów BenQ przystosowanych do wyświetlania dużego obrazu z małej odległości od ekranu powiększa się. Po testowanym przez nas stosunkowo drogim modelu MP771, producent wprowadził najtańszy produkt tej kategorii MP512 ST, który dysponuje niższą rozdzielczością (SVGA 800x600 piskeli) lecz kosztuje zaledwie 1400 zł co czyni z niego jeden z najtańszych projektorów jakie można kupić w Polsce. Wyjątkowo tani projektor BenQ wyposażony jest w specjalny obiektyw pozwalający na wyświetlanie dużego obrazu z małej odległości od ekranu. Projektor jest w stanie wyświetlić obraz o przekątnej 74 cali (185 cm) stojąc zaledwie metr od ekranu. W praktyce pozwala to na utrzymanie widowni z dala od projektora, co wpływa bardzo korzystnie na przebieg prezentacji.

Dodatkowo osoba prowadząca prezentację jest chroniona przed szkodliwym wpływem światła, jakie emituje lampa, która nie oślepia oczu prezentera. Niestety taka charakterystyka optyki projektora wymaga bardzo precyzyjnego ustawienia urządzenia. Obiektyw nie rzuca obrazu wystarczająco wysoko aby można było umieścić go na podłodze. Aby obraz wyświetlany był mniej więcej na wysokości oczu siedzących widzów, projektor BenQ musimy ustawić na średniej wysokości stoliku. Obiektyw nie oferuje zoomu (stała ogniskowa) dlatego musi się znajdować w konkretnej odległości od ekranu. Jego ostrość jest dobra. Wszystkie te zależności sprawiają, że optymalne warunki korzystania z projektora to instalacja go na stałe przy użyciu specjalnego wieszaka sufitowego.

Urządzenie korzysta z pojedynczego przetwornika DLP o rozdzielczości 800x600 pikseli. Z ciekawszych funkcji warto wymienić BrilliantColor, która pozwala uzyskać żywsze barwy i wyższą jasność prezentacji bez istotnego wpływu na pogorszenie wierności prezentowanych kolorów. Przydać się także może korekcja parametrów ustawień kolorów przy prezentacji prowadzonej na kolorowej ścianie. Działa to w ten sposób, że w menu projektora określamy kolor ściany, a urządzenie tak modyfikuje balans barw aby wyświetlać barwy w sposób w miarę zbliżony do prawdziwych. Projektor dysponuje stosunkowo wysoką jasnością 2200 ANSI lumenów i kontrastem na poziomie 2500:1. Co ciekawe, pomimo niskiej rozdzielczości rzeczywistej, producent wyposażył go w wejście cyfrowe HDMI, coraz częściej stosowane w notebookach i powszechnie dostępne w odtwarzaczach DVD/Blu-ray, które również możemy podłączyć do projektora. Oczywiście oprócz złącza cyfrowego mamy także pełną gamę wejść analogowych z popularnym VGA na czele. Nasze testy wykazały iż jasność projektora, jest niższa od deklarowanej o mniej więcej 20 procent.

Zastrzeżenia mieliśmy również do naturalności kolorów, nie były dobrze nasycone i zróżnicowane nawet po uruchomieniu BrilliantClolor. Także współczynnik kontrastu nie był tak dobry jak można się było tego spodziewać patrząc na wartości deklarowane w specyfikacji. Projektor pracuje za to bardzo cicho w trybie ekonomicznym generując hałas na poziomie 29, a przy pełnej jasności 33 dB. To więcej niż deklaruje producent (26/31 dB) lecz i tak uzyskane wyniki prezentują się bardzo dobrze na tle konkurencji.