Benq JoyBook Lite U121 Eco

Kolejny przedstawiciel nieco większych netbooków za rozsądne pieniądze, który zbudowano na energooszczędnej platformie Intela. Joybook Lite U121 Eco wyposażony jest w procesor Atom Z520, 11,6-calowy wyświetlacz WXGA o rozdzielczości 1366 x 768, twardy dysk o pojemności 160 GB, Wi-Fi oraz 6-ogniwową baterię zapewniającą ponad 7 godzin pracy.

BenQ Joybook U121 Eco to kolejny netbook, który wyposażono w 11,6 calową matrycę i pełnowymiarową klawiaturę. Wraz z baterią waży zaledwie 1,4 kg, a pracuje na niej ponad 7 godzin. Sprzedawany jest ze starszym systemem Windows XP, ale i on nie czyni z niego demona prędkości, bo zbudowano go na jednym z najwolniejszych procesorów Atom Z520 o taktowaniu 1,33 GHz. To jedyny mankament tej konfiguracji, oczywiście gdy komputer będzie nam głownie służył do przeglądania Internetu, pracy z pakietami biurowymi to nie odczujemy zbytnio dyskomfortu. Niestety bardziej wymagające aplikacje, lub praca z kilkoma otwartymi programami na tej konfiguracji jest dosyć wolna.

Obudowa

Laptop pomimo tego że nie jest tak widowiskowy jak konstrukcje Seashell Asusa to i tak ładnie się prezentuje a co najistotniejsze wyprodukowany został z dobrych jakościowo materiałów. Jest sztywny, pokrywę ma wykonaną na wysoki połysk, wnętrze matowe. To praktyczne rozwiązanie bo nie widać tak odcisków palców jak na netbookach wykonanych w całości na wysoki połysk. Z baterią waży ok. 1,4 kg, czyli o ok. 200 g więcej od przeciętnego netbooka z 10 calowym ekranem. Różnica nie jest duża, a wygoda pracy na pełnowymiarowej klawiaturze i większym ekranie wyraźnie lepsza.

Rozmieszczenie gniazd i podzespołów w laptopie (patrząc od przodu i idąc przeciwnie do wskazówek zegara):

Lewa strona – zasilanie, VGA ,USB, Kensington Lock, otwory wentylacyjne.

Przód – diody

Prawa strona –czytnik kart pamięci, dwa gniazda audio, 2x USB, LAN

Tył – bateria

Wydajność

Zastosowany procesor i płyta główna nastawione są na uzyskanie maksymalnych oszczędności w poborze prądu. Procesor Atom Z520 (1,33 GHz, 2 W) okazuje się jeszcze oszczędniejszy niż N270 (1,6 GHz, 2,5 W) ale jest za to od niego wolniejszy o kilkanaście procent. Niby niedużo ale zważywszy na słabą wydajność procesorów Atom różnica okazuje się odczuwalna. Główne przeznaczanie tego malucha to praca z pakietami biurowymi, przeglądanie Internetu i to tylko gdy będziemy pracować na starszym i mniej wymagającym systemie Windows XP.

Czas pracy na baterii

Zastosowanie nieco wolniejszej ale energooszczędnej platformy Intela z procesorem Z520, miało pozytywny wpływ na czas pracy tego urządzenia na baterii. Nawet przy dosyć dużym obciążeniu netbook ten potrafi pracować prawie 8 godzin na akumulatorze o pojemności 4800 mAh. To bardzo dobry wynik zważywszy na to, że nie wyposażono go w żadne dodatkowe aplikacji wydłużające czas pracy na baterii.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: