BenQ V2420H

Model BenQ V2420H jest kolejnym monitorem tego producenta z energooszczędnym podświetleniem LED. Pod względem zużycia prądu jest jednym z liderów – po kalibracji i obniżeniu jasności do około 150 kandeli na m2 zużywa zaledwie 18,6 W! Urządzenie dysponuje panoramiczną matrycą o proporcji boków 16:9 i rozdzielczości Full HD (1920x1080 pikseli). Dzięki cyfrowym złączom (HDMI oraz DVI) oraz zgodnością z HDCP monitor może pełnić rolę domowego centrum rozrywki – da się do niego podłączyć zarówno odtwarzacz Blu-ray jak też konsolę gier. Monitor prezentuje przeciętne możliwości – nie porywa wysokim kontrastem (choć pierwsze modele z podświetleniem LED charakteryzowały się wysokim stosunkiem bieli do czerni) . W naszych testach uzyskaliśmy zaledwie wynik 456:1 czyli ponad połowę gorszy od deklarowanych przez producenta parametrów. BenQ V2420H nie nadaje się do prac związanych z grafiką czy obróbką fotografii.

Model BenQ V2420H jest kolejnym monitorem tego producenta z energooszczędnym podświetleniem LED. Pod względem zużycia prądu jest jednym z liderów – po kalibracji i obniżeniu jasności do około 150 kandeli na m2 zużywa zaledwie 18,6 W!

Urządzenie dysponuje panoramiczną matrycą o proporcji boków 16:9 i rozdzielczości Full HD (1920x1080 pikseli). Dzięki cyfrowym złączom (HDMI oraz DVI) oraz zgodnością z HDCP monitor może pełnić rolę domowego centrum rozrywki – da się do niego podłączyć zarówno odtwarzacz Blu-ray jak też konsolę gier.

Budowa

Rama monitora łączy się z odkręcaną okrągłą stopką. Użytkownik może pochylać panel o 5 stopni w dół, oraz 15 w górę. To wszystkie dostępne regulacje. Nie można ekranu ani podnosić i opuszczać, ani obracać na boki czy w płaszczyźnie matrycy (pivot). Na szczęście zastosowano matową matrycę, która w niewielkim stopniu odbija światło. Użytkownik może łączyć monitor ze źródłami sygnału za pomocą wymienionych wyżej złącz cyfrowych, jak też analogowego VGA. Z tyłu znajduje się także gniazdo słuchawkowe (w menu można regulować głośność), w którym może pojawić się sygnał docierający do monitora poprzez HDMI (na przykład z odtwarzacza czy konsoli).

Jakość obrazu

Monitor prezentuje przeciętne możliwości – nie porywa wysokim kontrastem (choć pierwsze modele z podświetleniem LED charakteryzowały się wysokim stosunkiem bieli do czerni) . W naszych testach uzyskaliśmy zaledwie wynik 456:1 czyli ponad połowę gorszy od deklarowanych przez producenta parametrów. Dobrze oceniamy ostrość.

BenQ V2420H nie nadaje się do prac związanych z grafiką czy obróbką fotografii. Fatalnie odwzorowuje przejścia tonalne – gradient od bieli do czerni prezentowany jest w poszatkowanej postaci (widać wyraźne progi między poszczególnymi tonami). Co ciekawe nie występuje natomiast silne odchylenie temperatury barwowej w najciemniejszych tonach. Niemniej na czarno-białym gradiencie widać jak sąsiadujące ze sobą obszary na przemian bywają zaczerwienione lub zazielenione.

Przed kalibracją monitor wykazywał bardzo słabe odwzorowanie barw – delta E wynosi aż 32 jednostki. Po przeprowadzeniu kalibracji odchylenie spada do 5 jednostek.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: