Benq G2220HDA

Zalety:

  • Korzystna relacja ceny do jakości
  • Wysoka rozdzielczość

Wady:

  • Brak cyfrowego złącza DVI
  • Ograniczone możliwości regulacji

Benq proponuje kolejny monitor Full HD wyposażony tylko w jedno złącze - starego typu, analogowy interfejs D-Sub. Po raz kolejny jednak okazało się, że analogowa transmisja danych nie ma istotnego wpływu na jakość emitowanego przez panel obrazu. Pomimo analogowego połączenia z kartą graficzną obraz na testowym monitorze cechowała dobra (choć nie doskonała) ostrość i stabilność. Monitor został wykonany z dobrej jakości materiałów. Przeznaczono go dla mniej wymagającego użytkownika - nie dysponuje dużymi możliwościami regulacji.

Benq proponuje kolejny monitor Full HD wyposażony tylko w jedno złącze - starego typu, analogowy interfejs D-Sub. Po raz kolejny jednak okazało się, że analogowa transmisja danych nie ma istotnego wpływu na jakość emitowanego przez panel obrazu. Nie nadaje się on co prawda do zastosowań graficznych czy obróbki zdjęć, ale doskonale sprawdzi się za to w typowych zastosowaniach biurowych i grach. Jego matryca gwarantuje uzyskanie obrazu bardzo przyzwoitej jakości. Pomimo analogowego połączenia z kartą graficzną obraz na testowym monitorze cechowała dobra (choć nie doskonała) ostrość i stabilność.

Szybko i bez smużenia

Zastosowany w modelu G2220 HDA panel to matryca typu TN, która w stosunku do droższych paneli PVA czy IPS charakteryzuje się gorszym odwzorowaniem barw i węższymi kątami patrzenia lecz w zamian jest od nich szybsza (niższy czas reakcji) co szczególnie dla graczy będzie miało duże znaczenie. Gdy wykonaliśmy próbę polegającą na szybkim przewijaniu zawartości stron internetowych okazało się, że monitor cechuje bardzo mała bezwładność czyli wysoka szybkość wyświetlania zmian – trudno było dostrzec tak zwany efekt smużenia.

Kontrast

Producent w specyfikacji technicznej podaje współczynnik kontrastu na poziomie 10000:1 w trybie dynamicznym („Kontrast Dynamiczny DCR”). Duże liczby maja jednak niewiele wspólnego z rzeczywistością – służą jedynie celom marketingowym jak niegdyś niebotycznie wysokie rozdzielczości interpolowane podawane na pudełkach skanerów. Zmierzona przez nas wartość bez włączonego trybu dynamicznego wynosi 714:1. Po kalibracji i przyciemnieniu bieli do poziomu 150 cd/m2 kontrast zmalał do 534:1. Jest to wynik przyzwoity i w zupełności wystarczający do komfortowego użytkowania wyświetlacza do zadań biurowych.

Full HD, ale nie z Blu-rayem

Jak już pisaliśmy do monitora może docierać sygnał tylko jedną drogą - analogowym kablem „VGA”. Standard ten nie jest kompatybilny z protokołem zabezpieczeń treści cyfrowych przed nieautoryzowanym kopiowaniem HDCP. Z tego względu występuje ograniczenie w zastosowaniu tego modelu do odtwarzania filmów High Definition zarejestrowanych na płytach Blu-ray . Programowe odtwarzacze Blu-ray oraz płyty tego typu wymagają od karty graficznej oraz wyświetlacza obsługi HDCP. W innym wypadku film nie zostanie wyświetlony na ekranie. Rozwiązaniem tego problemu może być instalacja płatnego oprogramowania AnyDVD HD, które pozwala ominąć te zabezpieczenia. Niestety do monitora BenQ ze względu na brak gniazd DVI lub HDMI nie podłączymy także zewnętrznego odtwarzacza dysków Blu-ray. Ze względu na wyżej wskazane ograniczenia nie polecamy tego modelu osobom, które są zainteresowane oglądaniem filmów czytanych błękitnym laserem.

Monitor został wykonany z dobrej jakości materiałów. Nie dysponuje dużymi możliwościami regulacji (da się go odchylać tylko w górę i na dół), ograniczono także możliwość sterowania barwami (nie można określać bieli w postaci temperatury barwowej). Interfejs użytkownika (OSD) jest czytelne, dzięki czemu szybko można ustawić podstawowe parametry obrazu. Producent oferuje kilka profilowanych trybów pracy: przeglądania plików tekstowych, oglądania filmów, przeznaczony dla bardziej zaawansowanych użytkowników tryb sRGB oraz 2 tryby przeglądania zdjęć „Dynam”.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier