BenQ V2400 Eco

Benq wprowadził na rynek swoje dwa pierwsze modele monitorów, podświetlanych diodami LED. Jednym z nich jest V2400 Eco. Monitor zosta wyposażony w 24-caową matrycę typu TN o rozdzielczości 1920 x 1080 punktów. Nowy produkt BenQ-a może łączyć się z urządzeniem emitującym sygnału na dwa sposoby: poprzez analogowy interfejs D-Sub lub cyfrowy HDMI.

Benq wprowadził na rynek swoje dwa pierwsze modele monitorów, podświetlanych diodami LED. Jednym z nich jest V2400 Eco. Monitor ten został wyposażony w 24-caową matrycę typu TN o rozdzielczości 1920 x 1080 punktów. Nowy produkt BenQ-a może łączyć się z urządzeniem emitującym sygnał na dwa sposoby: poprzez analogowy interfejs D-Sub lub cyfrowy HDMI.

V2400 Eco wydaję się być świetnym rozwiązaniem do zastosowań domowych. Użytkownik może wykorzystywać ten model nie tylko do przeglądania sieci czy pracy na aplikacjach biurowych, ale także oglądania filmów Full HD i gier.

Test

Jak w przypadku większości paneli podświetlanych diodami LED obraz z V2400 Eco charakteryzuje się dobrym kontrastem. Po kalibracji i ustawieniu jasności na poziomie 150 cd/m2 kontrast wynosi 682:1. Przed kalibracją i przy większej jasności (220 cd/m2) jest sporo wyższy – 748:1. Całkiem dobrze oceniamy odwzorowanie barw – odchylenie barw od wzorca (Delta E) wynosi tylko 5 jednostek. Bardzo dobrze oceniamy ostrość obrazu.

Naprawdę ekologiczny

Nowy produkt z serii ”V” Eco, jak każdy model wyposażony w podświetlanie składające się z diod LED pobiera znacznie mniej energii (o około 30%) niż tradycyjne panele podświetlane lampami CCFL. Z naszych testów wynika, że ten dość spory panel przy ustawieniu optymalnej jasności pobiera zaledwie 20W!

Benq tworząc serię ekologiczną nie poprzestał na zmianie rodzaju źródła światła. Aby produkt był bardziej przyjazny środowisku znacznie ograniczono zużycie materiałów do wytworzenia opakowania (około 56%), co ma wpływ nie tylko na oszczędność surowców, ale także mniejsze zużycie paliwa w transporcie. Materiały do pakowania zastąpiono z tradycyjnych na ekologiczne: amortyzujące wypełnienie, wykonane jest teraz w 80% z papieru z odzysku (większość produktów pakowanych jest w kształtki z tworzywa sztucznego). Obudowy monitora w dużym stopniu wykonana jest z plastiku pochodzącego z odzysku. Nie dość na tym. Korzystne dla środowiska zmiany zostały wprowadzone także w nadruku na kartonach. O 70% zmniejszono zużycie tuszu, który jest w pełni ekologiczny, bo wykonany w dużej mierze z... soi.

Krótkiej instrukcja obsługi jest drukowana bezpośrednio na wewnętrznej stronie opakowania, zamiast na oddzielnym papierze. BenQ zrezygnował także ze stosowania trudnych w neutralizacji plastikowych torebek na akcesoria. BenQ zrezygnował także z dołączania instrukcji na krążkach CD. Teraz pełna instrukcja obsługi dostępna jest tylko w sieci.

Słaba lokalizacja gniazda

Konstruktorzy nie wybrali najlepszego miejsca na gniazdo HDMI – jedyne zastosowane w monitorze łącze cyfrowe. Zlokalizowano je tuż nad osłonką przegubu podstawy. Zwykły kabel HDMI w gnieździe umieścisz bez większego problemu. Bardziej typowego dla monitorów czy kart graficznych kabla DVI wraz przejściówką DVI-HDMI niestety nie użyjesz – przejściówka się nie zmieści.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: