Benq GL2750HM

Benq GL2750HM to duży monitor wyposażony w 27- calową matrycę wykonaną w technologii TN. Oferuje ona szybki czas reakcji, przeciętne kąty widzenia i dobry stosunek ceny do jakości. To monitor do pracy i zabawy za rozsądne pieniądze.

Obudowa

Benq GL2750HM oferuje prostą obudowę, która w całości wykonana jest z czarnego plastyku. Przód i podstawka monitora wykonane są na wysoki połysk, tył jest matowy. Całość prezentuje się dość przeciętnie, pod tym względem o wiele bardziej podobał nam się model Benq EW2730V z aluminiowymi elementami.

Okrągła podstawka nie jest zbyt duża, ale dobrze stabilizuje monitor na biurku. Pozwala ona na odchylanie monitora w pionie w niewielkim zakresie (-5 / 15 stopni). Nam najbardziej zabrakło możliwości regulacji wysokości położenia matrycy, którą znajdziemy np. w monitorze iiyama ProLite B2776HDS .

Matryca

Benq GL2750HM wykorzystuje popularną matrycę TN, która cechuje się krótkim czasem reakcji (2 ms- GTG), przeciętną jakością generowanego obrazu i dosyć wąskimi katami widzenia (170/160). Jeżeli jednak zależy nam na niskiej cenie to w obecnej chwili nic lepszego niż matryce TN nie znajdziemy. Producent zdecydował się na wykorzystanie matowego ekranu za co należą mu się duże brawa, bo nie powstają na nim denerwujące refleksy świetlne czy też odbicia. Podawany kontrast jest przeciętny jak na tego typu ekran i wynosi 1200:1, podobnie jest z jasnością, która wynosi 300 cd/m2.

Gniazda i dodatkowe wyposażenie

Benq GL2750HM wyposażony jest w trzy najpopularniejsze interfejsy do przesyłania sygnału: D-sub, DVI-D i HDMI. Oprócz nich w monitorze zamontowano dwa niewielki 2 W głośniki, które mogą przydać się w sytuacjach awaryjnych. Wraz z monitorem w pudełku znajdziemy kabel audio i VGA.

Wyniki testów

Benq GL2750HM po przywróceniu ustawień fabrycznych oferuje nieco zimną temperaturę barwową wynosząca 6880 K (naturalna to 6500 K). Pod tym względem jest i tak dużo lepiej niż np. w porównaniu do monitora AOC e2795Vh, który oferuje bardzo zimną temperaturę barwową wynoszącą 8208 K. Współczynnik deltaE jest wysoki i wynosi 26 pkt (im mniejsza wartość tym mniejsze odchylenie od próbki wzorcowej). Zmierzony przez nas kontrast wyniósł 1288:1 czyli zgodnie z danymi producenta. Jasność 280 cd/m2 do normalnej pracy jest nieco za wysoka. Równomierność podświetlenia matrycy jest dosyć kiepska bo wynosi tylko 88%. Boki są wyraźnie niedoświetlone.

Benq GL2750HM

Benq GL2750HM - jasność

Benq GL2750HM

Benq GL2750HM - kontrast

Benq GL2750HM

Benq GL2750HM - rónomierność podświetlenia

Wnioski

Benq GL2750HM ma dosyć prosty interfejs programowy, który pozwala na ustawienie podstawowych parametrów generowanego obrazu w tym modyfikacje trzech barw składowych, korelację gammy i wybór jednego z profili Senseye (Standard, Movie, Game, Photo, sRGB, i Eco).

Benq GL2750HM okazał się całkiem wdzięcznym monitorem do kalibracji, udało nam się zmniejszyć współczynnik deltaE do 4 pkt. Zmniejszyliśmy też jasność do 120 cd/m2 i wtedy praca na tym monitorze okazała się całkiem przyjemna. Oczywiście jakość generowanego obrazu nie była idealna, ale w tej cenie trudno nam będzie znaleźć monitor z lepszej jakości matrycą.

Zobacz inne testy monitorów


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: