Benq EW2730V

Benq EW2730V to jedyny w naszym teście monitor z matrycą VA, która oferuje szerokie kąty widzenia, ale za to dłuższy czas reakcji. To monitor do pracy i oglądania filmów, przyda się w zastępstwie telewizora, ale tylko wtedy gdy mamy w komputerze tuner telewizyjny, bo nie jest wyposażony w tuner telewizyjny.

Obudowa

Benq EW2730V to jeden z ładniejszych monitorów z naszego zestawienia, szczególnie podoba nam się wykorzystanie elementów aluminiowych, które świetnie współgrają z czarną i błyszczącą obudową. Niestety takie wykończenie obudowy ma też swoje wady, bo na błyszczących elementach osiada kurz i widoczne są odciski palców. Jakość wykonania obudowy i użyte materiały są bez zarzutu. Podstawka jest dosyć prosta i pozwala jedynie na lekkie pochylanie ekranu w pionie. Jest za to dosyć duża i dobrze stabilizuje monitor na biurku. Pod tym względem o wiele lepszy jest 27- calowy monitor Asus VG278H, który pozwala na odchylanie ekranu na boki i zmianę wysokości.

Sterowanie

Benq EW2730V wyposażony jest w proste menu. Niestety, wybieranie opcji za pomocą przycisków jest mało intuicyjne, bo przyciski umieszczone są z tyłu ramki obudowy i nie widzimy, który z nich właściwie naciskamy. Na szczęście producent do tego monitora dołącza również niewielkiego pilota.

Zobacz również:

  • Pierwszy na świecie inteligentny projektor z Windows 11 - oto BenQ EH620

Jakość obrazu

Benq EW2730V wyposażony jest w matrycę VA (PVA, MVA). Teoretycznie powinna być ona rozwiązaniem środka, pomiędzy tanimi i szybkimi ekranami TN a droższymi i wolnymi ekranami IPS, które oferują świetną jakość obrazu. W praktyce, dużo zależy do określonego modelu. W przypadku Benq EW2730V zastosowana matryca nie okazał się liderem jeżeli chodzi o jakość generowanego obrazu, za to oferowała najszersze kąty widzenia i to zarówno w poziomie jak i pionie.

Obraz tuż po przywróceniu ustawień fabrycznych okazał się bardzo zimny (7185 K) a współczynnik deltaE był daleki od ideału (22 pkt - im mniej tym mniejsze odchylenie od próbki wzorcowej). Kalibracja monitora nie jest trudna, choć wymaga sporo cierpliwości, bo konstrukcja interfejsu programowego monitora, jest dosyć nieprzyjazna. Za to uzyskany efekt można uznać za więcej niż zadowalający, bo zmniejszyliśmy współczynnik deltaE do 3,8 pkt a obraz oferował bliską naturalnej temperaturę barwową wynoszącą 6472 K. Monitor ten charakteryzował się też jednym z najwyższych kontrastów 1350: 1 i dosyć wysoką jasnością 329 cd/m2.

Benq EW2730V

Benq EW2730V

Benq EW2730V

Benq EW2730V

Benq EW2730V

Benq EW2730V

Wnioski

Benq EW2730V okazuje się rozwiązaniem pośrednim pomiędzy monitorem TN a IPS. Ma szersze kąty widzenia niż matryce TN, ale gorszą jakość obrazu niż ekrany z matrycami IPS. Jest też wolniejszy od najszybszych matryc TN, ale w codziennej pracy nie zauważymy różnicy. Gdy zalezy nam na szybkości pracy to dobrą alternatywa dla Benq EW2730V, będzie monitor Iiyama ProLite B2776HDS.